Trwa ładowanie...

Wrocław - miasto idealne na weekend. Turyści chętnie tu wracają

Wrocław jest miastem niezwykle lubianym przez turystów, którzy doceniają jego zabytki i wyjątkowy klimat. Teraz znowu zapełnia się przyjezdnymi chcącymi spędzić weekend w stolicy Dolnego Śląska.

Wrocław to miasto idealne na weekend Wrocław to miasto idealne na weekend Źródło: Adobe Stock, fot: ©Yasonya - stock.adobe.com
d1q4qkw
d1q4qkw

Po miesiącach, gdy na topie był przede wszystkim wypoczynek w ustronnych miejscach, turyści znowu wybierają city breaki. Popularne miasta - właśnie takie jak Wrocław - ponownie są przez nich odkrywane. Nie zniechęca nawet jesienna aura, co potwierdzają dane portalu Nocowanie.pl, według którego w ostatni weekend listopada Wrocław może spodziewać się licznych odwiedzin.

Co przyciąga turystów do Wrocławia?

"Piękne miasto! Mimo że architektonicznie bardzo zróżnicowane, to wszystko tworzy jakąś spójną całość. Każdy czuje się tam dobrze i swobodnie" - pisze jedna z turystek, świetnie opisując Wrocław.

Już podczas pierwszego pobytu większość turystów zachwyca się panującą tam atmosferą, dla wielu zwykle to też nie ostatnia wizyta. Najchętniej odwiedzane jest wrocławskie Stare Miasto oraz rynek. Jego serce stanowi przepiękny ratusz harmonijnie łączący gotyk z renesansem. To także znakomity punt orientacyjny dla wszystkich, którzy są tu po raz pierwszy.

Rynek we Wrocławiu Adobe Stock
Rynek we Wrocławiu Źródło: Adobe Stock, fot: ©Photocreo Bednarek - stock.adobe.com

Jednym ze sposobów zwiedzania Wrocławia jest poszukiwanie krasnali. Niewielkie figurki znajdują się w nieoczywistych miejscach i różnych lokalizacjach. Dzięki nim zwykły spacer może zamienić się w prawdziwą przygodę.

Jeden z wrocławskich krasnali Adobe Stock
Jeden z wrocławskich krasnali Źródło: Adobe Stock, fot: Tatyana Aksenova

Świąteczny klimat już od listopada

Pod koniec listopada wrocławski rynek zamienia się w baśniowe miejsce. Za sprawą tradycyjnego Jarmarku Bożonarodzeniowego już na miesiąc przed świętami można wprowadzić się w odpowiedni nastrój. Blask iluminacji, zapach goździków i grzanego wina - to wszystko sprawia, że w tym czasie Wrocław staje się jednym z najpiękniejszych, ale też najbardziej romantycznych miast.

d1q4qkw

To wrażenie nie mija wraz z jarmarkiem, można się o tym przekonać o dowolnej porze. Wystarczy chociażby pójść wieczorem na spacer uliczkami Ostrowa Tumskiego. To najstarsza część Wrocławia, gdzie ludzie osiedlali jeszcze w czasach pogańskich. Znajdują się tam najcenniejsze zabytki miasta - w tym gotycka katedra, wybudowana na pozostałościach romańskiej bazyliki. Tuż obok mieści się Muzeum Diecezjalne, w którego zbiorach znajdują się bezcenne dzieła sztuki.

Na Ostrowie Tumskim można spotkać też wrocławskiego latarnika, który ubrany w cylinder i pelerynę zapala znajdujące się tam latarnie gazowe. Kiedy zapada zmrok wygląda jak postać z przeszłości. Jednak to nie człowiek z XIX wieku, a jeden z elementów miejskiego folkloru, doceniany przez turystów.

Jarmark Bożonarodzeniowy na rynku we Wrocławiu Adobe Stock
Jarmark Bożonarodzeniowy na rynku we Wrocławiu Źródło: Adobe Stock, fot: ©Piotr Gołębniak - stock.adobe.com

Panoramy miasta i nie tylko

Jesienna i zimowa pogoda sprzyja spędzaniu czasu pod dachem, dlatego podczas wrocławskiego city breaku można zaplanować zwiedzanie muzeów. Jest z czego wybierać. Narodowe, Miejskie, Pana Tadeusza... a także wyjątkowa "Panorama Racławicka". Eksponowana jest w specjalnie do tego celu wybudowanej rotundzie przy ulicy Purkyniego, niedaleko Muzeum Narodowego. Upamiętnia słynną bitwę powstania kościuszkowskiego i powstała "ku pokrzepieniu serc". Do dzisiaj zachwyca kunsztem, techniką i sposobem prezentacji.

Panorama Racławicka Adobe Stock
Panorama Racławicka Źródło: Adobe Stock, fot: ©Artur - stock.adobe.com

Wędrując ulicami miasta, nie można pominąć miejsc, z których roztaczają się najpiękniejsze widoki na Wrocław. Na Starym Mieście jest to Most Pokutnic rozciągnięty pomiędzy dwiema wieżami kościoła św. Marii Magdaleny przy ulicy Szewskiej. Z kolei w nowej części to 49. piętro wieżowca Sky Tower ze specjalnie uruchomionym punktem widokowym.

Most Pokutnic we Wrocławiu Adobe Stock
Most Pokutnic we Wrocławiu Źródło: Adobe Stock, fot: Tomasz Warszewski

Wrocław jak Afryka

Jedną z ciekawszych atrakcji Wrocławia jest Afrykarium, czyli oceanarium znajdujące się w tamtejszym ogrodzie zoologicznym, które poświęcone jest wyłącznie zwierzętom żyjącym w Afryce. W ponad dwudziestu basenach można zobaczyć kilkaset gatunków ryb i ssaków.

Afrykarium we Wrocławiu Archiwum prywatne
Afrykarium we Wrocławiu Źródło: Archiwum prywatne, fot: Hanna Szczypiór

Afrykarium zostało podzielone na pięć ekosystemów. Chyba najciekawiej pokazano Kanał Mozambicki - w tej części powstał długi tunel, więc zwiedzający mogą odbyć "podwodny spacer". Właśnie tam można zobaczyć rekina oraz ogromną płaszczkę. Warta uwagi jest też sztuczna rafa koralowa oraz część poświęcona Afryce Wschodniej z hipopotamami.

d1q4qkw
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sensacja we Wrocławiu. W trakcie budowy śmietnika budowlańcy odkryli coś zaskakującego

d1q4qkw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q4qkw