Trwa ładowanie...

Współczesna Arka Noego. Ambitny projekt miałby powstać w RPA

Czy jest możliwe stworzenie wyodrębnionego miejsca na Ziemi, w którym mogłyby się znaleźć wszystkie gatunki zwierząt? Nie brakuje naukowców, którzy wierzą, że taki projekt jest możliwy do zrealizowania. Arka Noego miałaby powstać dzięki wsparciu prywatnych firm, fundacji, rządów krajów, a także dzięki datkom od darczyńców.

Projekt współczesnej Arki Noego (fot. Noah's Ark)Projekt współczesnej Arki Noego (fot. Noah's Ark)
d1qtndm
d1qtndm

W prowincji KwaZulu Natal w Republice Południowej Afryki planuje się urzeczywistnić projekt, o którym naukowcy śnią od dawna. Mowa o parku, przywodzącym na myśl biblijną Arkę Noego, w którym schronienie znajdą wszystkie stworzenia żyjące na naszej planecie. Według założeń kompleks miałby zająć powierzchnię ponad 100 km kw., czyli mniej więcej tyle, co Białowieski Park Narodowy.

Projekt współczesnej Arki Noego Noah's Ark
Projekt współczesnej Arki NoegoŹródło: Noah's Ark

Afrykańska Arka Noego – w jakim celu miałaby powstać?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy budowa takiego miejsca ma sens. Pomysłodawcy odpowiadają bez wahania, że tak. Przekonują, że zebranie wszystkich gatunków w jedno miejsce umożliwiłoby nie tylko ich przetrwanie, ale także reprodukcje. Ponadto placówka miałaby również pełnić swego rodzaju "bank genów', które byłyby przechowywane na wypadek katastrofy klimatycznej czy załamania się piramidy troficznej (podobna inwestycja została zrealizowana w Norwegii, jednak norweski bank genów skupia się na nasionach roślin).

Czy KwaZulu Natal powstanie? Jak wyjaśnia magazyn WhiteMAD, udało się zebrać część niezbędnych pozwoleń, a całe przygotowania do ogłoszenia projektu dokumentowała ekipa filmowa. W efekcie już w styczniu 2021 r. na temat inwestycji powstanie 12-odcinkowy serial dokumentalny. Głównym czynnikiem opóźniającym budowę są środki finansowe. Potrzebna jest kwota aż 5 mld funtów (ok. 20 mld zł), aby stworzyć odpowiednią infrastrukturę, zatrudnić olbrzymi zespół badaczy, a także sprowadzić stworzenia.

Mimo że projekt na chwilę obecną jest wątpliwy do zrealizowania, został poparty m.in. przez WWF, władze KwaZulu Natal czy Króla Goodwilla Zwelithini kaBhekuzula – przywódcę Zulusów. Każdy może wesprzeć projekt.

d1qtndm

Źródło: WhiteMAD

Armagedon. Biblijne miasto apokalipsy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1qtndm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtndm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj