Wspólny bilet kolejowy. Dwa województwa nie złożyły deklaracji
Przystąpienia do wspólnego biletu kolejowego, pozwalającego jeździć po całej Polsce pociągami różnych przewoźników, złożyło 14 województw. Deklaracji nie złożyły woj. dolnośląskie i zachodniopomorskie.
27.09.2018 09:55
Jak poinformował wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, wstępne deklaracje przystąpienia do Wspólnego Biletu złożyła już przeważająca większość województw.
- Liczę na to, że w grudniu 2018 roku mieszkańcy wszystkich 16 województw będą mogli podróżować taniej, za pomocą Wspólnego Biletu - powiedział PAP wiceminister.
Projekt Wspólny Bilet zakłada możliwość podróżowania po całej Polsce na jednym bilecie - niezależnie od przewoźnika.
Program zakłada, że im dalej pasażer będzie podróżował, tym mniejsza będzie opłata za przejazd. Koszt wprowadzenia programu dla każdego województwa będzie inny i wyniesie od kilku do kilkunastu tys. złotych rocznie.
- Koszty z punktu widzenia spółek i województw będą minimalne, a korzyści z punktu widzenia pasażerów, z tego, że przyciągniemy nowych klientów na kolej, że namówimy ich być może do tego, żeby nie jeździli samochodami, aby korzystali z ekologicznego transportu kolejowego, będą ogromnie - mówił wiceminister pod koniec sierpnia.
Wspólny bilet uprawniający do przejazdów pociągami różnych przewoźników to w Europie nowość.
Jak mówi wiceminister Bittel, takie rozwiązanie na szeroką skalę stosuje się tylko w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, gdzie przyjęcie zasad ujednoliconego biletu jest warunkiem do otrzymania koncesji na prowadzenie transportu kolejowego.