Trwa ładowanie...

Wspólny bilet kolejowy. Dwa województwa nie złożyły deklaracji

Przystąpienia do wspólnego biletu kolejowego, pozwalającego jeździć po całej Polsce pociągami różnych przewoźników, złożyło 14 województw. Deklaracji nie złożyły woj. dolnośląskie i zachodniopomorskie.

Wspólny bilet kolejowy. Dwa województwa nie złożyły deklaracjiŹródło: Lukasz Solski/Eastnews
d20ibha
d20ibha

Jak poinformował wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, wstępne deklaracje przystąpienia do Wspólnego Biletu złożyła już przeważająca większość województw.

- Liczę na to, że w grudniu 2018 roku mieszkańcy wszystkich 16 województw będą mogli podróżować taniej, za pomocą Wspólnego Biletu - powiedział PAP wiceminister.

Projekt Wspólny Bilet zakłada możliwość podróżowania po całej Polsce na jednym bilecie - niezależnie od przewoźnika.

d20ibha

Program zakłada, że im dalej pasażer będzie podróżował, tym mniejsza będzie opłata za przejazd. Koszt wprowadzenia programu dla każdego województwa będzie inny i wyniesie od kilku do kilkunastu tys. złotych rocznie.

- Koszty z punktu widzenia spółek i województw będą minimalne, a korzyści z punktu widzenia pasażerów, z tego, że przyciągniemy nowych klientów na kolej, że namówimy ich być może do tego, żeby nie jeździli samochodami, aby korzystali z ekologicznego transportu kolejowego, będą ogromnie - mówił wiceminister pod koniec sierpnia.

Wspólny bilet uprawniający do przejazdów pociągami różnych przewoźników to w Europie nowość.

Jak mówi wiceminister Bittel, takie rozwiązanie na szeroką skalę stosuje się tylko w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, gdzie przyjęcie zasad ujednoliconego biletu jest warunkiem do otrzymania koncesji na prowadzenie transportu kolejowego.

d20ibha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ibha