Trwa ładowanie...

Wstęp do lasów będzie płatny? Lasy Państwowe wyjaśniają

W mediach pojawiły się doniesienia, że nadleśnictwa mają zacząć pobierać opłaty za wstęp do lasów od uczestników zorganizowanych grup. Lasy Państwowe zdementowały te doniesienia i podkreśliły, że opłaty pobierane są jedynie od organizatorów dużych wydarzeń.

Wstęp do lasów będzie płatny? Lasy Państwowe wyjaśniają Wstęp do lasów będzie płatny? Lasy Państwowe wyjaśniają Źródło: Getty Images, fot: ROBERTQQ
d4cm72f
d4cm72f

Doniesienia zostały zdementowane w mediach społecznościowych przez Lasy Państwowe. "Nadleśnictwa nie pobierają i nie będą pobierać opłat za wstęp do lasu" - czytamy we wpisie.

Jak podkreślono, jakiekolwiek opłaty za wstęp do lasu muszą ponosić tylko organizatorzy naprawdę dużych wydarzeń. Są od nich pobierane także zwrotne kaucje. Zwykle taka opłata to od 2 do 7 zł za każdego uczestnika, wszystko zależy od rodzaju wydarzenia. Z kolei kaucja wynosi zazwyczaj kilka tysięcy złotych.

Przykładowo, koszt organizacji wydarzenia dla ponad 100 osób w Nadleśnictwie Gdańsk to od 3 do 7 zł za osobę. Do tego trzeba jeszcze doliczyć kaucję w wysokości 1 tys. zł na "pokrycie ewentualnych szkód". Z kolei w Nadleśnictwie Międzylesie kaucja wynosi od 1 do 4 tys. zł, opłata za każdego uczestnika to 2 zł plus VAT, a za wjazd samochodu organizatora trzeba zapłacić 50 zł plus VAT.

Opłaty za wstęp do lasu. Dlaczego są pobierane?

Wszystko ze względu na to, że podczas wydarzeń organizowanych w lasach za bezpieczeństwo ich uczestników odpowiadają poszczególne nadleśnictwa a nie organizatorzy.

d4cm72f

Często wymaga to sprawdzenia przez leśników dziesiątek kilometrów tras, ich zabezpieczenia oraz miejsc występowania niebezpiecznych drzew, które w każdej chwili mogą spaść na uczestników. Co więcej, po wydarzeniu konieczne jest posprzątanie całego terenu i zdjęcie oznakowania tras. Nie tylko generuje to duże koszty, ale angażuje wielu pracowników. Z tego względu od firm pobierane są opłaty. "Pieniądze uzyskane z tego tytułu są przeznaczane na zagospodarowanie turystyczne" - informują Lasy Państwowe.

Za samo wejście do lasu przez osoby prywatne - nawet w większych grupach - nigdy nie były pobierane żadne opłaty, ponieważ lasy zarządzane przez Lasy Państwowe są ogólnodostępne, a wstęp do nich jest za darmo - zaznaczają leśnicy.

Źródło: Facebook, RadioZet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4cm72f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cm72f