Trwa ładowanie...

Wulkan. Teneryfa księżycowy krajobraz i ukształtowanie terenu zawdzięcza Teide

Teide to góra piekielna, w której mieszkał demon Guayota, przybierający postać czarnego psa. Wierzenia głosiły, że szczyt Teide dosłownie sięga nieba, a archeologowie wciąż odkrywają dary dla złych duchów, ukrywane przez stulecia w niedostępnych miejscach na zboczach. Wulkan ten to najciekawsza atrakcja. Teneryfa z niego słynie.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wulkan. Teneryfa księżycowy krajobraz i ukształtowanie terenu zawdzięcza TeideŹródło: pinterest.com
d1vix3p

Wulkan Teide – najciekawsza atrakcja Wysp Kanaryjskich

Iście księżycowy krajobraz i ukształtowanie terenu Teneryfa zawdzięcza właśnie wulkanicznemu szczytowi Teide. Centrum tej Wyspy Kanaryjskiej pełne jest wprost nieziemskich bazaltowych i pumeksowych skalnych formacji, czarnych koryt płynących tu kiedyś rzek, malowniczo zastygłych języków lawy wulkanicznej, a plaże – czarnego piasku. Stratowulkan Pico Del Teide wznosi się na wysokość 3718 metrów n.p.m., dzięki czemu stanowi najwyższy hiszpański szczyt. Od podstawy Teide na samym dnie oceanu aż do wierzchołka jest ponad 7 kilometrów. Ten czynny wulkan pozostaje szczęśliwie uśpiony od 1909 roku. W wyniku licznych erupcji Teide w XVIII wieku zanotowano szereg zniszczeń na Teneryfie, m.in. miejscowości i okolic Garachico wraz z portem.

Księżycowy krajobraz Parku Narodowego na Teneryfie pinterest.com
Księżycowy krajobraz Parku Narodowego na Teneryfie Źródło: pinterest.com

Dawny wulkan Las Canadas zapadł się, tworząc spore zagłębienie. Obecna kaldera liczy sobie około 40 kilometrów w obwodzie, a wysokość jej ścian ma dwa kilometry. To w wyniku niekończącej się działalności wulkanicznej i erupcji wykształciły się oba szczyty – Teide oraz Pico Viejo (Stary Szczyt). Na drugim kilometrze Pico Del Teide widnieją rozległe równiny, zwane canadas.

d1vix3p

Na północnym wybrzeżu Teneryfy znajduje się czterogwiazdkowy hotel Puerto de la Cruz. Spory, zadbany obiekt stoi w bujnym, kanaryjskim ogrodzie, a serwowane tam posiłki są bardzo różnorodne i smaczne. Z okien widok na ocean, do którego trzeba trochę się przespacerować. 24 st. C w ciągu dnia i 19 nocą oraz 8 godzin nasłonecznienia dziennie w listopadzie sprawiają, że wakacje na Wyspach Kanaryjskich z pewnością będą udane.

Teide National Park na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO - kolejką na Teide

Wulkan Teide znajduje się na terenie utworzonego w 1954 roku Parku Narodowego Teide, piątego co do wielkości tego rodzaju miejsca w Hiszpanii (prawie 19 tysięcy hektarów powierzchni). Teren obiektu jest ściśle chroniony - od 2007 roku figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Układ roślinności w Parku Narodowym Teide jest piętrowy z endemitami, głównie trawami i fiołkami, między którymi biegają jaszczurki. Ponadto do wysokości 800 metrów występują tam okazy półpustynne, następnie lasy sosnowe, a powyżej 2 kilometrów napotkamy na Teide przede wszystkim roślinność wysokogórską. Góra Teide to trzeci pod względem wielkości wulkan na całym świecie. Podjazd drogą publiczną na teren Parku Narodowego Teide jest dość stromy i wąski. Dla turystów i lokalnych mieszkańców wytyczono natomiast aż 21 pieszych szlaków (niestety o różnym stopniu oznaczenia), które umożliwiają wejście na Teide.

Na wulkan Pico Del Teide dociera kolejka pinterest.com
Na wulkan Pico Del Teide dociera kolejka Źródło: pinterest.com

Istnieje również kolej linowa Teleferico del Teide, dzięki której w 8 minut za 13,5 Euro od osoby dorosłej w jedną stronę dostaniemy się z wysokości 2356 metrów n.p.m. na wysokość 3555 metrów do La Rambleta. Wcześniej należy postarać się o darmowe zezwolenie na wejście na sam szczyt Teide na stronie internetowej obiektu. Ilość osób zdobywających wulkan Teide w ciągu dnia musi być bowiem ze względu na ochronę środowiska regulowana przez władze parku Narodowego Teide. Przejazdy odbywają się od 9 rano przy dobrej pogodzie, kilkakrotnie w ciągu godziny, a wagonik kolejki na Teide jest w stanie zabrać jednocześnie do 40 pasażerów. Polecamy możliwie jak najwcześniejsze godziny, kiedy do Parku Narodowego Teide nie dotrą jeszcze zorganizowane wycieczki autobusowe.

d1vix3p

Z kurortu Globales Tamaimo Tropical do najbliższej plaży mamy 500 metrów spacerem. Bliskość oceanu, szczytu wulkanicznego Teide, 5 basenów z barami oraz cisza i spokój zdecydowanie przyciągają szukających okazji do niczym niezmąconego wypoczynku turystów. Nie ma tu gdzie poimprezować, ale hotel stanowi doskonałą bazę wypadową dla osób aktywnych, lubiących wycieczki fakultatywne i zwiedzanie tej pięknej Wyspy Kanaryjskiej. Koniec października na Teneryfie to świetny pomysł!

Na kanaryjskie wakacje do hotelu Be Live Family Costa Los Gigantes (ex. Luabay) dostaniemy się z lotniska w Katowicach. Z łagodnego zbocza, gdzie leży obiekt, widać całą okolicę - Puerto Santiago i piękne nadoceaniczne klify.

Teide – ciekawostki o czynnym wulkanie

Według legendy demon uwięził boga słońca w kraterze wulkanu Pico Del Teide. Całą Teneryfę ogarnęły egipskie ciemności i przerażeni mieszkańcy wybłagali ratunek u Achamana, najwyżej postawionego w hierarchii bogów. Po uwolnieniu Mageca Teide zapieczętowano już na zawsze i nigdy już nie wybuchnie. W rzeczywistości od ostatniej erupcji upłynęło przeszło jedno stulecie.

Widok na szczyt Teide z wyspy La Gomera pinterest.com
Widok na szczyt Teide z wyspy La Gomera Źródło: pinterest.com

Jako pamiątkę z Teneryfy warto przywieźć rodzinie i przyjaciołom coś nietuzinkowego. Polecamy dżem kanaryjski, miód palmowy z palmy daktylowej, bożonarodzeniowy turron (nugat w kostkach) oraz sos mojo w słoiczku, serwowany najczęściej z ziemniakami. Na Wyspach Kanaryjskich nie obowiązuje również podatek VAT.

d1vix3p

Poza plażowaniem, piciem drinków i pluskaniem się w hotelowym basenie należy koniecznie zobaczyć księżycowy krajobraz Teneryfy podczas jednej z wycieczek. Park Narodowy Teide to wręcz punkt obowiązkowy dla każdego turysty na tej Wyspie Kanaryjskiej.

Hotel Blue Sea Lagos De Cesar usytuowany jest około 400 metrów od plaży La Arena i o 3 kilometry od malowniczych klifów Los Gigantes. W październiku na Teneryfę polecimy chociażby z portu lotniczego w Gdańsku, a za tygodniową wycieczkę z komfortową opcją all inclusive zapłacimy niecałe 2300 złotych od osoby.

Niedaleko Parku Naturalnego i szczytu Pico Del Teide, na zachodnim wybrzeżu Teneryfy (najlepsza pogoda na wyspie!), wzniesiono hotel Allegro Isora. Obiekt dysponuje ciekawym, wielopoziomowym kompleksem basenów z kaskadami, widokiem na pobliską La Gomerę i lazurowy ocean, a także smakowitą kuchnią. Nie leży niestety w pierwszej linii brzegowej.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1vix3p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vix3p