Trwa ładowanie...
d33gme1

Port Lotniczy Katowice - Pyrzowice (KTW)

Największe atrakcje
Port Lotniczy Katowice - Pyrzowice (KTW)
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Port lotniczy Katowice - Pyrzowice (KTW) to również loty cargo, np. do Warszawy, Bolonii czy Kijowa, a także liczne połączenia czarterowe. Jako obiekt pasażerski katowickie lotnisko jest czwartym najruchliwszym tego rodzaju obiektem w Polsce, a także drugim czarterowym.

W pobliżu portu lotniczego Katowice-Pyrzowice (KTW) znajduje się linia kolejowa nr 182, która czeka na kompletną rewitalizację. Obecnie łączy Zawiercie i Tarnowskie Góry, plany zakładają jej poszerzenie oraz całkowitą elektryfikację ostatecznie do 2022 roku.

Port lotniczy Katowice - Pyrzowice (KTW) – historia

Port lotniczy Katowice - Pyrzowice (KTW) usytuowany został około 30 kilometrów w kierunku północnym od ścisłego centrum Katowic. W czasie drugiej wojny światowej istniało tutaj lotnisko zapasowe III Rzeszy, wzniesione na dosyć bagnistym terenie. Rdzennych mieszkańców wysiedlono i rozpoczęto prace melioracyjne, drenaż, odwadnianie gruntu. Port lotniczy Katowice – Pyrzowice stanowił jeden z najrozleglejszych (20 tysięcy hektarów powierzchni) obiektów tego typu pod rządami Niemiec i zaopatrywał front wschodni.

Od początku 1945 roku lotnisko w Katowicach przejęli Rosjanie. Udało im się zniwelować straty na terenie portu lotniczego Katowice – Pyrzowice (KTW), spowodowane przez wycofujących się hitlerowców. Do dziś na zdjęciach lotniczych bądź z dronów można bezproblemowo zauważyć różnice w kolorystyce roślinności w okolicach nowych pasów startowych. To wyraźne granice pomiędzy starą częścią obiektu a nową nawierzchnią, położoną w miejsce dziur po ładunkach wybuchowych oraz bombach.

Tanie linie lotnicze wprowadziły się na teren portu lotniczego Katowice - Pyrzowice (KTW) w 2003 roku i od tej pory gwałtownie wzrosła liczba obsługiwanych turystów zza granic naszego kraju. Porównawczo w 1996 roku obiekt odprawił i przyjął 68 tysięcy pasażerów, w 2006 – prawie półtora miliona, natomiast w 2016 – aż 3,22 miliona osób.

Port lotniczy Katowice - Pyrzowice (KTW) – pobliskie miasta

Przystanek autobusowy na terenie portu lotniczego Katowice – Pyrzowice (KTW) znajduje się bardzo blisko wejścia do terminalu. Odjeżdżają stąd m.in. autobusy lotnisko Airport Bus do centrum Katowic.

Z portu lotniczego Katowice – Pyrzowice (KTW) regularnie kursują autobusy i minibusy do:

 • Bytomia – linie nr 53 i 85 komunikacji miejskiej.
 • Mierzęcic – linia nr 17 komunikacji miejskiej.
 • Krakowa – przewoźnicy Matuszek i P-air Pyrzowice Expres (oficjalnie jeżdżące dla Wizz Air).
 • Częstochowy – przewoźnik P-air Pyrzowice Expres.
 • Gliwic - Rybnika – Bohumina - Ostrawy – przewoźnik Tiger Expres.

Port lotniczy Katowice - Pyrzowice (KTW) – linie lotnicze i kierunki

Port lotniczy Katowice - Pyrzowice (KTW) obsługuje przeszło 20 krajów i 50 kierunków, w które można dolecieć, korzystając z bezpośrednich połączeń lotniczych. Spośród kierunków sezonowych najciekawsze miejsca to greckie Heraklion (linie Ellinair), Chania i Korfu (Ryanair), bułgarski Burgas, gruziński Kutaisi, włoskie Alghero i chorwacki Split (Wizz Air). Z całorocznych destynacji z portu lotniczego Katowice – Pyrzowice warto wybrać się na lotnisko im. Fryderyka Chopina - Warszawa Okęcie (WAW). Lot trwa jedynie kilkanaście minut, a ceny zaczynają się już od 58 złotych w jedną stronę.

Poza tym z Katowic można niedrogo polecieć do Frankfurtu, Londynu, Dublina, Aten, Mediolanu, Hamburga, Amsterdamu, Barcelony, Tel Awiwu, Paryża czy Rzymu. Dominujące linie lotnicze to Lufthansa, Ryanair, Wizz Air, LOT, Transavia oraz Ellinair.

Port lotniczy Katowice - Pyrzowice (KTW) – tanie loty

Najtańsze połączenia lotnicze z portu lotniczego Katowice – Pyrzowice odbywają się regularnie do:

 • Maastricht w Holandii, Oslo w Norwegii, Sztokholmu w Szwecji oraz Hamburga w Niemczech – już za 79 zł od osoby w obie strony.
 • Dortmundu – od 118 zł.
 • Bergen – od 168 zł.
 • Włoch, np. Mediolanu (od 102 zł), Bolonii (od 114 zł), Bari (145 zł), Neapolu (od 179 zł).
 • Paryża – od 114 zł.
 • Belfastu – od 119 zł.
 • Grecji, np. do Aten (od 188 zł), na Korfu (od 283 zł), Kretę (od 358 zł), Zakintos (od 767 zł).
Port Lotniczy Katowice - Pyrzowice (KTW)
Czas lotu / jazdy samochodem

17 min/ 3 h 13 min jazdy samochodem, 4 h 8 min jazdy pociągiem

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Godziny otwarcia

Całodobowo

Orientacyjna odległość

259 km w linii prostej, 290 km trasy samochodowej, 320 km trasy kolejowej

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33gme1
d33gme1
d33gme1