Wulkany obudziły się na trzech kontynentach. Eksperci ostrzegą przed najgorszym
W miniony weekend Europę obiegła wieść o aktywności wulkanu Etna na Sycylii, przez co zamknięto lotnisko w Katanii. Ale aktywnych wulkanów jest obecnie na świecie więcej. Problem mają także mieszkańcy Meksyku i Demokratycznej Republiki Konga.
Na Sycylii przebudził się wulkan Etna. Eksperci z włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii poinformowali, że w wyniku erupcji fontanny lawy zostały wyrzucone na ponad 10 km w powietrze.
Etna znów aktywna
W niedzielę 21 maja, z powodu nowej aktywności popularnego wśród turystów wulkanu, lotnisko w Katanii zostało zamknięte. Ruch samolotów został zawieszony po tym, gdy płyta lotniska pokryła się warstwą pyłu wulkanicznego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Faza erupcji zakończyła się około godz. 21:00 w niedzielę. - Nie ma katastrofy, jaką sobie niektórzy wyobrażają. To, co wydarzyło się wczoraj, nie jest niczym strasznym. Przypomnę tylko, że w 2021 r. mieliśmy 56 erupcji i przysypywało nas co kilkanaście dni. To jest normalne, ludzie są przyzwyczajeni - mówiła w rozmowie z WP Joanna Pióro, przewodniczka turystyczna po Sycylii i wulkanie Etna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Ostatni raz doszło do poważnej erupcji Etny w 1992 r., choć pomniejsze wybuchy mogą zdarzać się nawet kilka razy w roku - przypomina agencja Reutera.
Aktywne wulkany na świecie
Dużo poważniej sytuacja wygląda w Meksyku. Wulkan Popocatepetl przez lata był nieaktywny, ale właśnie się obudził i wyrzuca z siebie kłęby dymu, pyłu i gazów.
Eksperci są zgodni, że wkrótce może dojść do erupcji i ostrzegają przed najgorszym. Mieszkańcy już odczuwają jego aktywność, zamykane są szkoły, a samoloty mają duże opóźnienia.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W promieniu 100 km mieszka niemal 25 mln ludzi, a wulkan wciąż wypluwa dym i popiół. Władze stanowe nakazały noszenie maseczek i zakrywanie ust oraz zamykanie okien w domach, a lotnisko Benito Juárez w mieście Meksyk zostało tymczasowo zamknięte.
Obudził się także wulkan Nyamuragira w Demokratycznej Republice Konga. Wyrzuca z siebie dym i lawę już od marca br. Zdjęcia z ostatnich dni pokazują, że sytuacja się jeszcze nie uspokoiła.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Nyamuragira jest najaktywniejszym wulkanem w Afryce, a od końca XIX w. miało miejsce już ponad 40 jego erupcji.
Przypomnijmy, że na początku maja br. ponad 1000 osób mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu Fuego (Ogień), znajdującego się niedaleko stolicy Gwatemali, zostało ewakuowanych po tym, jak doszło do gwałtownej erupcji tego wulkanu, zaliczanego do najbardziej aktywnych w Ameryce Środkowej.
Źródło: PAP, o2.pl