Trwa ładowanie...

Wybierasz się na narty? Najpierw się na to przygotuj

Choć mogłoby się wydawać, że fani białego szaleństwa muszą jeszcze trochę poczekać, to na południu narciarze i snowboardziści zaczęli swój sezon jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. W Tatrach śnieg pada z przerwami od ładnych paru tygodni, a to doskonała okazja, by zażyć nieco sportu. Nim jednak dasz się całkowicie ponieść, odpowiednio się przygotuj. W ten sposób wyjazd na pewno będzie należał do udanych.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wybierasz się na narty? Najpierw się na to przygotujŹródło: Shutterstock.com
d1h6flr
d1h6flr

Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady, dzięki którym czynny wypoczynek na nartach będzie udany. Warto zacząć przygotowywać się nawet miesiąc przed planowanym wypadem, by móc cieszyć się nim w pełni.

Zacznij długo przed sezonem

Każdy, kto zaczynał swoją przygodę z nartami wie, że bez odpowiedniego przygotowania naszego organizmu na białe szaleństwo, możemy dostać nieźle w kość. Wydawać by się mogło, że w swobodnym ślizgu nie ma nic wyczerpującego, jednak samo utrzymanie równowagi ciała pochłania mnóstwo energii. Najbardziej zaangażowane są mięśnie ud, pośladków, łydek i pleców, a nawet brzucha. W tym wypadku najlepszym sposobem na wzmocnienie tych pierwszych będą przysiady w rozkroku. Nie zapominaj również o tułowiu. Podczas zjazdu większość czasu spędzisz w pozycji pochylonej, dlatego warto wcześniej poćwiczyć tak zwany podpór, zwany potocznie "deską" z dodatkowym unoszeniem nóg i ramion.

Nawet na prostych stokach trzeba się mocno nagimnastykować, by utrzymać równowagę Shutterstock.com
Nawet na prostych stokach trzeba się mocno nagimnastykować, by utrzymać równowagę Źródło: Shutterstock.com

Kiedy zacząć trening? To wszystko zależy od tego ile czasu chcemy spędzić na stoku. Profesjonaliści rozpoczynają ćwiczenia nawet trzy-cztery miesiące przed sezonem, gdyż nie chcą pozwolić na to, by kontuzja lub zakwasy zatrzymały ich w domu. Jeśli nie jesteś zapaleńcem i chcesz "przypomnieć" organizmowi co go czeka, wystarczy półgodzinny trening trzy lub cztery razy w tygodniu przez miesiąc, by przygotować mięśnie i stawy na nadchodzący wysiłek. Oczywiście można podejść do nart bez żadnego przygotowania, jednak wtedy najprawdopodobniej twoja przygoda z tym sportem skończy się, gdy drugiego dnia będziesz próbował wstać z łóżka.

Czy będzie ładna pogoda?
Część narciarzy zaczyna sprawdzać prognozy pogody już w listopadzie i rezerwuje pokoje o wiele wcześniej, wybierając termin nieco na chybił trafił, mając nadzieję, że pogoda nagle się nie załamie i temperatura nie wzrośnie do plus dziesięciu stopni. Dodatkowo profesjonaliści, którzy przygotowywali się na zjazd wyżej położonymi stokami, na przykład z Kasprowego Wierchu przez Halę Gąsienicową lub Goryczkową, muszą dodatkowo wziąć pod uwagę stopień zachmurzenia. Zjazd czarnym szlakiem narciarskim przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych jest wyjątkowo trudny i bez ograniczenia widoczności do kilkunastu metrów. Na szczęście przed wyruszeniem w drogę możesz śledzić warunki za pośrednictwem stron oferujących widok na żywo z największych miejsc wypoczynkowych w Polsce, w tym właśnie z Kasprowego Wierchu.

Jak tanio ubrać się na narty
Będąc na stoku, potrzebujemy ubrania wysokiej jakości, które nie będzie przepuszczać wody do środka, a z drugiej strony odprowadzi nadmiar wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu ani nie wyziębimy, ani nie przegrzejemy organizmu. Ważne, żeby była trochę dłuższa i sięgała przynajmniej do pośladków, dzięki czemu podczas upadku śnieg nie dostanie się pod nią. By zapewnić sobie jeszcze lepszy komfort jazdy, warto zaopatrzyć się w bezszwową bieliznę wykonaną z termoaktywnego materiału. Warto zabrać ze sobą dwie pary rękawic i skarpet, podczas całego dnia spędzonego na stoku mogą się przydać.

W odpowiednim stroju nawet największe śniegi nie są straszne Shutterstock.com
W odpowiednim stroju nawet największe śniegi nie są straszne Źródło: Shutterstock.com

Jazda na nartach wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie chodzi tylko o skompletowanie sprzętu, ale również odpowiednie ćwiczenia, które sprawią, że urlop spędzisz na stoku, a nie w pokoju.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1h6flr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h6flr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj