Wybory parlamentarne 2023. Jak głosować za granicą?
15 października br. odbędą się wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby, które w tym czasie będą spędzać urlop za granicą, także mogą głosować. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, by móc wziąć udział w głosowaniu, przebywając poza Polską?
26.09.2023 | aktual.: 28.09.2023 07:17
Podstawowe regulacje dotyczące głosowania za granicą zawiera "Informacja o warunkach udziału obywateli polskich w głosowaniu w obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 15 października 2023 r." opublikowana na stronie internetowej wybory.gov.pl.
Aby móc głosować za granicą należy się dopisać do spisu wyborców
Przypominamy, że prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych ma polski obywatel, który najpóźniej w dniu głosowania skończy 18 lat, nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu lub pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyborca powinien być ujęty w spisie wyborców. Za granicą sporządzają go konsulowie, a na statkach ich kapitanowie. Co ważne, wyborcy za granicą będą mogli głosować wyłącznie osobiście w siedzibie obwodowej komisji wyborczej.
By móc głosować poza Polską, należy więc dopisać się do spisu wyborców prowadzonego przez odpowiedniego konsula lub uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania.
Głosowanie za granicą na podstawie wniosku o ujęcie w spisie wyborców
Wyborca mieszkający stale za granicą lub zamieszkały stale w Polsce i w dniu wyborów przebywający akurat za granicą powinien złożyć właściwemu konsulowi wniosek o ujęcie w spisie wyborców w odpowiednim obwodzie głosowania utworzonym za granicą. Jest to konieczne, by móc wziąć udział w głosowaniu w wyborach parlamentarnych 2023.
Wspomniany wniosek trzeba złożyć najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów, czyli do 10. października br. Można tego dokonać w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem lub za pośrednictwem usługi elektronicznej e-wybory albo wysłać na adres poczty elektronicznej konsula odwzorowanie cyfrowe wniosku z własnoręcznym podpisem (skan).
W zgłoszeniu należy podać m.in. takie dane, jak: nazwisko i imię (imiona), numer PESEL, numer ważnego polskiego paszportu (na obszarze krajów, gdzie można wjechać na podstawie samego dowodu osobistego wystarczy wpisać jego numer zamiast paszportu), adres pobytu wyborcy za granicą, adres poczty elektronicznej, numer telefonu komórkowego.
Co ważne, obwody głosowania za granicą tworzy Minister Spraw Zagranicznych w drodze rozporządzenia. Ich wykaz musi zostać opublikowany – zgodnie z aktualnym kalendarzem wyborczym – do 25. września br.
Głosowanie za granicą na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania
Wyborca, który stale mieszka w Polsce, ale chciałby oddać głos za granicą, może otrzymać specjalne zaświadczenie o prawie do głosowania i na jego podstawie głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Co zrobić, aby otrzymać takie zaświadczenie? Należy złożyć wniosek w dowolnie wybranym urzędzie gminy od 1. września do 12. października br. Wniosek składa się pisemnie w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem. Zaświadczenie o prawie do głosowania odbiera się za pokwitowaniem w tym samym urzędzie gminy osobiście lub przez pisemnie upoważnioną osobę.
Co ważne, wyborca posiadający zaświadczenie o prawie do głosowania, zostaje z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania. Należy o tym pamiętać, ponieważ w przypadku utraty zaświadczenia nie będzie możliwe wystawienie kolejnego ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania.
Czytaj także: Turystka spadła z punktu widokowego. Nie żyje
Wyborca może też otrzymać za granicą zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek o jego wydanie składa się wtedy odpowiedniemu konsulowi najpóźniej do 12. października br. Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę.
Dodatkowe informacje na temat udziału w wyborach parlamentarnych 2023 są sukcesywnie publikowane m.in. na stronach internetowych wybory.gov.pl czy pkw.gov.pl.