Trwa ładowanie...
wyspy
oprac. NGU
27-06-2024 10:29

Wyjątkowa wysepka na Bałtyku. Turystom spodobał się jej klimat

Wyjątkowy skrawek lądu na Morzu Bałtyckim zamieszkuje zaledwie ok. 100 osób. To istny raj dla fanów sielskiego wypoczynku, nurkowania, ornitologii i historii. Zdradzamy, jak dostać się na wyspę i czym może zachwycić.

Będąc w Danii koniecznie trzeba odwiedzić tę wysepkę Będąc w Danii koniecznie trzeba odwiedzić tę wysepkę Źródło: Adobe Stock, fot: Konrad Kerker-www.kerman.pl
dhl2c9a
dhl2c9a

Christiansø, wchodząca w skład archipelagu Ertholmene, znajduje się niedaleko znacznie popularniejszej duńskiej wyspy - Bornholm.

Mieszkańcy duńskiej wysepki

Duńską wyspę Christiansø zamieszkuje obecnie zaledwie ok. 100 osób. Każdego roku odwiedzana jest przez znacznie większą liczbę turystów, sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy. Mieszkańcy dbają, aby na wyspie, która została uznana za rezerwat przyrody, wciąż było czuć klimat taki, jaki miała za czasów króla Chrystiana V. To właśnie jego imieniu wyspa zawdzięcza swoją nazwę.

Życie małej społeczności wyspy nie jest jednak łatwe, m.in. ze względu na brak źródeł słodkiej wody. Dodatkowo mieszkańcy nie mogą posiadać zwierząt domowych, aby te nie zanieczyszczały zbiorników ze zgromadzoną wodą. Mogą oni jednak hodować świnki morskie, kury, gęsi oraz króliki. Pozwolenie dostają tylko wtedy, gdy wybiegi wymienionych zwierząt są zamknięte i ogrodzone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wielkie zagrożenie w Warszawie. "Bardzo małe szanse na wypłynięcie"

dhl2c9a

Ciekawe miejsce dla turystów

Choć nie jest to idealne miejsce do zamieszkania na stałe, turyści chętnie je odwiedzają. Krystalicznie czysta woda, a także bogactwo morszczynu i innej podwodnej roślinności przyciąga miłośników nurkowania. Dodatkowo zarówno w północnej, jak i w południowej części wyspy napotkamy na dnie drewniane pozostałości wraków.

Wysepka ma powierzchnię 0,22 km² Adobe Stock
Wysepka ma powierzchnię 0,22 km kw.Źródło: Adobe Stock, fot: Picasa 2.7

Sielski wypoczynek na świeżym powietrzu umilą odgłosy ptaków. Na wyspie gniazdują bowiem przeróżne morskie ptaki, w tym kilka gatunków mew i kaczek, występują nawet alki i nurzyki. Jest to dla nich wymarzone miejsce, bo ze względu na prawie całkowity brak zwierząt nie mają tam żadnych wrogów.

W czasie pieszych wycieczek po wyspie można podziwiać zaskakującą, jak dla tego miejsca roślinność. Mowa m.in. o drzewach morwowych i figowych.

dhl2c9a

Na wyspę najłatwiej dopłynąć łodzią pocztową lub jachtem z Bornholmu. Podróż w jedną stronę potrwa ok. 1,5 godziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhl2c9a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhl2c9a