Wyjątkowe narodziny w zoo. Gatunek zagrożony wyginięciem
Pracownicy ogrodu zoologicznego w Atenach poinformowali o narodzinach hipopotama karłowatego. Jego pojawienie się może być kluczowe dla zapewnienia ciągłości gatunku.
Hipopotam zagrożony wyginięciem przyszedł na świat w ateńskim parku zoologicznym Attica w dniu 19 lutego 2024 r. Pracownicy powstrzymywali się jednak od przekazywania przedwcześnie dobrych wieści, bo o jego narodzinach świat dowiedział się dopiero w środę 20 marca.
Hipopotam z ateńskiego zoo ma się bardzo dobrze
Opiekująca się maluchem weterynarz Noi Psaroudaki, wyjaśniła w rozmowie z agencją Reuters, że narodziny hipopotama karłowatego w niewoli są zawsze niezwykle ważnym wydarzeniem. W przyszłości zwierzęta te będą mogły mieć własne młode, co przyczyni się do przedłużenia gatunku zagrożonego wyginięciem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Szczególnie cenione są narodziny samców, bo tych w ogrodach zoologicznych jest bardzo mało. Zwierzę ma zostać pod opieką matki jeszcze przez kilka miesięcy.
- Młode chętnie je i jest bardzo blisko z matką, więc nie obawiamy się o jego los - mówiła Psaroudaki, cytowana przez portal TVN Meteo. - Bardzo zainteresowała nas natomiast waga malucha tuż po narodzinach. Było to dość duże cielę, bo ważyło siedem kilogramów - dodała.
Hipopotam nie otrzymał jeszcze imienia. Prawdopodobnie zostanie ono wybrane przez gości ogrodu zoologicznego, w drodze głosowania.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Hipopotam karłowaty to egzotyczny gatunek
Hipopotam, bądź też hipopotamek karłowaty (Choeropsis liberiensis) to najmniejszy żyjący przedstawiciel rodziny hipopotamowatych. To, co odróżnia go od hipopotama nilowego, to oczywiście jego rozmiar. Ciało hipopotama karłowatego stanowi ok/ 1/4 masy ciała hipopotama o standardowych rozmiarach.
Starsze hipopotamy karłowate mają ok. 150–177 cm długości i ważą ok. 180–275 kg. Dla porównania hipopotamy nilowe osiągają długość między 209 do 505 i ważą między 1300 a 3200 kg.
Hipopotamy karłowate zamieszkują tereny leśne położone nad rzekami i bagnami. Prowadzą raczej samotny tryb życia.
Naukowcy szacują, że na wolności żyje nie więcej niż 2,5 tysiąca hipopotamów karłowatych. Występują głównie w Liberii, Gwinei, na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Sierra Leone.
Źródło: Reuters, TVN Meteo