Trwa ładowanie...

Wyjątkowe odkrycie. Fragment pterodaktyla znaleziony w nadbałtyckim kraju

W duńskim miasteczku dokonano wyjątkowego odkrycia. Choć znalezisko jest maleńkich rozmiarów, ma wielkie znaczenie. Chodzi bowiem o fragment kości pterodaktyla.

Duński Stevns Klint - to tutaj dokonano odkrycia Duński Stevns Klint - to tutaj dokonano odkrycia Źródło: Adobe Stock, fot: Vrezh Gyozalyan
d1ltuvf
d1ltuvf

Informacje o znalezisku przekazalo muzeum Østsjællands położone w duńskiej miejscowości Faxe. Jeden z jego konserwatorów odnalazł skamieniałość na Stevns Klint, jednym z najokazalszych klifów duńskiej Zelandii, zlokalizowanym ok. 60 km na południe od Kopenhagi. Jest to miejsce znane wśród poszukiwaczy prehistorycznych szczątków.

Wyjątkowe odkrycie

Znalezisko było maleńkie. Miało zaledwie pięć mm długości i 1,3 mm szerokości. Mimo tak małych rozmiarów wzbudziło wielkie zainteresowanie pracowników muzeum. Kształt i masa skamieniałości wskazywały, że należała ona do ptaka lub pterodaktyla. Wyniki badań paleontologicznych sprawiły, że nikt nie ma już wątpliwości. Fragment pochodzi ze skrzydła dinozaura, prawdopodobnie z palca podtrzymującego jego zewnętrzną część.

"Jest to pierwszy dowód na to, że pterodaktyl przebywał na obszarze, który pewnego dnia stał się Danią" - napisano w facebookowym wpisie na profilu muzeum.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pokazali jak wyglądał obrzęd dziadów. "Trudno to opowiedzieć, trzeba to przeżyć"

d1ltuvf

"Jak wygranie głównej nagrody"

"Wielkie brawa dla konserwatora i odkrywcy Stena Lennarta Jakobsena, który znalazł fragment kości" - napisano na Facebooku.

- W ciągu ponad 50 lat, kiedy zbierałem skamieniałości w Stevns Klint, nigdy nie wyobrażałem sobie, że będę mógł znaleźć kawałek pterodaktyla. To było dla mnie jak wygranie głównej nagrody w Lotto - powiedział znalazca, cytowany przez duńskie media.

26 października w związku z wówczas obchodzonym z Dniem Skamieniałości, turyści mogli na własne oczy zobaczyć fragment kości. Ustawiony jest pod mikroskopem w muzeum, dzięki czemu można zobaczyć go z bliska.

d1ltuvf

Źródło: www.dr.dk/tv2east.dk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ltuvf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ltuvf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj