Wyjątkowe odkrycie na Dolnym Śląsku. "Nie lubią towarzystwa człowieka - dla nich to najgroźniejszy wróg"

Lasy w okolicy Twardogóry, w województwie dolnośląskim, są pod obserwacją naukowców. W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia pokazujące, co udało im się odkryć.

Naukowcy będą prowadzić badania nad znalezionymi jajami
Naukowcy będą prowadzić badania nad znalezionymi jajami
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. NGU

02.11.2023 | aktual.: 02.11.2023 10:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska opublikowało w niedzielę 29 października br. post na Facebooku ze zdjęciami, przedstawiającymi ciekawe odkrycie w leśnictwie Twardogóra. W ziemi znaleziono kilka niewielkich jaj.

Znalezisko z Dolnego Śląska

"Wspólnie z naukowcami odkopaliśmy jaja żółwia błotnego, które zostaną przeznaczone do badania" - poinformowało nadleśnictwo na Facebooku. Dodało jednak, że jaja żółwia, które zostały znalezione, prawdopodobnie nie są zapłodnione przez samca, dlatego młode osobniki nie wykluły się.

Leśnicy podkreślają, że żółwie błotne w lasach w okolicach Twardogóry mają idealne warunki. "Uwielbiają wodę, słońce i las. Nie lubią towarzystwa człowieka - są bardzo czujne - dla nich to najgroźniejszy wróg. Czują nasze kroki i uciekają" - tłumaczy nadleśnictwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żółwie błotne w Polsce

Żółwie to najstarsze gady, które występują w Europie. "W zbiorniku w okolicach Twardogóry żyły jeszcze w latach 30. Przyczyną ich wyginięcia jest to, że nie zachowały się ich miejsca lęgowe" - wyjaśnia Andrzej Jabłoński, cytowany przez Nadleśnictwo Oleśnica Śląska.

Karapaks, czyli twarda grzbietowa powłoka zewnętrzna ciała żółwia, jest barwy oliwkowobrązowej. Pokrywają go gładkie, regularne rogowe tarcze. Na każdej większej tarczy rozchodzą się promieniście od jednego punktu żółte kreski. Żółwie błotne nie są duże. Samice mierzą ok. 17-19 cm (rzadko ponad 20 cm), zaś samce ok. 14-17 cm (czasami ponad 18 cm). Masa ciała osobników płci żeńskiej raczej nie przekracza 1,2 kg, z kolei u samców najczęściej waha się od 0,4 do 0,7 kg.

Żółwie błotne są w Polsce pod ścisłą ochroną. Wpisano je do czerwonej księgi gatunków skrajnie zagrożonych. Na Dolnym Śląsku znajdują się zaledwie cztery stanowiska tych gadów.

Źródło: Nadleśnictwo Oleśnica Śląska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)
Zobacz także