Wyjątkowe okazy. Są symbolami wiosny
Z grzybami kojarzy nam się głównie jesień, ewentualnie także lato. Jak zapewnia Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego, są one obecne w lasach przez cały rok. Zdradził nawet, że pewne gatunki są symbolami trwającej wiosny.
Tatrzański Park Narodowy stale raczy internautów ciekawostkami z otaczającego nas świata flory i fauny. W jednym z ostatnio opublikowanych na Facebooku nagrań pracownik TPN - Tomasz Zając - podzielił się ciekawostkami dotyczącymi grzybów.
Wiosenne grzyby
- Wiosna nie kojarzy nam się z grzybami, choć są stale obecne w środowisku - rozpoczął Tomasz Zając. - Mam na myśli przede wszystkim grzyby, które rosną w glebie i tworzą związki mikoryzowe z drzewami - wytłumaczył.
Zdradził również, że pewne grzyby nazywane są symbolami wiosny. Mowa o smardzu jadalnym oraz piestrzenicy kasztanowatej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nagrania z Gdańska zaskakują. Dzikie zwierzęta przyłapane pod blokiem
Smardze i piestrzenice
Smardze charakteryzują się wybitnymi właściwościami kulinarnymi. Ich owocniki przypominają niewielkie kratery lub plastry miodu. Najczęściej pojawiają się poza lasami, na trawnikach, skwerach i w domowych ogródkach. - Rosną szczególnie chętnie tam, gdzie występują fragmenty kory drzew - doprecyzował Zając. Dodał, że grzyby te są objęte ochroną częściową. Zbiór na użytek własny dopuszczalny jest tylko w ogrodach czy na terenie szkółek leśnych.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Z kolei główki piestrzenic kasztanowatych wyglądają jak orzechy włoskie lub zwoje mózgowe o czerwonym zabarwieniu. Należy jednak pamiętać, że ten okaz ma trujące właściwości. - Spotkamy go na niżu oraz w niskich położeniach górskich - dodał Zając.
Źródło: Tatrzański Park Narodowy