Trwa ładowanie...

Wyjątkowe zjawisko na niebie. Kwiatowa Pełnia Księżyca

Miłośnicy zjawisk astronomicznych mogą już zacierać ręce, bowiem tej nocy będą mieli co podziwiać. Już w piątek 5 maja na niebie zalśni Kwiatowa Pełnia Księżyca. Tego dnia, z perspektywy osób obserwujących, Księżyc zdawać będzie się większy i jaśniejszy.

Kwiatowa Pełnia Księżyca zdarza się rzadko, bo tylko raz w roku (zdjęcie ilustracyjne)Kwiatowa Pełnia Księżyca zdarza się rzadko, bo tylko raz w roku (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Adobe Stock
d3ydr5w
d3ydr5w

Punkt kulminacyjny majowej pełni, nazywanej Pełnią Kwiatowego Księżyca, nastąpi w piątek 5 maja, dokładnie o godzinie 19.34 czasu środkowoeuropejskiego letniego. Według prognoz Centrum Modelowania Meteorologicznego najlepsza widoczność będzie w okolicach Warszawy, południowej części województwa podlaskiego i północnej województwa lubelskiego. Dla lepszego efektu warto wybrać się za miasto, gdzie nie będą nas rozpraszać sztuczne światła. Na to, czy dostrzeżemy zjawisko, ogromny wpływ ma zachmurzenie.

Kwiatowa Pełnia Księżyca - skąd nazwa?

Kwiatowym Księżycem nazywa się majową pełnię, co jest związane z intensywnym rozkwitaniem roślin w tym czasie. Oryginalne pochodzenie nazw pełni sięga do tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Wśród gatunków, które mogły zainspirować ich do jej nadania, znajdują się m.in.: czosnek niedźwiedzi, wiesiołek, łubin oraz zawilec.

Inne, ale mniej popularne określenia dla majowej pełni to Księżyc Kukurydzy, gdyż w tym miesiącu ją wysiewano oraz Mleczny Księżyc, ponieważ na ten okres przypadał czas zwiększonej mleczności krów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Jeden z najtańszych kierunków na urlop w Europie. "All inclusive tu nie istnieje"

d3ydr5w

Pełnia księżyca - gratka dla obserwatorów nieba

Pełnia to jedna z faz Księżyca, podczas której znajduje się on w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi. Dzięki tej pozycji nasz naturalny satelita jest praktycznie w całości oświetlony, co ułatwia jego swobodną obserwację.

Co ciekawe, zdaniem naukowców organizm człowieka może różnie reagować na światło księżyca podczas pełni. U niektórych osób pojawia się bezsenność lub bardzo intensywne sny, a nawet silne pobudzenie seksualne czy nagromadzenie negatywnych emocji i nerwowość. Pełnia Księżyca przypada średnio co 29,5 dnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ydr5w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ydr5w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj