Trwa ładowanie...

Wyjątkowy obiekt na sprzedaż. Poniemiecki zabytek w sercu turystycznego raju

Niezwykłe ogłoszenie pojawiło się na stronie trójmiejskiej agencji zajmującej się sprzedażą nieruchomości. Na sprzedaż wystawiony został nietypowy obiekt. Nie jest to dom ani mieszkanie, choć w przyszłości może się nim stać. Obiekt nie ma adresu w rozumieniu tradycyjnym: ulica, numer posesji. Jest to jednak bardzo interesująca oferta - z wielu powodów.

Punkt obserwacyjny dawnej torpedowni znajduje się ok. 1 km od brzegu JuratyPunkt obserwacyjny dawnej torpedowni znajduje się ok. 1 km od brzegu JuratyŹródło: White Wood
d18ub1c
d18ub1c

Jak czytamy w serwisie z ogłoszeniami: "Praktycznie wszystkie na świecie dawne budowle związane z testowaniem torped zostały zniszczone w czasie II wojny światowej lub zostały z czasem zamienione w muzea. Niektóre z nich nadal funkcjonują jako czynne obiekty wojskowe, do których zwykły śmiertelnik nie ma wstępu. Na tym tle pozostałości kompleksu badawczego Hexengrund, a konkretnie jedna z należących do niego wież obserwacyjnych, jest wyjątkiem". To właśnie ona została wystawiona na sprzedaż.

Kilometr od brzegu Juraty

Obiekt położny jest w bardzo atrakcyjnym miejscu - w drugiej połowie długości Półwyspu Helskiego, u wybrzeży Juraty. Znajduje się ok. 1 km od brzegu, od strony Zatoki Puckiej.

Lokalizacja nieruchomości jest bardzo atrakcyjna WP
Lokalizacja nieruchomości jest bardzo atrakcyjnaŹródło: WP, fot: WP

- Nieruchomość już od wielu lat znajduje się w rękach prywatnych - mówi nam Paweł Wysocki z agencji nieruchomości White Wood, która pośredniczy w sprzedaży wieży obserwacyjnej. - Poprzedni właściciel nie zdecydował się na rozbudowę obiektu i aktualnie ze względów biznesowych zdecydował się na sprzedaż.

d18ub1c

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie Polacy wyjeżdżają na ferie? Króluje jeden kraj

Unikat na skalę światową

Trudno oprzeć się wrażeniu, że oferta jest unikatem w skali Polski, a pod pewnymi względami również w skali światowej. Obiekt znajduje się w samym sercu turystycznego raju, jakim jest Jurata, a jednocześnie w zupełnym odosobnieniu, na wodach Bałtyku. Jest to równocześnie dobrze zachowany zabytek o historycznym znaczeniu. Mury i stropy obiektu są całe, a na ścianach wciąż można podziwiać oryginalną cegłę z lat 40. XX w. Zachowały się też drobne elementy stolarki okiennej czy okuć z epoki.

Źródło: White Wood
Mury budowli są w stosunkowo dobrym stanie
d18ub1c

Pytamy przedstawiciela agencji nieruchomości, jak od strony formalnej wygląda sytuacja torpedowni i jej sprzedaży.

- Formą własności, z jaką mamy tu do czynienia jest użytkowanie wieczyste - wyjaśnia nam Paweł Wysocki. - Dotyczy ono prawa do budowli oraz działki położonej na dnie morskim, na której wieża została zbudowana. W księdze wieczystej nieruchomość jest opisana jako grunty pod morskimi wodami wewnętrznymi. Poprzednim właścicielom udało się uzyskać pozwolenie na rozbudowę od Ministerstwa infrastruktury (wraz z postanowieniami Ministra Obrony Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Gospodarki). Przebudowa miała obejmować rozbudowę budynku, wzmocnienie jego fundamentów oraz posadowienie pomostu dla małych łodzi bezpośrednio przy istniejącej konstrukcji. Choć pozwolenie na rozbudowę straciło już ważność, jednak szlak został przetarty.

d18ub1c

Powstała koncepcja rozbudowy

Jakiś czas temu powstała koncepcja architektoniczna, dzięki której możemy zobaczyć, jak mógłby wyglądać ten niezwykły obiekt po rozbudowie. Zakłada ona budowę falochronu, przystani i dodatkowego piętra, co pozwoliłoby uzyskać łącznie ok. 150 m kw. powierzchni budynku i dodatkowo powiększyć teren wokół obiektu. Koncepcję przygotowało biuro MFRMGR Marta Frejda&Michał Gratkowski Architekci. Ogólnie dopuszczalne jest podwyższenie nieruchomości aż do uzyskania trzech kondygnacji.

Źródło: biuro MFRMGR Marta Frejda&Michał Gratkowski Architekci
Tak mogłaby wyglądać torpedownia Jurata po rozbudowie

Wydaje się, że ten niezwykły obiekt czeka już tylko na inwestora i zarazem wizjonera ze sporym zasobem finansowym, który wcieli te lub zupełnie inne plany w życie. Trzeba bowiem pamiętać, że sama cena zakupu to blisko 5 mln zł (a dokładnie 4,995 mln zł). Podobno zainteresowanie jest spore.

d18ub1c

Historia niemieckiej torpedowni w pigułce

Budowę torpedowni w Gdyni, której częścią były wieże obserwacyjne na Półwyspie Helskim, rozpoczęto w 1940 r. Powstała baza badawcza oraz poligon do testowania torped. Dwa kompleksy do odpalania torped zostały umieszczone w Gdyni Babich Dołach oraz w Gdyni Oksywiu - zbudowane kilkaset metrów od brzegu i połączone z lądem pomostami. Na Oksywiu utworzono też ośrodek badawczy torped, a w 1942 r. otwarto poligon broni torpedowej w Babich Dołach. Cały ten kompleks był znany jako Torpedowaffenplatz Hexengrund.

W okolicach Juraty i Jastarni na Półwyspie Helskim zbudowano także trzy wieże obserwacyjne, które z jednej strony zapewniały bezpieczeństwo podczas testów, a z drugiej umożliwiały obserwację. Torpedy, które były wystrzeliwane w kierunku mielizn w okolicy Jastarni i Juraty, były poddawane analizom, śledzono m.in. trajektorię ich ruchu.

d18ub1c

Pozostałości zabudowań kompleksu torpedowni są do dzisiaj dobrze widoczne z brzegu zatoki m.in. w Babich Dołach, w Mechelinkach czy w Juracie.

Katarzyna Wośko, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18ub1c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18ub1c

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj