Wysowa. Uzdrowisko. Nabierz energii do życia
Z wód mineralnych zaczęto korzystać już w 1778 roku, z inicjatywy hrabiego Lanckorońskiego. W 1812 roku zbudowano budynek zdrojowy z sześcioma łazienkami i dziewięcioma pokojami mieszkalnymi. W 1824 roku, staraniem Leona Kłosińskiego, otwarto Zakład Zdrojowy, a Wysowa stała się kurortem.
Pod koniec XIX wieku zdrój odwiedzało dwa tysiące kuracjuszy rocznie.
Okres świetności uzdrowiska trwał do wybuchu I wojny światowej. W latach 20. XX wieku turystom udostępniono nowe budynki Zakładu Zdrojowego i dużą, stylową Pijalnię Wód zaprojektowaną przez Karola Stryjeńskiego. Rozpoczęto też butelkowanie wody mineralnej. Po II wojnie światowej uzdrowisko podupadło i straciło renomę. Większość istniejących dziś sanatoriów i ośrodków wczasowych powstała dopiero w ostatnich latach minionego stulecia.
Centralną część miejscowości, pomiędzy rzeką Ropą a sanatoriami na zboczu Gródka, zajmuje Park Zdrojowy. Stoi tam Stary Dom Zdrojowy z początku XX wieku (obecnie restauracja i hotel) oraz zrekonstruowany budynek Pijalni Wód Mineralnych (dostępne pięć ujęć: Franciszek, Józef II, Słony, Anna i Henryk). W południowej części miejscowości warto obejrzeć drewnianą cerkiew św. Michała Archanioła oraz kilka drewnianych budynków z okresu międzywojennego. Na skraju osady znajduje się drewniany kościół Najświętszej Marii Panny. Warto zajrzeć do karczmy Gościnna Chata, w której można skosztować specjałów kuchni łemkowskiej. W Parku Zdrojowym znajduje się odkryty basen, plac zabaw dla dzieci i muszla koncertowa, a przy hotelu Glimar nowoczesne korty tenisowe oraz kręgielnia. Zabiegi wodolecznicze wykonuje się głównie w Zakładzie Przyrodoleczniczym (obok cerkwi), szpitalu uzdrowiskowym Beskid i sanatorium Biawena (na zboczach Gródka).
Uzdrowisko Wysowa
Prowadzone jest tu leczenie wielu chorób: cukrzycy, schorzeń układu pokarmowego (zapalenie przełyku, refluks żołądka, wrzody żołądka, choroba Crohna, choroba uchyłkowa jelit), dróg oddechowych (naczyniowe i uczuleniowe zapalenie nosa, polip nosa, schorzenia nosa i zatok przynosowych, przewlekłe zapalenie krtani, zapalenie strun głosowych), układu moczowego, układu kostno-stawowego i mięśniowego. Na miejscu wykonywane są zabiegi balneoterapeutyczne (kąpiele mineralne, perełkowe), hydroterapeutyczne (natryski, masaż wirowy kończyn górnych i dolnych, masaż podwodny), terapia światłem (naświetlania lampą sollux, biostymulacja laserem podczerwieni, biostymulacja światłem spolaryzowanym) oraz masaże (klasyczny, przyrządowy). W celu poprawy zdrowia wykorzystywane są także lecznicze właściwości lokalnych wód mineralnych (głównie szczawów wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowych). Goście korzystają także z inhalacji oraz kuracji pitnych. Uzdrowisko oferuje szeroką gamę diet: podstawową, lekkostrawną, cukrzycową, wątrobową,
wrzodową i niskokaloryczną. Dodatkowo w budynku Zakładu Przyrodoleczniczego znajduje się jaskinia solna, która pomaga w leczeniu alergii, schorzeń dermatologicznych i dysfunkcji układu nerwowego.
Dom Sanatoryjno-Wypoczynkowy Glinik
Ośrodek usytuowany jest w pobliżu Parku Zdrojowego. Specjalizuje się w leczeniu chorób narządu ruchu oraz chorób reumatycznych, schorzeń układu oddechowego i układu trawienia. Leczy się tu także choroby dróg moczowych, przemiany materii, upośledzenie umysłowe i epilepsję, a także stany wyczerpania nerwowego. Uzdrowisko posiada własną bazę zabiegową i salę do kinezyterapii. Do dyspozycji gości jest basen rehabilitacyjny oraz sauna, można też korzystać z biblioteki (z dostępem do Internetu), kawiarni i altanki. Na terenie sanatorium znajduje się boisko, plac zabaw dla dzieci, wypożyczalnia rowerów górskich i nart. Glinik może się pochwalić certyfikatem Ośrodek Przyjazny Osobom Niepełnosprawnym.
Okolica
Szlak cmentarzy wojskowych. W Beskidzie Niskim znajduje się około 60 cmentarzy z czasów I wojny światowej. Projektowali je światowej sławy architekci i rzeźbiarze, każdy z nich to niepowtarzalne arcydzieło. Proponowana trasa zwiedzania obejmuje miejscowości: Gorlice Góra Cmentarna, Sękowa, Ropica Górna, Małastów, Magura Małastowska, Gładyszów, Smerekowiec, Rotunda i Regetów.
*Bardejów (32 km). *Średniowieczne słowackie miasteczko. Warto zwiedzić gotycko-renesansowy rynek, dawny ratusz i kościół św. Idziego.
Regetów (19 km). Łemkowska wioska malowniczo położona u stóp Koziego Żebra i Rotundy.
Uzdrowisko Wysowa S.A.
Wysowa Zdrój 149
38-316 Wysowa
(18) 353 20 17, 353 24 00, 353 24 47
sekretariat@uzdrowisko-wysowa.pl+'?' )
www.uzdrowisko-wysowa.pl
*Dom Sanatoryjno-Wypoczynkowy Glinik * Wysowa Zdrój 101
38-316 Wysowa
(18) 353 20 24, 353 20 28
wysowa@glinik.pl+'?' )
www.dswglinik.gulliwer.com.pl
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: SPA i uzdrowiska
Autor: Ewa Standzoń-Gierak, Mirosław Osip-Pokrywka