Wyspy Jońskie - raj na zachodzie Grecji
Archipelag ten zwie się też Eptanissa, czyli "siedem wysp". Pierwsze wrażenie to morze, skały, las. Ale interior większych wysp, szczególnie Korfu z miękkimi cyprysami rosnącymi na łagodnych wzgórzach, przypomina nieco krajobraz Toskanii. Wyspy Jońskie były zresztą z Włochami związane, podobnie jak z kulturą wiktoriańskiej Anglii. W odróżnieniu od większości wysp Grecji, archipelag Wysp Jońskich nie miał natomiast styczności z Turkami. Najciekawszą z tutejszych wysp jest zapewne Korfu, największą - Kefalonia, najsłynniejszą - Itaka.
Wyspy na Morzu Jońskim *to jeden z najpiękniejszych zakątków nie tylko *Grecji, ale także całej Europy. Archipelag ten zwie się też Eptanissa, czyli "siedem wysp". Pierwsze wrażenie to morze, skały, las. Ale krajobraz większych wysp, szczególnie Korfu *z cyprysami rosnącymi na łagodnych wzgórzach, przypomina nieco widoki z Toskanii. *Wyspy Jońskie były zresztą z Włochami związane, podobnie jak z kulturą wiktoriańskiej Anglii. W odróżnieniu od większości wysp Grecji, archipelag ten nie miał styczności z Turkami. Najciekawszą z tutejszych wysp jest zapewne Korfu, największą - Kefalonia, najsłynniejszą - Itaka. Poznajcie je bliżej!
Peter Zralek/if/pw
[
]( http://bezdroza.pl/ )
Calin Stan - Fotolia.com
Wyspy greckie - Lefkada
Lefkadę stworzyli Koryntyjczycy, wykopując w VII w p.n.e. 20-metrowej szerokości kanał na przesmyku do lądu stałego. Laguna, która oddziela wyspę od lądu, mierzy od 600 m do 5 km. Okolica jest lubiana nie tylko przez plażowiczów, ale także żeglarzy ze względu na spokojne wody i mnogość przybrzeżnych wysepek. Jej wzięła się od białych (lefkos) skał. Z jednej z nich miała skoczyć w morski odmęt poetka Safona. W głównym mieście wyspy zwanym Lefkas *mieszka co trzeci wyspiarz. Starą zabudowę zniszczyły niestety trzęsienia ziemi. Turystyka rozwinęła się przede wszystkim na wschodnim wybrzeżu. Najbliżej Lefkas leży *plaża Gyra. Z kolei *Vassiliki *to jedno z najlepszych miejsc w Europie do uprawiania windsurfingu. Dobre plaże, np. Milos i Kathisma, znajdują się też po zachodniej stronie wyspy w pobliżu miejscowości Agios Nikitas, do której dojedziemy autobusem z miasta Lefkas.
Ljupco Smokovski - Fotolia.com
Wyspy greckie - Lefkada
Poza główną osadą warto wybrać się do kilku wiosek rozsianych po całej Lefkadzie. Klasztor _ Faneromeni _został założony w 1634 roku i odbudowany w XIX w. po pożarze. Jest pięknie usytuowany - wśród zielonych drzew roztaczają się stąd wspaniałe widoki na okolice. Nidri, leżące 16 km na południe od Lefkas, jest głównym ośrodkiem wypoczynkowym wyspy. Według niektórych naukowców stał tu pałac Odysa. Można powiedzieć, że Nidri stworzyła prasa, a właściwie... żądne plotek miliony czytelników bulwarówek. Miejscowość ta, jeszcze 50 lat temu ledwo widoczna na mapach, stanowiła bowiem bazę dziennikarzy raportujących z pobliskiej wysepki Skorpios, która w 1965 roku kupił osławiony armator Arystoteles Onassis.
Wyspy greckie - Zakyinthos
Wyspa Zakynthos budzi wiele skojarzeń - niektórzy piszą, że ma kształt papugi, a inni przyrównują ją do piranii z otwartą szczęką. Jest bardzo silnie rozwinięta turystycznie, mimo to upodobał sobie ją żółw _ caretta caretta _, który ma tu swe główne miejsca wylęgu nad Morzem Śródziemnym. O głównym ośrodku na wyspie od czasów Wenecjan śpiewano "Zante, Zante, fiore di Levante". Miasto Zakinthos było "kwiatem Wschodu". Słynęło z budowli barokowych, które jednak zniknęły w trzęsieniu ziemi w 1953 roku. Długa plaża Laganas z setkami kwater prywatnych i hoteli ostatnimi czasy stała się najbardziej krytykowaną w całej Grecji. Głównym powodem jest zachowanie przebywających na niej turystów, szczególnie młodych Brytyjczyków. Lepiej jej więc unikać. Na wschodnim wybrzeżu, na południe od miasta Zakynthos, znajdziemy piaszczystą Porto Zoro (występuje też pod nazwą Banana Beach). Po drugiej stronie cypla leży Vassilikos. Najsympatyczniejsza jest plaża Gerakas na samym koniuszku przylądka, którą
trzeba jednak dzielić z... żółwiami.
Netfalls - Fotolia.com
Wyspy greckie - Zakynthos
Większość turystów zmierza w kierunku jednego z najsłynniejszych widoków w kraju - piaszczystej zatoki z wrakiem statku, czyli Navagio, na północ od Porto Vromi. Jednostka wioząca nielegalny transport papierosów była ścigana przez straż graniczną. Zanim przemytnicy wpadli w ręce władz, statek ugrzązł na mieliźnie, szmuglerzy uciekli, a miejscowa ludność splądrowała ładownię. Podobno 16 milionów sztuk papierosów starczyło wyspiarzom na lata bezpłatnego palenia. Na skarpę dojedziemy samochodem. To idealne miejsce na sesję zdjęciową, ale nie zejdziemy tędy na plażę. Jeśli chcemy wykąpać się przy wraku, musimy wybrać się do niego łódką z miasta Zakynthos. Wycieczka kosztuje ok. 15 EUR, a stateczek zatrzymuje się zwykle na krótko również przy "Błękitnej Grocie".
samott - Fotolia.com
Wyspy greckie - Korfu
Korfu jest jednym z najgęściej zaludnionych rejonów Grecji i najbardziej na północ wysuniętą z Wysp Jońskich. Warto zobaczyć miasto Korfu, zwane też Kerkyra, choć jego wygląd jest raczej... niegrecki. "Kawałek Capri i Wenecji, trochę Hellady i Anglii, uncja Habsburgów" - piszą o nim Petra i Hubert Neuwirth w swoim przewodniku po Grecji. "O greckości miejsca przypomni dopiero feta w sałatce" - zauważa inny autor. W samym mieście Korfu i w jego pobliżu nie znajdziemy żadnej plaży - najlepsze znajdują się na zachodnim wybrzeżu: Pelekas ok. 10 km od miasta Korfu oraz Myrtiotissa, według L. Durrella najpiękniejsza plaża na świecie (choć pisarz zachwycał się nią kilkadziesiąt lat temu).
Wyspy greckie - Korfu
3 km na południe od miasta Korfu leży Kanoni z bajecznymi widokami na zatokę z dwiema wysepkami. Jedną z nich jest Vlacherne, na której mieści się XVII-wieczny klasztor żeński. Druga to słynna Pondikinissi, czyli Wyspa Mysia. Legenda głosi, że to zamieniony w skałę przez Posejdona okręt Odysa. Pondikinissi zainspirowała szwajcarskiego artystę Arnolda Böcklina do namalowania obrazu "Wyspa Śmierci". 10 km na południe od miasta Korfu, niedaleko wsi Gastouri, znajdziemy słynną rezydencję Achilleion. Kazała ją wznieść pod koniec XIX w. cesarzowa austriacka Sissy. W willi nakręcono zdjęcia do wielu filmów, m.in. z Jamesem Bondem (Tylko dla twoich oczu). Wielka turystyka, ośrodki wypoczynkowe, hotele i restauracje zaczynają się na północ od miasta Korfu, szczególnie od miejscowości Gouvia leżącej nad szeroką zatoką. Ciągną się one prawie do Pirgi, skąd można rozpocząć wejście na najwyższą górę wyspy - Pantokrator (906 m n.p.m.).
Wyspy greckie - Kefalonia
Kefalonia słynie z jednego z lepszych białych win greckich. Otrzymuje się je z miejscowej odmiany grona o nazwie _ robola _. Argostoli pełni rolę stolicy wyspy, choć tylko wielkością zasługuje na to miano - atrakcje kryją się w wielu innych punktach wyspy. W pobliżu Argostoli, w Lassi, znajdziemy plaże Platis Gialos i Makris Gialos. Na zachodnim brzegu wyróżnia się plaża Petani, występująca też pod nazwą Xouras. 7 km na południowy wschód od Argostoli znajdziemy klasztor Agios Andreas (św. Andrzeja) zwany też Panagia Milapidia (Matki Bożej "Jabłecznej"). Na zachód od niego, niedaleko osady Mazarakata, odkryto ważne mykeńskie groby. Natomiast turysta zainteresowany monasterami powinien rozważyć wędrówkę do historycznie ważnego klasztoru Sissia. Założył go w 1218 roku św. Franciszek z Asyżu.
Zechal - Fotolia.com
Wyspy greckie - Kefalonia
Największa miejscowością północnej części Kefalonii jest Sami (23 km na północny wschód od Argostoli), które po trzęsieniu ziemi w 1953 roku zbudowano właściwie od nowa. Kręcono tu niektóre sceny "Kapitana Corellego", filmu Johna Maddena z Nicolasem Cagem, Penelope Cruz, Johnem Hartem i Greczynką Irene Papas. Na wzgórzu nad miastem zachowały się resztki budowli antycznego akropolu. Okolice Sami słyną z mnogości jaskiń. Najciekawsze z nich to Drogarati i Melissani. Ozdobiona żółtymi stalaktytami Drogarati ma wspaniałą akustykę, z której korzystała w swoim czasie Maria Callas, dając w grocie koncerty. Po jeziorku groty Melissani można się z kolei przepłynąć łódką. Akwen ma podziemne połączenie nie tylko z morzem przy Sami, ale i z zatoką Argostoli oraz otworami w skale zwanymi Katovothres, na północ od stolicy.
Wyspy greckie - Itaka
Itaka *leży między Lefkadą i Kefalonią (od brzegów tej ostatniej miejscami dzieli Itakę zaledwie 2 km). Wyspa ma kształt klepsydry: składa się jakby z dwóch zrośniętych ze sobą wysp, które łączy przesmyk, w najwęższym miejscu szeroki zaledwie na 600 m. Główną osadą jest miasto *Ithaki, zwane zwykle Vathi (co znaczy '"głębia"), w którym mieszka połowa wyspiarzy. Położne jest dogodnie u końca długiej zatoki. Miasto zostało poważnie zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi w 1953 roki. Najstarsze domy Vathi mają więc niewiele więcej niż pół wieku, z wyjątkiem np. ocalałej rezydencji rodziny Drakoulis. Pośrodku zatoki portowej wynurza się wysepka Lazaretto, do której dopływał wpław zawsze dbający o formę Byron.
Wyspy greckie - Itaka
Stavros, gdzie mieszka ok. 500 osób, jest największą miejscowością północnej części wyspy. Kilometr na północ od wsi znajduje się wzgórze Pelikata (Pilikata), najpewniejsza obecnie lokalizacja siedziby Odysa. Kto wie, może właśnie z tej przystani ruszył pod Troję? Swoje skarby Odys miał ukryć w grocie. Według niektórych to dzisiejsza Grota Marmurowa *, leżąca 3,5 km na południowy zachód od Vathi. Bardziej prawdopodobną wydaje się jednak jaskinia Loizosa, położona obok Polis częściowo zniszczona trzęsieniem ziemi. Najsłynniejsze plaże to *Aspros Gialos na zachodnim wybrzeżu przy Agis Ioannis oraz Polis, zwana też Ierosalem, 2 km od Stavros. Na górze Aetos, czyli "orlej" (380 m n.p.m.), ok. 5 km na zachód od Vathi, znaleziono ruiny antycznego miasta.
Peter Zralej/if/pw
[
]( http://bezdroza.pl/ksiazki/grecja-sztuka-bogowie-i-ludzie-wydanie-1-peter-zralek-mateusz-gedzba,bkgre1.htm )
Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl