Wyspy, na których nigdy nie chciałbyś zamieszkać
Życie na wyspie jest marzeniem wielu ludzi. Nie raz chcielibyśmy znaleźć się na niewielkim i odseparowanym skrawku ziemi, aby odpocząć od zgiełku codzienności. Jednak niektóre z odciętych od cywilizacji miejsc, większość z nas ominęłaby szerokim łukiem. Są niebezpieczne, skażone, bądź egzystowanie na nich jest zwyczajnie niemożliwe. Przedstawiamy sześć wysp, które ze słowem "raj" mają niewiele wspólnego.
Życie na wyspie jest marzeniem wielu ludzi. Nieraz chcielibyśmy znaleźć się na niewielkim i odseparowanym skrawku ziemi, aby odpocząć od zgiełku codzienności. Jednak niektóre z odciętych od cywilizacji miejsc większość z nas ominęłaby szerokim łukiem. Są niebezpieczne, skażone, bądź egzystowanie na nich jest zwyczajnie niemożliwe. Przedstawiamy sześć wysp, które ze słowem "raj" mają niewiele wspólnego.
Północny Sentinel *jest jedną z 572 wysp tworzących andamański archipelag na Oceanie Indyjskim. Otaczają ją niebezpieczne rafy koralowe, ale większym zagrożeniem jest tam nie przyroda, a jej mieszkańcy. Sentinelanie nie chcą mieć do czynienia z cywilizacją i wynalazkami nowoczesnego świata, a na każdą, nawet najbardziej pokojową próbę kontaktu, reagują agresją. Ponoć jeszcze nikt nie wrócił z niej żywy. W 2006 r. dwóch rybaków, którzy przypadkiem wylądowali na wyspie, zostało brutalnie zamordowanych przez tubylców. Odpowiadają oni agresją także na próby pomocy. W grudniu 2004 r. w wyspę uderzyła potężna fala tsunami. Wysłana w tamten rejon ekipa ratownicza miała pomóc ewentualnym ocalałym. Ich zaangażowanie doczekało się szybkiej odpowiedzi ze strony mieszkańców - śmigłowiec powrócił do bazy wraz z kilkoma strzałami w kadłubie. *North Sentinel pozostaje teoretycznie pod administracyjną władzą Indii, jednak po kilkunastu nieudanych próbach nawiązania pokojowych kontaktów z tubylcami rząd postanowił
pozostawić ich w spokoju. Tamtejsza marynarka wojenna utworzyła wokół wyspy strefę buforową, mającą utrzymać z daleka od niej ciekawskich turystów i poszukiwaczy przygód.
Położenie: Zatoka Bengalska
*Najbliższy ląd: *Birma, 643 km
*Powierzchnia: *72 km kw.
wg
Wyspa Miyake-jima, Japonia
W Japonii, na południowy wschód od Honsiu, rozciąga się archipelag Wysp Izu. Jedną z nich jest Miyake-jima. Mieszkanie na tym terenie wymaga nie lada odwagi - znajdujący się na wyspie aktywny wulkan Mount Oyama co kilka lat budzi się i daje o sobie znać. Wydobywający się z wnętrza góry oraz gleby gaz siarkowy jest głównym czynnikiem utrudniającym ludziom egzystowanie. Kiedy w 2000 r. nastąpił wybuch wulkanu, zaczęto masowo ewakuować mieszkańców. Przez następnych pięć lat nie było możliwości powrotu na wyspę. Po okresie kwarantanny część osób postanowiła jednak powrócić. Władze zezwoliły na to, jednak nałożyły obowiązek noszenia przy sobie masek przeciwgazowych - na wypadek nagłego alarmu wywołanego wzrostem stężenia siarki w powietrzu. Miyake-jima stała się w ostatnich latach popularnym miejscem wśród turystów. Każdy odwiedzający musi bezwzględnie stosować się do zaleceń i posiadać przy sobie maskę przeciwgazową. Obecnie na wyspie mieszka ok. 2,8 tys. osób.
Położenie: Morze Filipińskie
Najbliższy ląd: *Shizuoka, 100 km
*Powierzchnia: 55,44 km kw.
Wyspa Odrodzenia, Kazachstan/Uzbekistan
Na terenie Kazachstanu i Uzbekistanu znajduje się Wyspa Odrodzenia, która na skutek obniżania się wód w Jeziorze Aralskim jest w tym momencie _ de facto _półwyspem. W 1948 r. Sowieci stworzyli na jej terytorium laboratorium, w którym testowali broń biologiczną: wąglika, tularemię i dżumę. Na początku lat 90. XX w. wyspa stała się miejscem całkowicie wyludnionym, jednak w 2000 r. rząd ogłosił, że teren został oczyszczony z wszelkich zagrożeń. Pomimo tego nikt nie odważył się na nią powrócić. Na półwyspie wciąż znajdują się pojedyncze zbiorniki, w których przetrzymywane są bakterie śmiertelnych chorób. Gdyby któryś z nich uległ rozszczelnieniu, to konsekwencje mogłyby być katastrofalne w skutkach. Istniałoby bardzo duże zagrożenie rozprzestrzenienia się w krótkim czasie zarazy nawet na obszarze całego kontynentu. Więcej o tym miejscu można przeczytać w tym materiale: Tajny ośrodek broni biologicznej Aralsk-7.
Położenie: Jezioro Aralaskie
Najbliższy ląd: Mo Ynoq, 20 km
Powierzchnia: 801 km kw.
Wyspa Gruinard, Szkocja
Gruinard *to niewielka wyspa o długości ok. 2 km. Znajduje się u wybrzeży Szkocji. Brytyjczycy, w latach 1941-1942, przeprowadzali na tym terenie próby polowe, które doprowadziły do skażenia go wąglikiem. Działanie to było związane z zagrożeniem użycia broni chemicznej lub biologicznej przez hitlerowskie Niemcy. Życie na wyspie było przez dziesięciolecia niemożliwe. Dopiero w 1986 r. władze rozpyliły 280 ton formaldehydu, który, według oficjalnej wersji, zneutralizował zagrożenie. W 1990 r. *Gruinard *ogłoszono miejscem wolnym od zagrożeń biologicznych, jednak ludzie mają wciąż wątpliwości co do bezpieczeństwa. W chwili obecnej wiadomo jedynie, że od 2007 r. nie spotkano się więcej z przypadkiem występowania na wyspie bakterii wąglika.
*Położenie: Zatoka Gruinard
Najbliższy ląd: Gairloch, 1,1 km
*Powierzchnia: *1,96 km kw.
Wyspy Farallońskie, Stany Zjednoczone
Niewielki skalisty archipelag u wybrzeży San Francisco przywodzi na myśl surowy klimat skandynawski. Mógłby stanowić dla Amerykanów wyjątkowe miejsce wypadowe, gdyby nie znajdujące się na nim pozostałości nuklearne. *Okolice wysp przez szereg lat stanowiły dla Komisji Energii Atomowej miejsce składowania śmiercionośnych substancji. Nie wiadomo dokładnie jak i czy obecność zatopionych pod wodą 45 tys. pojemników, z których każdy mieści po ok. 210 litrów odpadów, może wpłynąć na tamtejszą florę i faunę. Kilka lat temu Agencja Ochrony Środowiska ogłosiła, że aktywność promieniotwórcza na wyspach jest tak wysoka, że ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwe ich zamieszkanie. Dodatkowo poinformowano, że ewentualne próby wydobycia pojemników mogłyby stanowić duże ryzyko dla otoczenia, dlatego postanowiono pozostawić je na dnie oceanu.
*Położenie: Ocean Spokojny
Najbliższy ląd: Point Reyes, 32 km
Powierzchnia: 0,42 km kw.
Wyspa Clippertona - terytorium zależne Francji
Wyspa Clippertona położona jest na Oceanie Spokojnym. Terytorium podlega francuskiemu rządowi, a jego administratorem jest Minister Terytoriów Zamorskich. Od maja do października nawiedzają ją silne ulewy i huragany, a przez większą część roku w powietrzu unosi się cuchnący zapach amoniaku. Nikt na niej nie mieszka. Nie ma na niej wody pitnej, roślinność praktycznie nie istnieje, zaś w okalających ją wodach wymarło prawie całkowicie życie. Wyspę próbowano zasiedlić w 1910 r., jednak z marnym skutkiem. Brakowało jedzenia i wody, a niedobór witaminy C spowodował, że wiele osób zmarło na szkorbut. Część ludzi utonęła podczas prób opuszczenia tego niewielkiego terytorium. Kilka osób, które przeżyły, uratowała załoga amerykańskiego okrętu wojennego. Od tamtego momentu miejsce pozostaje niezamieszkane.
Położenie: Ocean Spokojny
Najbliższy ląd: Acapulco, 1280 km
Powierzchnia: 11 km kw.
wg