Wyspy, o których istnieniu mogłeś nie wiedzieć
Majorka, Gran Canaria czy Bali – większość z nas miała okazję usłyszeć o tych wyspach. Jednak na świecie są ich tysiące, a wiele z nich mało kto zna. Nawet niektóre nazwy wysp położonych na terenie Europy brzmią dla nas obco i wskazanie ich na mapie mogłoby sprawić trudność.
Wyspy Lavezzi, Korsyka
To niewielki bezludny archipelag wysepek, usytuowanych w Cieśninie Świętego Bonifacego, która oddziela Korsykę od Sardynii. Wyspy administracyjnie należą do Francji. Największa z nich, o nazwie Lavezzio, jest połozona ok. 4 km od wybrzeża Korsyki i 10 km od portu w Bonifacio. Chętnie odwiedzana jest przez turystów ze względu na piękne plaże i krystalicznie czystą wodę. W okolicach wyspy znajduje się wrak francuskiej fregaty Semmilante, która zatonęła 15 lutego 1855 r.
Contadora, Panama
Contadora to wyspa położona w Zatoce Panamskiej, w archipelagu Wysp Perłowych na Oceanie Spokojnym. Jest niewielka - jej powierzchnia wynosi ok. 3 km kw., a od stolicy kraju dzieli ją 60 km. Jest popularnym celem wycieczek turystów i można na niej znaleźć wiele luksusowych posiadłości. W 1983 r. na Contadorze odbyło się pierwsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych Panamy, Meksyku, Kolumbii i Wenezueli, poświęcone rozwiązaniu konfliktów w Ameryce Środkowej.
Wyspa St Mary’s, Wielka Brytania
Kolejne terytorium jest częścią archipelagu 140 wysp Scilly. Znajduje się ok. 40 km od Kornwalii, która jest częścią Wielkiej Brytanii. St Mary’s, nazywana też Ennor, ma ok. 10 km kw., a jej największym miastem jest Hugh Town, zamieszkały przez ok. 1700 osób. Wyspa była miejscem walk podczas angielskiej wojny domowej i do dziś znajdują się tu fortyfikacje z tego okresu. Ponadto na wyspie zmarł i został pochowany premier Wielkiej Brytanii Harold Wilson.
Archipelag Cíes, Hiszpania
Archipelag Cíes położony jest przy wybrzeżu Rías Baixas w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. W skład archipelagu wchodzą wyspy: Norte o Monteagudo, Del Medio o do Farol i Sur o San Martiño. Już starożytni nazywali je "Wyspami Bogów". Mają jedne z najpiękniejszych plaż świata, a liczba odwiedzających te miejsca jest ograniczona do 2200 osób dziennie. Na wyspy można się dostać promem wypływającym z Vigo, Baiony czy Kangas.
Sonning Eye, Wielka Brytania
To niewielka osada na Tamizie w hrabstwie Oxfordshire w Anglii. Znajduje się tu XVII-wieczny pensjonat, natomiast jej współwłaścicielem jest George Clooney, który wydał na nią 10 mln dolarów.
Torres Strait Islands, Australia
To grupa 274 wysepek w Cieśninie Torresa, pomiędzy Półwyspem York a Nową Gwineą. Administracyjnie są częścią stanu Queensland, posiadają jednak status autonomii. Zamieszkują je Melanezyjczycy i Aborygeni, a władze nad nimi sprawuje kanclerz wybierany przez 20 przedstawicieli. Główną wyspą jest Thursday, wiele z nich posiada lokalne rządy.
Ibo, Mozambik
Na Oceanie Indyjskim znajduje się archipelag wysp Quirimbas z Ibo jako najciekawszą i najlatwiej dostepną z nich wszystkich. Dotarł na nią Vasco da Gama w 1502 r. i według lokalnych historyków został na niej pochowany. W przeszłości na Ibo odbywał się handel niewolnikami, dziś słynie z wydobywania srebra.
Wyspa Sylt, Niemcy
Znajduje się na Morzu Północnym, jest największą z Wysp Północnofryzyjskich i położona przy granicy z Danią. Ma długość ok. 38 km, a jej szerokość waha się od 380 m do 12,6 km. Wyspa miała kiedyś połączenie ze stałym lądem, ale podczas silnych sztormów w styczniu 1362 r. doszło do zerwania tego połączenia i przekształcenia Sylt w odrębne terytorium. Obecnie jest bardzo populranym miejscem wakacyjnym wśród Niemców i Duńczuków. Na wyspę Sylt można dotrzeć samolotem, promem lub koleją. Można także zabrać własny samochód, lecz wówczas samochody są przewożone przez groblę koleją.
Monemwasia, Grecja
Monemwasia to wyspa na Peloponezie w Grecji Zachodniej. Jest zamieszkała przez ok. 20 osób i nazywana jest Gibraltarem Wschodu. Znajdują się tutaj potężne fortyfikacje oraz kościoły bizantyjskie, które przyciągają wielu turystów. Ze stałym lądem połączona jest jedynie wąską groblą. To też jedyny sposób dotarcia na Monemwasię.
Corn Islands, Nikaragua
Corn Islands obejmują dwie wyspy na Morzu Karaibskim, oddalone ok. 70 kilometrów na wschód od wybrzeża Nikaragui. Wyspy wraz z całym wschodnim wybrzeżem Nikaragui zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba podczas jego ostatniej, czwartej wyprawy w latach 1502-1504. Obecnie zamieszkuje je ok. 7500 osób.
Fernando De Noronha, Brazylia
Fernando de Noronha to archipelag na Oceanie Atlantyckim, położony ok. 350 km na wschód od wybrzeży Brazylii. Tutejszych 21 tropikalnych wysp stanowi widoczną część łańcucha gór podwodnych. Główna wyspa, od której nazwę wziął cały archipelag, zajmuje ponad 90 proc. jego łącznej powierzchni 18 km kw. Pozostałe wyspy to Rata, Sela Gineta, Cabeluda i São Jose, oraz wysepki Leão i Viúva. Główną atrakcją jest tu morska fauna i flora, na niewielkiej przestrzeni można spotkać żółwie, delfiny, albatrosy i wiele innych gatunków.
Wyspy Książęce, Turcja
Wyspy Książęce położone są w pobliżu Stambułu na Morzu Marmara. Obejmują łącznie 10 wysepek i dwie małe rafy skalne. W czasach bizantyjskich służyły za miejsce zsyłki książąt, księży i księżniczek, natomiast w czasach Imperium Osmańskiego zsyłano tu członków rodziny sułtana. Na wyspy można przepłynąć promem ze Stambułu z Sirkeci lub Bostanci. Co ciekawe na wyspach dozwolony jest wyłącznie ruch pa ństwowych aut, żadne inne pojazdy nie są wpuszczane, stąd popularnym środkiem transportu są bryczki i rowery.
Masira, Oman
Masira leży na Morzu Arabskim, ok. 20 km od wybrzeża Omanu. Większą część wyspy zajmują tereny pustynne, jednak znajduje się tam kilka małych osad. Ich mieszkańcy zajmują się głównie połowem ryb. Masira słynie z dużej kolonii żółwi, a turyści, którzy chcą je zobaczyć, mogą dostać się na wyspę stateczkiem z miejscowości Ghalat.