Wzbudza obrzydzenie i strach. Niewielki owad wkracza do domów wczesną wiosną
Lądzień czerwonatka, znany także jako aksamitka, to pajęczak, który często pojawia się w ludzkich siedzibach. Szczególnie intensywnie poszukuje ciepłych miejsc wczesną wiosną, można więc już wkrótce spodziewać się go w naszych domach.
Lądzień czerwonatka, czyli Trombidium holosericeum, to gatunek należący do roztoczy, który występuje na całym świecie, w tym w Polsce. Jego obecność wzbudza zainteresowanie, ale i lęk, zwłaszcza wczesną wiosną, gdy szuka ciepłych miejsc.
Ze względu na jaskrawe ubarwienie (ciało pokrywają krótkie, intensywnie czerwone włoski), jest bardzo łatwo zauważalny. Pajęczak ten nie stanowi zagrożenia dla ludzi ani zwierząt, choć jego wielka liczebność bywa bardzo uciążliwa.
Charakterystyka lądzienia czerwonatki
Lądzień czerwonatka to niewielki pajęczak o intensywnie czerwonym ubarwieniu, które ma odstraszać potencjalne drapieżniki. Mierzy zaledwie 4 mm, ale w świecie roztoczy uchodzi za dużego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nieoczywiste miejsce u naszych sąsiadów. "Mroczne i fascynujące"
Preferuje nasłonecznione miejsca, takie jak tarasy czy balkony, a jego obecność można zauważyć też na ramach okien i elewacjach budynków od strony południowej. Niestety, stamtąd chętnie przenoszą się naszych domów, a to wzbudza u wielu osób obrzydzenie i strach.
Choć lądzień czerwonatka jest zwykle być niepożądanym gościem, nie jest szkodnikiem. Nie gryzie, nie przenosi chorób i nie wytwarza jadu. Jego obecność może być jedynie niekomfortowa, zwłaszcza gdy populacja gwałtownie rośnie.
Jak radzić sobie z pajęczakiem?
Aby ograniczyć obecność lądzienia czerwonatki w domu, można uprawiać w doniczkach rośliny takie jak lawenda czy rozmaryn, które odstraszają pajęczaka. W ostateczności można zastosować opryski chemiczne, choć nie jest to zalecane. Ważne, by nie rozgniatać pajęczaków, gdyż pozostawiają trudne do usunięcia plamy.
Jeśli chcemy zapobiec namnażaniu się pajęczaków w mieszkaniu, możemy też przygotować prosty, domowy oprysk, składający się z trzech składników. Wodę i ocet należy połączyć w proporcji 1:2. Do tak przygotowanego roztworu należy dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń, a następnie, przelać go do butelki z atomizerem i spryskać nim balkon, a także ramy okien oraz parapety.
Zabieg warto powtarzać przez kilka dni - do momentu, kiedy wszystkie pajęczaki wyniosą się z balkonu czy z ram okiennych.
Lądzień czerwonatka, mimo że może być uciążliwy, jest sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami roślin. Jego obecność w ogrodach i na terenach rolnych pozwala ograniczyć stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, co jest korzystne dla środowiska.
Źródło: National Geographic, WP