Pająk zombie. Odkrycie może zaskoczyć
Nowy gatunek pasożytniczego grzyba został odkryty w Irlandii Północnej. Potrafi on zainfekować organizm i zamienić pająka w... zombie. Po raz pierwszy zaobserwowano go na planie filmowym.
Grzyb Gibellula attenboroughii, odkryty w Irlandii Północnej, zaskakuje naukowców swoimi zdolnościami do przekształcania pająków w zombie. Grzyb nazwany na cześć znanego biologa Davida Attenborough, został opisany w czasopiśmie "Fungal Systematics and Evolution".
Zaskakujące odkrycie
Pierwszy przypadek zakażenia tym grzybem zaobserwowano w 2021 r. w opuszczonym magazynie prochu w Castle Espie, podczas kręcenia serialu telewizyjnego BBC Winterwatch. Początkowo był on mylony z innym gatunkiem, Gibellula pulchra, jednak po dokładnych badaniach morfologicznych i genetycznych, okazał się nowym odkryciem. W badaniach uczestniczyli naukowcy z Wielkiej Brytanii oraz mykolog Joao Araújo z Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze.
Grzyb ten atakuje pająki, takie jak czaik jaskiniowy (Metellina merianae), zmieniając ich zachowanie. Zainfekowane pająki opuszczają swoje kryjówki i przenoszą się w bardziej odsłonięte miejsca, co ułatwia grzybowi zakażenie kolejnych ofiar.
Wewnątrz zainfekowanego pająka nie ma już jego tkanki, a jedynie masa grzyba, która przybiera kształt pajęczaka. Staje się więc zombie. Dodatkowo z ciała pająka wyrastają owocniki, które rozprzestrzeniają zarodniki grzybów, potrafiące manipulować aktywnością pająka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nieoczywiste miejsce u naszych sąsiadów. "Mroczne i fascynujące"
Po zbadaniu zainfekowanych zwierząt okazało się, że grzyb uwalnia zarodniki, które potem wrastają w tkanki, co prowadzi do śmierci ofiary. Grzyb wydaje się również infekować pokrewny gatunek pająka Meta menardi.
Możliwe zastosowanie grzybów
Joao Araújo podkreśla, że grzyby z rodzaju Gibellula mogą mieć zastosowanie w zwalczaniu szkodników w uprawach oraz w innowacyjnej medycynie. Przykładem jest cyklosporyna, lek pochodzący z grzyba, który pomaga zapobiegać odrzuceniu przeszczepów. Dokładne nadania nad grzybami są kluczowe dla pomyślności przyszłych odkryć.
Grzyb Gibellula attenboroughii to kolejny przykład na to, jak fascynujący i złożony jest świat przyrody. Odkrycia takie jak to, mogą prowadzić do nowych rozwiązań w różnych dziedzinach nauki.