Wznowili badania. Wielkie odkrycia w polskiej jaskini
Archeolodzy wznowili badania w Jaskini Raj w Górach Świętokrzyskich. Po kilku dniach odkryto pierwsze artefakty, w tym poroża reniferów i kości niedźwiedzia jaskiniowego. - Poroży reniferów jest naprawdę dużo, co nas bardzo cieszy - zaznaczyła kierowniczka badań.
Celem archeologów jest rekonstrukcja zmian klimatycznych w pradziejach oraz badanie życia neandertalczyków.
Wielkie odkrycia
Dr hab. Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, która nadzoruje obecne prace, poinformowała, że badania trwają od kilku dni i powinny zakończyć się do końca lipca. - Skuliśmy ścianę przy trasie turystycznej, otworzyliśmy wykop o wielkości około dwóch metrów kwadratowych i powoli badamy wszystkie warstwy. Chcielibyśmy także przebadać miejsce przed wejściem do jaskini. Zobaczymy, czy nam się to uda, ponieważ już teraz natrafiliśmy na bardzo dużo kości - zaznaczyła badaczka.
Archeolodzy wrócili do Jaskini Raj po ok. 60 latach od jej odkrycia. Jednym z założeń badań jest weryfikacja hipotezy dotyczącej poroży reniferów, które w dużej liczbie znaleziono w jaskini. Według niej neandertalczycy z zebranych poroży tworzyli swego rodzaju barykady i zabezpieczenia wejść do jaskiń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Urlop u podnóży wulkanu. "Tanie linie lotnicze lubią się z tą wyspą"
- Poroży reniferów jest naprawdę dużo, co nas bardzo cieszy - zaznaczyła kierowniczka badań. - Poza tym odkrywamy klasyczną faunę jaskiniową, np. kości niedźwiedzia jaskiniowego i pojedyncze zęby drobniejszych drapieżników, które będą wymagały dodatkowych analiz - dodała.
Badania w jaskini
Pierwszą część badań prowadzono w lutym br. Odnaleziono wówczas ok. 200 dużych i dobrze zachowanych kości, m.in. lwa jaskiniowego, mamuta, niedźwiedzia i nosorożca oraz fragmenty poroży reniferów. Wstępne badania pozwoliły także ustalić, że na przestrzeni tysięcy lat w Jaskini Raj żyli nie tylko neandertalczycy, ale także ludzie współcześni, co wcześniej nie było notowane.
Podobnie jak pięć miesięcy temu, naukowcy jako bazę obrali Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, ośrodek naukowo-badawczy Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, który znajduje się w Korzecku w gminie Chęciny. Tam trafiają kolejne warstwy ziemi i prehistorycznych artefaktów, gdzie są one segregowane i oczyszczane w laboratoriach. Zespół badawczy składa się z kilkunastu osób.
Jaskinia Raj utworzyła się w skałach wapiennych, które powstały na dnie płytkiego morza ok. 360 mln lat temu. Została odkryta przez uczniów krakowskiego technikum geologicznego w 1964 r. podczas ćwiczeń terenowych w Górach Świętokrzyskich. Wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową z ponad 47 tys. stalaktytów. Najwyższa kolumna naciekowa ma prawie dwa metry wysokości. Jaskinia od 1972 r. jest udostępniona zwiedzającym.