Trwa ładowanie...

Nazywają go "małą Chorwacją". Tak wyglądał ponad 30 lat temu

Zakrzówek to jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie Krakowa. Zbiornik przyciąga przez cały rok zarówno mieszkańców, jak i turystów. Już niedługo będziemy mogli podziwiać go w nowej odsłonie, więc aż trudno uwierzyć, jak wyglądał w 1990 roku.

Share
Zakrzówek w Krakowie Zakrzówek w Krakowie Źródło: Adobe Stock, fot: Krzysztof Nahlik
d8156a9

Zalew Zakrzówek to sztuczny akwen znajdujący się w Krakowie, na terenie dzielnicy Dębniki. Złożony jest z dwóch zbiorników, które połączone są przesmykiem. Powstał w 1992 roku po zalaniu wodą dawnego kamieniołomu wapienia.

Jak widać na fotografii udostępnionej przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, ponad 30 lat temu - w 1990 roku, czyli jeszcze przez wypełnieniem - to miejsce wyglądało zupełnie inaczej.

Teren Zakrzówka w 1990 roku Narodowe Archiwum Cyfrowe
Teren Zakrzówka w 1990 roku Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zakrzówek, czyli "mała Chorwacja"

To właśnie złożom wapienia - który kiedyś tam wydobywano - Zakrzówek zawdzięcza niezwykły kolor wody, która jest przejrzysta i turkusowa - co wieku osobom przywodzi na myśli Chorwację. Głębokość zbiornika dochodzi nawet do 32 metrów, a widoczność wynosi ok. 15 metrów. Głębiej woda jest mniej przejrzysta z powodu złóż siarkowodoru, który zdecydowanie ogranicza widoczność.

d8156a9

Warto przypomnieć, że zanim rozpoczęto modernizację zbiornika i jego otoczenia, to w Zakrzówku można było nurkować. Pod wodą znajdują się liczne atrakcje, m.in. samochód fiat 125p, autobus, furgonetka oraz granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.

Zakrzówek w Krakowie Adobe Stock
Zakrzówek w Krakowie Źródło: Adobe Stock, fot: AGNES KANTARUK

Zakrzówek będzie miał nowe oblicze

Zakrzówek nadal przechodzi rewitalizacje. Jak zapowiadały władze Krakowa, na terenie zbiornika oraz w jego najbliższym otoczeniu powstanie park, gdzie pojawią się kąpieliska, przestrzenie wspinaczkowe, trasy rowerowe, ścieżka zdrowia, miejsca piknikowe oraz wybieg dla psów.

Poza tym w parku przewidziano miejsce na Centrum Sportów Wodnych, Centrum Informacji Ekologicznej oraz budynek z częścią restauracyjną, tarasowe pomosty widokowe, wypożyczalnię sprzętu sportowego oraz niewielkie parterowe pawilony, m.in. na obsługę parkingu i toalety.

d8156a9

Źródło: krakow.pl, Wikipedia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Twierdza Kraków. Jedyna taka w Europie

d8156a9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8156a9