Trwa ładowanie...

Zagrożenie w górach. Zobacz, jak przeżyć lawinę śnieżną

Góry są piękne, ale potrafią być niebezpieczne - zwłaszcza zimą. Dlatego, osoby, które się w nie wybierają w najbliższych miesiącach, powinny znać podstawowe informacje, jak postępować w sytuacji zejścia mas śniegu. Warto pamiętać, że obecnie w Tatrach panuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Zagrożenie w górach. Zobacz, jak przeżyć lawinę śnieżnąŹródło: 123RF
d1ttpms
d1ttpms

Jeśli staniemy w obliczu niebezpieczeństwa, musimy przede wszystkim musimy pozbyć się sprzętu - nart, deski snowboardowej, plecaka czy kijków. Kolejną czynnością, którą należy wykonać jest nabranie jak najwięcej powietrza, tuż przed "zderzeniem" ze śniegiem. Dosłownie tak, jakbyśmy chcieli nurkować. Kiedy zejdzie lawina, pod śniegiem trzeba rozpocząć walkę. Należy ułożyć ręce naprzeciw twarzy i starać się uzyskać jak najwięcej przestrzeni poprzez wykonywanie ruchów całym ciałem. Najważniejsze jest, aby nie dopuścić do zablokowania klatki piersiowej oraz zaburzenia oddychania.

Najważniejsze jest, żeby nie wpaść w panikę. W tej sytuacji tylko spokój może nas uratować, ponieważ jesteśmy wtedy w stanie kontrolować nasze ciało i zachowanie.

PAP
Źródło: PAP

Polska Agencja Prasowa przygotowała schemat "Jak przeżyć lawinę?". Zawarto w niej również wskazówki dla obserwatora lawiny. Należy zapamiętać, w którym miejscu po raz ostatni widziano osobę porwaną przez sunące hałdy śniegu. W kolejnym kroku należy zawiadomić ratowników. Dzwoniąc trzeba podać miejsce zdarzenia i liczbę zasypanych osób.

d1ttpms

Jeśli często wyjeżdżasz w góry, koniecznie naucz się skali zagrożenia lawinowego. Na stronie PAP-u znajdziemy czytelną infografikę:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Śnieg z dachu spadł na dwie kobiety i dziecko

d1ttpms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ttpms

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj