Trwa ładowanie...
d45ou4c

Zagrożenie w górach. Zobacz, jak przeżyć lawinę śnieżną

Góry są piękne, ale potrafią być niebezpieczne - zwłaszcza zimą. Dlatego, osoby, które się w nie wybierają w najbliższych miesiącach, powinny znać podstawowe informacje, jak postępować w sytuacji zejścia mas śniegu. Warto pamiętać, że obecnie w Tatrach panuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jedziesz w góry? Zobacz, jak przeżyć lawinę śnieżną
Jedziesz w góry? Zobacz, jak przeżyć lawinę śnieżną (123RF)
d45ou4c

Jeśli staniemy w obliczu niebezpieczeństwa, musimy przede wszystkim musimy pozbyć się sprzętu - nart, deski snowboardowej, plecaka czy kijków. Kolejną czynnością, którą należy wykonać jest nabranie jak najwięcej powietrza, tuż przed "zderzeniem" ze śniegiem. Dosłownie tak, jakbyśmy chcieli nurkować. Kiedy zejdzie lawina, pod śniegiem trzeba rozpocząć walkę. Należy ułożyć ręce naprzeciw twarzy i starać się uzyskać jak najwięcej przestrzeni poprzez wykonywanie ruchów całym ciałem. Najważniejsze jest, aby nie dopuścić do zablokowania klatki piersiowej oraz zaburzenia oddychania.

Najważniejsze jest, żeby nie wpaść w panikę. W tej sytuacji tylko spokój może nas uratować, ponieważ jesteśmy wtedy w stanie kontrolować nasze ciało i zachowanie.

   PAP

Polska Agencja Prasowa przygotowała schemat "Jak przeżyć lawinę?". Zawarto w niej również wskazówki dla obserwatora lawiny. Należy zapamiętać, w którym miejscu po raz ostatni widziano osobę porwaną przez sunące hałdy śniegu. W kolejnym kroku należy zawiadomić ratowników. Dzwoniąc trzeba podać miejsce zdarzenia i liczbę zasypanych osób.

d45ou4c

Jeśli często wyjeżdżasz w góry, koniecznie naucz się skali zagrożenia lawinowego. Na stronie PAP-u znajdziemy czytelną infografikę:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Śnieg z dachu spadł na dwie kobiety i dziecko

d45ou4c

Podziel się opinią

Share

d45ou4c

d45ou4c