Trwa ładowanie...

Zakopane pod śniegiem. W Tatrach mróz i niesprzyjające warunki

Zakopane w nocy z 12 na 13 października lekko pokryło się śniegiem, co kilka dni temu zapowiadali synoptycy. Delikatne opady nie zwiastują przedwczesnego ataku zimy, bo na Podhalu pod koniec października ma być całkiem ciepło.

Share
Opady śniegu w Zakopanem - zdjęcie z 13 października
Opady śniegu w Zakopanem - zdjęcie z 13 października Źródło: PAP, fot: PAP/Grzegorz Momot
d23zcyx

W Zakopanem spadła śladowa ilość śniegu tworząc okiść na liściach, które jeszcze nie opadły z drzew. Jednak zdaniem synoptyków nie zwiastuje to jeszcze rychłego nadejście zimy, bo za kilkanaście dni pod Tatrami znów będzie ciepło. Ostatni weekend października ma być słoneczny, a temperatura w Zakopanem może przekroczyć 10 st. C.

Z kolei w samych Tatrach pogoda od jakiegoś czasu robi się coraz bardziej zimowa. W środę, 13 października na Kasprowym Wierchu było rano -5 st. C. Na szczycie leży 4 cm śniegu, ale prognozy mówią, że może być go nawet 20 cm.

Zakopane i Tatry z zimową aurą

Z prognoz IMGW wynika, że kolejne dni przyniosą kolejne opady śniegu w górach oraz deszczu ze śniegiem na Podhalu. W Tatrach spodziewane są porywy wiatru o prędkości do 65 km na godz. Mogą one wywołać zamiecie śnieżne.

d23zcyx

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach miejscami leży śnieg i występują oblodzenia. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Odradzane są wycieczki w wyższe partie gór.

Policjanci z Zakopanego przypominają mieszkańcom i turystom, że najwyższy czas na zmianę kół na zimowe. Choć w Polsce nie ma takiego obowiązku, zdecydowanie wpływa to na bezpieczeństwo jazdy samochodem jesienią i zimą.

Zakopane pod śniegiem. Co z resztą Polski?

Aktualnie w całej Polsce odczuwany jest wpływ arktycznego powietrza. Część synoptyków uważa, że w najbliższym czasie - prawdopodobnie jeszcze pod koniec października - dojdzie do pierwszego ataku zimy w Polsce.

Z drugiej strony prof. Mariusz Figurski z IMGW-PIB, który był gościem programu "Newsroom" WP, powiedział, że z analiz długoterminowych wynika, iż w tym roku śniegu może być jak na lekarstwo. Jego zdaniem pierwszy śnieg - poza terenami wysokogórskimi - spadnie najprawdopodobniej dopiero na przełomie listopada i grudnia. Opady będą niewielkie i śnieg nie utrzyma się długo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zima w Tatarach. Zdjęcia z kamer TOPR-u

d23zcyx

Podziel się opinią

Share
d23zcyx
d23zcyx