Trwa ładowanie...

Zalew Szczeciński. Powstają dwie sztuczne wyspy

Z urobku, który powstał na Zalewie Szczecińskim w wyniku pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście, powstają dwie sztuczne wyspy. Jedna z nich posłuży jako czynne pole refulacyjne do prac utrzymaniowych Urzędu Morskiego w Szczecinie. Druga zaś stanie się siedliskiem dla ptaków.

Zachodni brzeg Zalewu Szczecińskiego / Autor: Mateusz War Zachodni brzeg Zalewu Szczecińskiego / Autor: Mateusz War Źródło: Wikimedia Commons
d161fqq

W wyniku pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście, do głębokości 12,5 m, powstał urobek, który zostanie wykorzystany do stworzenia dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim. Ich budowa ma zakończyć się wiosną przyszłego roku.

- Są to wyspy, które mają około 3,5 km powierzchni. Jedna z nich będzie wyspą środowiskową, czyli rekompensatą dla zwierząt. To będzie wyspa W22. Druga zaś będzie wyspą W28, która w przyszłości posłuży jako czynne pole refulacyjne do prac utrzymaniowych Urzędu Morskiego w Szczecinie na najbliższe 20 kilka lat - mówi w rozmowie z "Radiem Szczecin" Paweł Szumny, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Nowe wyspy na Zalewie Szczecińskim

Wyspa W22, która ma posłużyć jako siedlisko dla ptaków, będzie nosiła nazwę "Brysna". Nazwa ta została wyłoniona we wrześniu 2020 r. przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i pochodzi od słów "bryza" oraz "sny". "Brysna" jest już widoczna na zdjęciach.

Wyspa W28 ma natomiast powstać w dalszej kolejności i również zmieni swoją nazwę. Będzie się nazywała "Śmięcka" i ma nawiązywać do pobliskiej Śmieckiej Kępy - uroczyska i nieistniejącej osady na wschodnim brzegu Zalewu Szczecińskiego. Nie wiadomo, jednak kiedy nowe nazwy pojawią się oficjalnie na mapach.

d161fqq

Prace nad wyspami pochłoną ok. 1,42 mld zł, z czego 1,22 mld pochodzi z unijnych funduszy.

Źródło: "Radio Szczecin", "Gazeta Wyborcza"

Raj bez koronawirusa otwiera się na turystów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d161fqq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d161fqq