Trwa ładowanie...

Zamek Neuschwanstein - zamek z bajki. Dlaczego to wielkie marzenie króla Ludwika II doprowadziło głowę państwa do upadku?

XIX-wieczny zamek Neuschwanstein to jedna z ikon niemieckiej architektury wybudowana w stylu średniowiecznym. Ta piękna twierdza stanowiła największe marzenie króla Ludwika II, którego realizacja doprowadziła władcę do upadku. Jaka jest historia zamku Neuschwanstein? Jak przebiega zwiedzanie tej twierdzy?

Zamek Neuschwanstein, NiemcyZamek Neuschwanstein, NiemcyŹródło: Getty Images
d22ngov
d22ngov

Wizyta w zamku to świetny pomysł na romantyczny wyjazd. Sprawdźcie dlaczego!

Zamek Neuschwanstein – podstawowe informacje o zamku z bajki

Zamek Neuschwanstein, nazywany inaczej zamkiem z bajki lub ikoną Bawarii, to jedna z największych atrakcji turystycznych nie tylko Bawarii, ale całych Niemiec. Zamek zlokalizowany jest w południowo-środkowej części Niemiec około 5 km od granicy z Austrią. Zbudowany został w XIX wieku na polecenie króla bawarskiego Ludwika II, architekturą imituje średniowieczną twierdzę.

Zamek Neuschwanstein dostępny jest dla turystów przez cały rok i stanowi jedną z najczęściej odwiedzanych budowli w Niemczech – rocznie odwiedza go ponad 1,3 mln turystów.

d22ngov

Jaka jest historia zamku Neuschwanstein?

Zamek Neuschwanstein wybudowany został w 1886 r. z inicjatywy króla Ludwika II. Władca od początku panowania pragnął wybudować zamek rycerski, wykreowany na budowlę średniowieczną. Inspiracją Ludwika II były dwie średniowieczne twierdze, które miał okazję odwiedzić – Zamek Wartburg w Niemczech oraz Zamek we francuskim Pierrefonds.

Wraz z postępem prac, Ludwik II miał coraz większe wymagania dotyczące wyglądu zewnętrznego oraz wnętrz zamku. Skutkiem tego, aby pokryć rosnące koszty budowy, zaciągnął liczne kredyty, których potem nie był w stanie spłacić. Ogromne długi głowy państwa przyczyniły się do tego, że rząd bawarski zmusił władcę w 1886 roku do abdykacji. Król nie chciał się jednak poddać i nakazał porwać i uwięzić komisję, która przyszła po niego 9 czerwca 1886 roku. 2 dni później, 11 czerwca rządowi bawarskiemu udało się wyprowadzić króla z zamku, a za kolejne 2 dni – władca umarł. Co ciekawe król Ludwik II nie dożył do zakończenia budowy jego wymarzonego zamku, gdyż umarł 172 dni przed jej zakończeniem. 6 tygodni po śmierci władcy, twierdza została udostępniona dla turystów.

Zarówno I, jak i II Wojna Światowa nie przyniosły zniszczeń zamkowi Neuschwenstein. W okresie II wojny światowej twierdza służyła jako magazyn dzieł sztuki, zgrabionych we Francji przez NSDAP.

Co warto zobaczyć w zamku Neuschwanstein?

Zamku Neuschwanstein sam w sobie jest piękny jednak w trakcie jego zwiedzania, warto się zatrzymać i zwrócić uwagę na:

d22ngov

·        Salę tronową – udekorowaną sztuką bizantyjską

·        Salę śpiewaków – to ulubione pomieszczenie króla, które charakteryzuje się bogatym wystrojem

·        Pomieszczenia mieszkalne – m.in. salon, jadalnia, alkowa, ogród zimowy, grota, sypialnia to bogato zdobione pomieszczenia znajdujące się na III piętrze, wypełnione gobelinami, freskami oraz galeryjkami

d22ngov

Oprócz pięknych komnat warto zatrzymać się na moście Marii (zawieszonym nad kilometrowym wąwozem), doskonałym punkcie widokowym, z którego rozpościera się widok zarówno na zamek, jak i pobliskie jezioro Alpsee.

Zamek Neuschwanstein Getty Images
Zamek Neuschwanstein Źródło: Getty Images

Zwiedzanie zamku Neuschwanstein - informacje praktyczne

Zamek Neuschwanstein dostępny jest dla turystów przez okrągły rok, jednakże w różnych godzinach:

·        Od kwietnia do połowy października – w godzinach od 9 do 18

d22ngov

·        Od 15 października do 31 marca – od godziny 10 do 16

Zewnętrzny dziedziniec zamku jest dostępny dla każdego, jednakże zwiedzanie komnat wewnątrz twierdzy możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem, w ramach 30-minutowej wycieczki. Po przekroczeniu bramy wejściowej możliwe jest pobranie audio-przewodnika w języku polskim.

Wewnątrz zamku zakazane jest filmowanie oraz robienie zdjęć, a także chodzenie z dużymi plecakami oraz torbami – istnieje możliwość przechowania bagażu w skrytkach w okolicach punktu informacyjnego.

d22ngov

Bilety na zwiedzanie zamku można kupić zarówno na miejscu, jak i online. Dotyczą one wejścia konkretnego i o konkretnej godzinie i tylko w tym czasie można je zrealizować – wycieczki z dziedzińca ruszają co 5 minut i jeżeli turyści przegapią swoją kolej, bilet zostaje zmarnowany.

Zamek Neuschwanstein – jak dojechać do ikony Bawarii?

Ze względu na to, że zamek położony jest na wzgórzu, dostęp do niego jest utrudniony. Istnieją 3 możliwości dostania się do twierdzy:

d22ngov

·        Wejście piechotą – naturalnie najtańsza, darmowa opcja. Nawet osoby ze słabą kondycją powinny dostać się na górę w około 30 minut (zejście trwa maksymalnie 20 minut).

·        Wjazd autobusem – autobus odjeżdża z przystanku w Schwangau. Co ważne, nie dociera pod samą bramę twierdzy, wobec czego turystów czeka około 10-minutowy spacer.

·        Wjazd dorożką – najdroższy i (wliczając oczekiwanie na swoją kolej) najdłuższy sposób dotarcia na zamek, po którym turystów nadal czeka kilkuminutowy spacer.

Gdzie w tym roku Polacy pojadą na wakacje? Ekspert przedstawia najnowsze dane

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj