Bamberg: miasto-szczęściarz. Jaka jest historia tego bawarskiego, zabytkowego ośrodka i dlaczego Bamberg zachwyca nas swoją architekturą?
Bamberg to niewielkie, bawarskie miasto, które pomimo tego, że nie jest turystycznie rozpowszechnione, zachwyca niemal każdego odwiedzającego. Od początku istnienia ośrodek ten omijały wszelkie kataklizmy, wobec czego stanowi prawdziwą skarbnicę zabytkowej, unikatowej zabudowy. Co warto wiedzieć o Bambergu i co zobaczyć w tym mieście?
Bamberg to miasto zlokalizowane w niemieckiej Bawarii, około 60 km na północ od Norymbergi.
Miasto to stanowi ważny ośrodek żeglugi śródlądowej (w którym rozpoczyna się kanał Men-Ren-Dunaj), a także transportu kolejowego. Rozwija się w nim przemysł włókienniczy i elektrotechniczny, a także piwowarski. Z Bambergu wywodzi się popularny browar Schlenkerla warzony na bazie słodu wędzonego, a także browar Spezial, funkcjonujący w mieście od XVI wieku.
Jaka jest historia miasta Bamberg?
Według źródeł historycznych pochodzących z początku X wieku, miasto Bamberg powstało w miejscu dawnego grodu Babenberh, który od 972 roku należał do bawarskiego księcia Henryka II Kłótnika. W 1007 roku z inicjatywy króla Henryka II w mieście tym powstało biskupstwo, a także humanistyczna szkoła przykatedralna, w której wykładali wybitni humaniści ówczesnych czasów, m.in. Ezzo z Bambergu. Szkoła ta w niezmienionej formie działała do połowy XVII wieku, w którym to przekształcono ją w Akademię Ottona, zaś w 1773 roku - w funkcjonujący do dzisiaj Uniwersytet Ottona i Fryderyka w Bambergu.
Od XV do początku XIX wieku Bamberg stanowił niewielkie, autonomiczne państewko biskupie, które nawet w czasach reformacji zachowało charakter chrześcijański. W 1803 roku utraciło swoją niepodległość i zostało zaanektowane przez Cesarstwo. II Wojna Światowa nie przyniosła dużych zniszczeń w Bambergu, skutkiem czego w mieście tym ostały się liczne, wielowiekowe budowle.
Ciekawostki związane z miastem Bamberg
Miasto Bamberg, podobnie jak Rzym zlokalizowane jest na 7 wzgórzach, co turyści odczuwają podczas zwiedzania – spacery po Bambergu wymagają dobrej kondycji.
Potoczne określenie bogatych chłopów/rolników "bambrami" wywodzi się właśnie od nazwy tego miasta. W XVIII wieku, po spustoszeniu przez epidemię cholery wsi, zlokalizowanych na terenie dzisiejszego Poznania, władze Państwa Polskiego ściągnęły osadników z okolic Bambergu do zaludnienia tychże terenów.
Bamberg – jakie atrakcje turystyczne?
Przez przewodników miasto Bamberg określane jest jako miasto-szczęściarz. Ośrodek ten należy do nielicznych miast, których nie dotknęły żadne kataklizmy, a także zniszczenia wojenne, w tym bombardowania podczas II wojny światowej. Z tego powodu miasto zachowało ogromną liczbę zabytkowych budowli. Turyści, którzy najczęściej trafiają do tego miasta przypadkowo (dzięki doskonałemu skomunikowaniu z Norymbergą) wyjeżdżają z niego oczarowani. Jakie atrakcje turystyczne czekają na odwiedzających Bamberg?
Aby uporządkować zwiedzanie miasta należy wiedzieć, że jego średniowieczna część podzielona jest na 3 obszary:
· Miasto na wzgórzach (Bergstadt) - siedziba danego miasta biskupiego, aktualnie największe skupisko zabudowań o charakterze religijnym, a także budynków w klimacie barokowym i pruskim
· Miasto na wyspie (Indelstadt) – dawna dzielnica rzemieślników oraz kupców. Obszar doskonały do spacerów, pełen szerokich brukowanych ulic i placów, częściowo wyłączony z ruchu kołowego
· Miasto ogrodników (Gartnerstadt) – historyczna dzielnica zamieszkiwana przez osoby uprawiające i handlujące roślinami. Obok historycznej, charakterystycznej zabudowy do dziś zachowały się pola uprawne. W części tej funkcjonuje Muzeum Ogrodnictwa.
Obowiązkowe do odwiedzenia są również 2 wzgórza:
· Wzgórze Katedralne (Damberg) – uznawane za centrum miasta. Znajduje się na nim Plac Katedralny, XI-wieczna archikatedra św. Piotra i Jerzego, Muzeum Diecezjalne oraz tzw. Bamberska Nowa Rezydencja należąca w XVII wieku do księcia biskupa i przylegający do niej Ogród różany. Znajdując się na Wzgórzu Katedralnym warto odwiedzić również X-wieczny kompleks pałacowy potocznie nazywany Starym Dworem.
· Wzgórze Świętego Michała – na którym znajduje się XVII wieczny, benedyktyński Klasztor Świętego Michała, a także Muzeum Frankońskiego Piwa. Wzgórze to stanowi również doskonały punkt widokowy.
Do innych atrakcji turystycznych Bambergu zalicza się również:
· Stary Ratusz – położony na niewielkiej, sztucznej wysepce, uznawany za perłę średniowiecza
· Małą Wenecję – ciąg pięknych, unikatowych kamienic zlokalizowany nad rzeką Regnitz
· Zamek Altenburg – położony na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na całe miasto