Trwa ładowanie...
d3uneb6
15-09-2010 11:16

Zamek w Chałupkach. Historia i ciekawostki

Otoczony fosą i wałem zamek w Chałupkach powstał przed 1373 rokiem. Jako jego pierwszy właściciel został odnotowany rycerz Pasko, o którym wspomina dokument wystawiony przez księcia opolskiego Jana. O losach zamku i jego właścicielach w kolejnych wiekach niewiele wiadomo.

d3uneb6
d3uneb6

W 1623 roku cesarz Ferdynand II przekazał wieś wraz z ziemiami bogumińską i bytomską rodzinie Donner-smarcków. Ci zaś na ruinach dawnej warowni wznieśli w 1682 roku barokową rezydencję otoczoną bastejowymi fortyfikacjami. Do jej wrót prowadził kamienny most przerzucony nad fosą. Pałac pozostawał własnością Donnersmarcków do 1802 roku, kiedy to Jan Lichnowski kupił Chałupki od Jana Erdmanna Donnersmarcka. Nie wiadomo jednak, czy to za czasów ostatnich Donnersmarcków, czy też za Lichnowskiego przebudowano pałac, nadając mu klasycystyczny wygląd.

Lichnowski nie zdecydował się osiedlić w Chałupkach, a w 1813 roku pałac sprzedał niejakiemu Försterowi, który cztery lata później odsprzedał go baronowi von Gruttschreiber. W 1818 roku właścicielem pałacu był już Jan Dietrich. W 1844 roku pałac jednak znów zmienił właściciela – od Dietricha kupił go Samuel von Rothschild. Dzięki bankierskiej rodzinie nastąpił dynamiczny rozwój wsi, w której wybudowano cukrownię, wzniesiono szkołę, doprowadzono linię kolejową łączącą ją z Wodzisławiem Śląskim. Kres panowaniu Rothschildów w Chałupkach położyło dojście Hitlera do władzy.

W 1945 roku dobra znacjonalizowano. Miejscowość nosząca wcześniej nazwy Annaberg i Zamek Bogumiński otrzymała nazwę Chałupki. Przez lata zamek stał opuszczony. Dopiero w latach 1978–1982 Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Tu­ry­stycz­nych w Kato­wi­cach przeprowadziło jego odbudowę z przeznaczeniem na hotel. W 1993 roku stał się on własnością gminy Krzyżanowice, rok później został wydzierżawiony.

Hotel Zamek

Nocleg

W pałacu w Chałupkach czuć dawność tego miejsca. Ale nie tę z odległych wieków, lecz tę bliską, z przełomu lat 70. i 80. minionego stulecia, gdy pałac był remontowany. Ściany reprezentacyjnych wnętrz „zdobią” drewniane boazerie, w niektórych salach sięgające aż pod belkowe stropy. Choć z dawnej świetności pałacowych wnętrz niewiele pozostało, ma się wrażenie, że tchną one nadal atmosferą rezydencji Donnersmarcków i Rothschildów.

d3uneb6

To zasługa obecnych gospodarzy, którzy dbają o swoich gości, zapewniając najlepszą obsługę. Na wyrazy uznania zasługuje także tutejsza kuchnia, serwująca nie tylko smaczne, ale i wspaniale podane dania kuchni staropolskiej, włoskiej czy greckiej. Hotel cieszy się popularnością wśród organizatorów konferencji, a także wśród młodych par. Dla nowożeńców przygotowano specjalny apartament z ogromnym, białym łożem z różową, satynową pościelą. Niestety pozostałe pokoje nie są już tak stylowo urządzone, co nie znaczy, że komfort pobytu jest tu gorszy. Nie wszystkie też są wyposażone w telewizor i telefon. Tym jednak, którzy przyjechali do Chałupek, aby aktywnie spędzić czas urlopu, nie będzie to przeszkadzało.

Polecane dania: przeplataniec zamkowy z kartaczami, przysmak wikinga.

Okolica

Jastrzębie Zdrój – po czasach, gdy Jastrzębie było kurortem, pozostał park zdrojowy i zabudowania sanatoryjne, w tym Dom Zdrojowy. Krzyżanowice – pałac zbudowany w 1700 roku dla Jana Bernarda Praschma został przebudowany na neogotycką rezydencję ok. 1856 roku. Łaziska – kościół drewniany z 1. połowy XVI wieku, przebudowany w 1736 roku. Odra – pięknie meandrująca w tych okolicach rzeka jest doskonałym łowiskiem dla wędkarzy. Racibórz – jednym z najstarszych zabytków miasta jest zamek z XIII wieku. W tutejszym muzeum, które na swoje potrzeby zaadaptowało m.in. gotycki kościół Dominikanek, można zobaczyć mumię egipską. Tworków – najcenniejszym zabytkiem miejscowości jest 11 odkrytych niedawno w krypcie tutejszego kościoła barokowych trumien rodziny Reiswitz.

Hotel Zamek
ul. Graniczna 1, 47-460 Chałupki
(32) 419 69 44 (32) 419 60 79
hotel@hotel-zamek.pl
www.hotel-zamek.pl
Dojazd samochodem Drogą krajową nr 78 przez Tarnowskie Góry, Gliwice, Rybnik i Wodzisław Śląski lub drogą krajową nr 45 z Opola przez Racibórz i Wodzisław Śląski. Pałac położony jest niemal przy przejściu granicznym.
Dojazd pociągiem Dojazd pociągiem m.in. z Rybnika, Raciborza, Wodzisławia Śląskiego, Katowic. Możliwość dojazdu autobusem PKS m.in. z Wodzisławia Śląskiego i Raciborza.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tyruł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d3uneb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uneb6