Trwa ładowanie...

Zamek wkrótce będzie dostępny dla zwiedzających. "Zakończył się pierwszy etap"

- Zakończył się pierwszy etap restauracji ruin zamku w Lanckoronie - przyznał Tadeusz Łopata, wójt gminy Lanckorona, uznawanej za jedną z najbardziej urokliwych w całej Polsce. Dodał, że już wkrótce turyści będą mogli odwiedzić gotycki zamek w małopolskiej wsi.

Lanckorona to niezwykle malowniczy zakątek PolskiLanckorona to niezwykle malowniczy zakątek PolskiŹródło: Adobe Stock, fot: Bernard Bialorucki
d2wglst
d2wglst

Przed startem prac ruiny były w bardzo złym stanie. Znaczną część zniszczyły korzenie drzew. Wiele elementów zostało porośniętych mchem, trawą i drobnymi krzewami. Spomiędzy kamieni wykruszała się zaprawa. Aktualnie prace przebiegają w dobrym tempie. - Chcielibyśmy od marca umożliwić zwiedzanie ruin zamku dla grup, które zarezerwują wizytę - powiedział Tadeusz Łopata.

Restauracja ruin zamku w Lanckoronie

Tadeusz Łopata poinformował, że samorząd złożył już wniosek do resortu kultury o dofinansowanie dalszych prac. - Nie ma jeszcze rozstrzygnięcia w tej sprawie - przyznał. Wójt zaznaczył, że obecnie najpilniejsze będą dokładne badania południowej strony otoczenia zamku, ale nie wiadomo, jak długo potrwają dalsze prace. Jest to zależne od zapewnienia ich finansowania.

Cały projekt pierwotnie opiewał na 16 mln zł. Lanckorona otrzymała już ok. 7 mln zł. Wiele wskazuje na to, że finalna kwota może być wyższa od przewidywanej. Wójt wskazał bowiem, że gdy prace prowadzone są w przestrzeni zabytku, to na wykonawcę mogą czekać - jak się wyraził - niespodzianki. - Tak było przy północnej ścianie. Przy odkrywce pojawiły się mury wzniesione jeszcze przez Zebrzydowskich. To jest zabytek, gdzie się nie zacznie, tam można się spodziewać kolejnych odkryć - wyjaśnił. Podkreślił zarazem, że takie znaleziska mają wpływ na wzrost kosztów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Nie wszyscy doceniają kraj, w którym zamieszkała. "Jest totalnie unikalny"

d2wglst

Historia małopolskiej wsi

Lanckorona była w przeszłości jednym z ważniejszych miast w Małopolsce. W 1361 r. król Kazimierz Wielki zezwolił na lokację miasta. Ostatecznie doszło do niej na prawie magdeburskim 31 marca 1366 r. Wzniesiony został tu wówczas zamek na planie prostokąta z cylindryczną wieżą. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1366 r. Strzegł on granicy ze Śląskiem i drogi do Krakowa. Badania archeologiczne dowiodły jednak, że już we wczesnym średniowieczu istniał tam gródek drewniano-ziemny.

Ruiny zamku Adobe Stock
Ruiny zamkuŹródło: Adobe Stock

W 1410 r. za panowania Władysława Jagiełły miasto stało się siedzibą starostwa. Zamek należał m.in. do rodu Lanckorońskich, Zebrzydowskich i Czartoryskich i Wielopolskich. Podczas konfederacji barskiej Lanckorona poniosła duże straty. W 1768 r. konfederaci opanowali zamek. W 1771 r. został on jednak oblężony. Konfederaci poddali się w czerwcu 1772 r. Doprowadziło to do zniszczenia zamku i miasta, które już nigdy nie odzyskało dawnej świetności. Dziś, to obok wspaniałego rynku, ogromna atrakcja turystyczna. W 1934 r. Lanckoronie odebrane zostały prawa miejskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2wglst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wglst