Zamknięto lotnisko w azjatyckim raju. Wszystko przez wybuch wulkanu
Na indonezyjskiej wyspie Ruang doszło do erupcji wulkanu. Władze wydały ostrzeżenia przed trzęsieniem ziemi oraz tsunami. Zamknięto także lotnisko w mieście Manado.
Złe wieści napływają z indonezyjskiej wyspy Ruang, znajdującej się w prowizji Celebes, w północnej części Indonezji. W środę 17 kwietnia br. doszło do kolejnej erupcji wulkanu o takiej samej nazwie. Specjaliści spodziewają się kolejnych wyrzutów lawy.
Zamknięte lotnisko
Poziom alarmu na wyspie został podniesiony do najwyższego. Ministerstwo transportu Indonezji powiadomiło w czwartek 18 kwietnia br. o zamknięciu do północy międzynarodowego portu lotniczego w mieście Manado. Lotnisko jest położone ok. 100 km od wulkanu Ruang, który od wtorku wybuchł przynajmniej pięciokrotnie.
Jak wyjaśnia Reuters, lotom z portu położonego w prowincji Północne Sulawesi/Celebes, które kursują do Chin, Korei Południowej i Singapuru mógłby zagrozić szybko rozprzestrzeniający się pył wulkaniczny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". "Gejowska stolica Afryki". Rzeczywistość kryje masę społecznych bolączek
Trudna sytuacja w Indonezji
Associated Press podaje, że ogłoszono już ostrzeżenie przed tsunami, do którego mogłoby dojść jeżeli erupcja wulkanu spowodowałaby nagłe runięcie skał do oceanu. Nakazano ewakuację 11 tys. mieszkańców najniżej położonych obszarów. - Potencjał wystąpienia kolejnych erupcji jest wysoki, więc musimy zachować czujność - oświadczył Heruningtyas Desi Purnamasari z krajowej agencji wulkanologicznej.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W mediach społecznościowych pojawiają się liczne nagrania i zdjęcia, na których widać ognistoczerwone kolumny lawy, rozprzestrzeniające się chmury dymu i popiołu, a także żarzące się skały.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W Indonezji na terenie zamieszkanym przez ponad 270 mln osób znajduje się 120 aktywnych wulkanów. Kraj położony jest na tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia, w rejonie wysokiej aktywności sejsmicznej rozciągającym się wzdłuż krawędzi płyt tektonicznych po łuku o długości sięgającej ok. 40 tys. km.
Źródło: PAP/X