Poza miastem"Zanocuj w lesie". Akcja Lasów Państwowych startuje 1 maja. Chętnych nie brakuje

"Zanocuj w lesie". Akcja Lasów Państwowych startuje 1 maja. Chętnych nie brakuje

Od 1 maja Lasy Państwowe ruszają z akcją "Zanocuj w lesie", w ramach której miłośnicy wypoczynku na łonie natury będą mogli spędzić noc na wyznaczonym leśnym obszarze. Sprawdzamy, jak przygotować się do legalnego biwaku pod gołym niebem.

Noclegi w lesie mogą okazać się hitem tego sezonu urlopowego
Noclegi w lesie mogą okazać się hitem tego sezonu urlopowego
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Laskowska

30.04.2021 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Program "Zanocuj w lesie" to efekt pilotażu prowadzonego przez Lasy Państwowe od listopada 2019 r. do stycznia 2021 r. Program obejmował 46 obszarów wyznaczonych na terenie nadleśnictw wchodzących w skład Leśnych Kompleksów Promocyjnych. - Efekty prowadzonego pilotażu zaowocowały wprowadzeniem programu na stałe i rozszerzeniem go na teren całych Lasów Państwowych.

- W ramach programu "Zanocuj w lesie", który rusza 1 maja 2021 r. obszary do nocowania zostały wyznaczone w 425 nadleśnictwach (wyjątek stanowią Nadleśnictwa Białowieża, Browsk, Hajnówka i Drawsko) – mówi w rozmowie z WP Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy RDLP w Warszawie.

Nocleg w lesie – czy trzeba go zarezerwować?

Z bezpłatnego noclegu mogą skorzystać nie tylko pasjonaci survivalu, ale wszyscy turyści, który mają ochotę zanocować w polskim lesie. Należy jednak pamiętać, że można go zorganizować tylko na wyznaczonych przez poszczególne nadleśnictwa obszarach.

Lasy Państwowe przeznaczą łącznie ponad 600 tys. ha na legalne miejsca do nocowania. Chcąc sprawdzić, gdzie w swoim regionie można zorganizować leśny biwak, warto skorzystać z mapy na stronie Banku Danych o Lasach - bdl.lasy.gov.pl.

Podczas noclegu w lesie należy pamiętać, by nie pozostawić po sobie śmieci
Podczas noclegu w lesie należy pamiętać, by nie pozostawić po sobie śmieci© Getty Images

W przypadku pozostawania na wskazanym obszarze nie dłużej niż 2 noce z rzędu i należenia do grupy składającej się z nie więcej niż 9 osób, nie ma konieczności zgłaszania pobytu w lesie.

- Z kolei nocleg powyżej 9 osób i/lub dwie noce należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na ten dłuższy pobyt. W każdym nadleśnictwie wyznaczony jest koordynator projektu, do którego namiary są zamieszczone na stronach internetowych nadleśnictw – tłumaczy w rozmowie z WP Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie.

Nocleg w lesie – jak się do niego przygotować?

Przed nocną przygodą w lesie należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy. Podstawową sprawą jest zdecydowanie, jak będziemy spali.

- Osobom zamierzającym nocować w lesie rekomendujemy użycie własnego hamaku, płachty biwakowej lub namiotu, ale w tym ostatnim przypadku należy pamiętać, aby rozbić go na trwałej powierzchni bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej – mówi Edward Marszałek.

Przydadzą się również odpowiednie ubrania dostosowane do pogody oraz latarki. Należy też pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami lasu. Są też nimi m.in. rowerzyści, koniarze, myśliwi. - Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i być widocznym dla innych. Można w tym celu używać sprzętu i ubrań w jaskrawych kolorach oraz zostawić w nocy zapalone światełko widoczne z daleka – dodaje Edward Marszałek.

Podczas noclegu w lesie należy pamiętać, że nie jesteśmy tam sami
Podczas noclegu w lesie należy pamiętać, że nie jesteśmy tam sami© Getty Images

Przed wyprawą do lasu należy też śledzić komunikaty na stronach poszczególnych nadleśnictw. Można tam znaleźć powiadomienia o możliwych zagrożeniach (np. pożarach, występowaniu niebezpiecznych drapieżników czy takich niedogodnościach, jak brak zasięgu sieci komórkowej) oraz regulaminy dotyczące danego obszaru (np. z informacjami o możliwości rozpalenia ognia w wyznaczonych strefach, ograniczeniach w korzystaniu z kuchenek gazowych, zakazie wstępu na niektóre tereny). Poszczególne regulacje mogą różnić się pomiędzy nadleśnictwami i zależeć od ich specyfiki.

Podczas podejmowania decyzji o nocowaniu w lesie, warto pamiętać, że nie wyjeżdżamy na kemping i na miejscu nie zastaniemy dodatkowej infrastruktury.

- Wybierając się do "leśnego hotelu", należy pamiętać, że w lesie nie ma kranów, bieżącej wody, restauracji czy parkingu. Są za to: wspaniała przyroda, dzikie zwierzęta czy owady i nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne. Akcja "Zanocuj w Lesie" skierowana jest przede wszystkim do osób przygotowanych do bytowania w trudnych warunkach terenowych – tłumaczy w rozmowie z WP Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

Nocleg w lesie – jakie zasady obowiązują podczas pobytu?

Nocleg w lesie rządzi się swoimi prawami, których trzeba przestrzegać, aby pobyt był miłym doświadczeniem dla turystów i jednocześnie nie wyrządził krzywdy zwierzętom oraz roślinom – naturalnym domownikom lasów.

Do podstawowych zasad należą: niepozostawianie śmieci (w tym również środków higieny osobistej), niezabieranie drewna z lasu oraz niepodchodzenie do zwierząt i ich niedokarmianie.

- Biwakujący powinien przywrócić miejsce noclegu do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą "leave no trace" (nie zostawiaj po sobie śladów). Należy stosować się do ogólnych zasad poruszania się po lasach, pamiętając m.in. o zakazie korzystania z otwartego ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi, czy zakazie wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi – dodaje Maciej Pawłowski.

Nocleg w lesie – jak na ten pomysł reagują internauci?

Akcja "Zanocuj w lesie" ruszy już w pierwszy weekend maja. I choć Lasy Państwowe nie prowadzą dokładnych statystyk dotyczących tego programu (poza opisanymi wcześniej wyjątkami, rezerwacje nie są wymagane), program wzbudza zainteresowanie i wpływają pierwsze zgłoszenia od grup chętnych na bezpłatny nocleg blisko natury.

Pomysł został również pozytywnie oceniony przez część internautów. "Brawo! Super sprawa", "Od dłuższego czasu z niecierpliwością wyglądałem takiej strefy w naszej okolicy, więc serducho się raduje" – komentują.

Ale nie brak też głosów pełnych wątpliwości.

"Już jest takie śmietnisko w lasach po spacerowiczach, aż strach pomyśleć co się teraz będzie działo… Osobiście bardzo się cieszę z tego, ale obawiam się, że wcale to na dobre dla przyrody nie wyjdzie", "Oby tylko noclegowicze sprzątali po sobie i nie zachowywali się gorzej od dzikich zwierząt" – czytamy w komentarzach w sieci.

Nocleg w lesie to idealna okazja do obcowania z naturą i relaksu
Nocleg w lesie to idealna okazja do obcowania z naturą i relaksu© Getty Images

Fakt jest taki, że decydując się na nocleg w lesie, należy przestrzegać odpowiednich zasad w trosce o naturę i własne zdrowie.

- Spędzenie nocy w lesie to zetknięcie się z dziką przyrodą w całej okazałości. Dlatego nie należy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku oraz przestrzeganiu regulaminu dostępnego na stronie internetowej Lasów Państwowych – podsumowuje Michał Gzowski.

Źródło artykułu:WP Turystyka
majówka 2021wakacje 2021lasy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także