Zbadali tunel lawowy Umm Jirsan. "Unikalne okno na dawną przeszłość Arabii Saudyjskiej"
Zdaniem naukowców tunel lawowy w Arabii Saudyjskiej był schronieniem dla naszych przodków przez blisko 7 tys. lat. Nie było to jednak miejsce ich stałego pobytu. Wiadomo, kiedy i dlaczego tam przebywali.
19.04.2024 | aktual.: 19.04.2024 10:32
W ostatnim czasie, dzięki interdyscyplinarnym badaniom archeologicznym na terenie Arabii Saudyjskiej odkrywane są kolejne naukowe rewelacje w kwestii ewolucji miejscowych społeczności. Udaje się to mimo słabego zachowania archeologicznych stanowisk i organicznych pozostałości.
Zobacz też: Polacy utknęli w Dubaju. "Chaos nie do opisania"
Naukowcy odkryli ślady ludzkiej aktywności w tunelu lawowym Umm Jirsan
Specjaliści z Griffith University’s Australian Research Centre for Human Evolution poinformowali o przełomowym, ich zdaniem, odkryciu. Dokonano go w trakcie badań podziemnych systemów, takich jak jaskinie i tunele lawowe. To jak dotąd jeszcze słabo sprawdzone miejsca, które mogą skrywać informacje o dawnych kulturach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzięki szczegółowym pracom wykopaliskowym badacze znaleźli liczne ślady wskazujące na ludzką aktywność w znanym tunelu lawowym Umm Jirsan, która miała miejsce mniej więcej od ok. 10 do 3,5 tys. lat temu.
- Nasze odkrycia dokonane w Umm Jirsan dają rzadki wgląd w życie dawnych mieszkańców Arabii Saudyjskiej. Pokazują powtarzające się fazy obecności ludzi i rzucają światło na aktywności związane z hodowlą zwierząt, która kiedyś była w tym rejonie powszechna – mówił w rozmowie z PLOS ONE Mathew Stewart, kierujący pracami. - Miejsce to prawdopodobnie stanowiło kluczowy punkt w wędrówkach związanych z hodowlą, prawdopodobnie odbywanych między oazami i wspierających międzykulturową wymianę oraz handel – dodał specjalista.
To pierwsze tego typu interdyscyplinarne badania w Arabii Saudyjskiej
Zdaniem naukowców, pozostałości zwierząt i naskalne malowidła, przedstawiające owce, kozy, bydło i psy dają żywy obraz tego, co działo się w tunelu i jego okolicach.
Analiza izotopowa znalezionych szczątek wskazuje przy tym, że zwierzęta żywiły się dziką trawą i krzewami, podczas gdy ludzie mieli dietę obfitującą w białko. Wśród ludzi rosło przy tym spożycie roślin, co wskazuje na pojawienie się kultury związanej z oazami.
- Podczas gdy podziemne lokalizacje są dla archeologii i badań czwartorzędu istotne na całym świecie, nasz projekt jest pierwszym całościowym badaniem tego typu w Arabii Saudyjskiej – zaznaczył pracujący przy projekcie prof. Michael Petraglia. - Wyniki naszych badań pokazują ogromny potencjał interdyscyplinarnych badań prowadzonych w jaskiniach i lawowych tunelach. Stwarzają one unikalne okno na dawną przeszłość Arabii Saudyjskiej - wyjaśnił.