Trwa ładowanie...

Zdjęcie konika morskiego poruszyło internet. "Scena frustrująca, ohydna i smutna, ale musiałem"

"Jak się z tym czujesz?" – krótkie pytanie zadał fanom portal BBC News. Dotyczy fotografii konika morskiego, ciągnącego za sobą patyczek kosmetyczny. Pierwsza myśl: "Jakie świetne ujęcie! Co za kolory!" Potem przychodzi smutna refleksja na temat świata, w jakim wszyscy żyjemy. A ten świat idzie na dno.

Zdjęcie konika morskiego poruszyło internet. "Scena frustrująca, ohydna i smutna, ale musiałem"Źródło: Instagram.com, fot: Justin Hofman
dlgr3j3
dlgr3j3

Fotograf Justin Hofman zrobił zdjęcie konikowi morskiemu w wodach Indonezji. Najpierw przykuło ono uwagę użytkowników Instagrama. Towarzyszyło mu kilka poruszających zdań. "Wolałbym nigdy nie zrobić tej fotki. Jednocześnie, dobrze, że jest" – pisze. – To, co zaczęło się jako fotografowanie ślicznego konika morskiego, zmieniło się we frustrację i smutek, gdy nadciągający przypływ przyniósł niezliczone ilości śmieci. W tle właśnie je widzicie" – wyjaśnia i dodaje, że zdjęcie ma służyć jako alegoria dla obecnego i przyszłego stanu naszych oceanów. "Jaki rodzaj przyszłości tworzymy? Jak twoje działania mogą kształtować naszą planetę?" – pyta.

W rozmowie z BBC News, Hofman nie ukrywa, że widok konika morskiego porządnie nim wstrząsnął. Pierwsze sekundy spotkania opisuje jako wielkie szczęście, które zaraz zmieniło się w wielkie przygnębienie. Plastikowe reklamówki tańczyły w wodzie, z daleka przypominając meduzy. – Wiedziałem, że to ważna scena, którą należy udokumentować. Scena frustrująca, ohydna i smutna, ale musiałem – tłumaczy.

Zdjęcie Hofmana to jeden z wielu dowodów na to, że idziemy w złym kierunku. Nie odkrywa może Ameryki, wiemy w końcu, jak bardzo źle sprawy się mają - skutki globalnego ocieplenia są coraz bardziej odczuwalne: temperatura idzie w górę, jak poziom smogu czy wód. Pytanie, jak się czujemy, patrząc na niewinne stworzenie, wymaga odpowiedzi. Argument, że domem konika z fotografii są wody Indonezji, a więc gdzieś na końcu światu, to żaden argument. Każdy z nas realnie przykłada się do poziomu globalnego zanieczyszczenia. I każdy może coś zrobić, by jego poziom nie tyle nie malał, co nie rósł.

Najbardziej zanieczyszczona wyspa na świecie

dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj