Zeskanuj stopę i jazda!
Na polskim rynku pojawiła się nowa niemiecka marka ERTL/RENZ, założona przez Svena Renza, byłego triatlonistę oraz Martinę Ertl-Renz, wieloletnią czołową zawodniczkę Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.
ETAP I
TECHNOLOGIA SKANOWANIA 3D
Skaner Lightbeam Corpus.e jest wiodącym i najbardziej precyzyjnym przyrządem pomiarowym wykorzystywanym przy produkcji protez ortopedycznych. ERTL/RENZ jest jedyną firmą, która może wykorzystywać go również w celach sportowych. Skaner ten składa się ze specjalnej płyty mierzącej rozkład sił nacisku stopy na podłoże oraz z kamery poruszającej się wokół nogi klienta. Na czas skanowania zakładana jest specjalna skarpeta, dzięki której program obliczeniowy może dokonać cyfrowej wizualizacji stopy.
ETAP II
ANALIZA TRÓJWYMIAROWEGO MODELU
Na bazie skanu 3D powstaje dokładny trójwymiarowy model nogi klienta. Zaznaczona jest na nim nie tylko długość i szerokość stopy, ale również rozkład sił nacisku na podłoże. Dane pochodzące z cyfrowego modelu nogi analizowane są przez specjalistę, który proponuje klientowi najbardziej odpowiedni dla niego model buta.
Dobór skorupy buta zależy również od dodatkowych zmiennych, takich jak preferowana sztywność, poziom zaawansowania, styl jazdy, czy liczba dni w roku, które klient spędza na nartach. Spośród modeli butów zamieszczonych w bazie, wybierany jest jeden- najbardziej odpowiedni do danego rodzaju stopy.
Klient mierząc buta wskazuje, w których miejscach odczuwa ewentualny dyskomfort i ucisk. Równolegle z rzeczywistą przymiarką, na ekranie monitora obserwuje się punkty styku wirtualnej stopy i skorupy, które odpowiadają uciskającym klienta punktom. Wszystkie dane zapisywane są w systemie i przekazywane do centrali firmy ERTL/RENZ w Monachium, gdzie następuje kolejny- ręczny już etap przygotowywania butów narciarskich „na miarę”.
ETAP III
RĘCZNA OBRÓBKA
W specjalistycznej monachijskiej pracowni obuwniczej na bazie przesłanych danych i wirtualnego obrazu nogi, przygotowywane jest drewniane kopyto. Na jego podstawie dopracowywana jest skorupa, but wewnętrzny oraz specjalna wkładka. Zindywidualizowanie skorupy buta polega na wygrzaniu jej w temperaturze 140 stopni Celsjusza i uformowaniu odpowiednio do kształtu drewnianego kopyta.
ETAP IV
SPECJALNA WKŁADKA
Ostatecznym etapem przygotowywania buta na bazie skanu 3D jest specjalna ortopedyczna wkładka. Gwarantuje ona optymalne rozłożenie ciężaru ciała w bucie, komfort i ulgę dla stóp.
Oficjalne wydanie internetowe: www.geektoys.pl