Zimą też można się kąpać w ciepłym morzu. Najbliższa słoneczna plaża 3 godziny lotu z Polski
No to się zaczęło. Mróz i chłód. O plażowaniu trzeba zapomnieć na kilka miesięcy. Nie! Wciąż są w Europie miejsca gdzie można się kąpać. Sprawdziliśmy, gdzie w zimie warto uciec od chłodu. Krótki dolot i ciepła woda w morzu. Takie miejsca są naprawdę blisko.
01.12.2017 | aktual.: 02.12.2017 12:34
Jeśli już mamy dość zimna i chcemy doświetlić dno oka, uzupełnić zapas witaminy D na początku grudnia, to mamy wiele możliwości. Morze Śródziemne jest w tym roku wyjątkowo ciepłe. Ogólna zasada jest prosta. Im bardziej na południowy-wschód tym woda cieplejsza.
Sprawdźmy europejskie wybrzeże. Na Cyprze wciąż w wielu miejscach nawet zmarzluchy mogą się kąpać. Temperatura morza sięga 22 st. C. A i słońca jeszcze trochę jest. Powyżej 20 st. C wciąż ma woda na hiszpańskim wybrzeżu Costa Blanca i na Balearach. Greckie wyspy na morzu Egejskim czy południowe Włochy też wciąż dają szansę na szybką kąpiel – choć tu temperatura wody nie przekracza już 20 st. C.
A Bałtyk? W Polsce i tak jest nieźle. Ok. 10 st. C – to i tak najcieplejsze miejsce naszego zimnego morza.
Nie oszukujmy się w środku zimy, jeśli chcemy się wygrzać, musimy szukać miejsc dalszych niż kontynentalna Europa. W Grecji, Hiszpanii we Włoszech oczywiście będzie cieplej niż u nas, ale na prawdziwie letni wypoczynek nie mamy co liczyć. Ale to nic! Wystarczy od 3 do 6 godzin lotu, by znaleźć się w miejscach, gdzie o polskiej zimie zapomnimy i będziemy mogli zanurzyć się w morzu. Nawet w styczniu i lutym.
Najbliższym takim miejscem jest Cypr. Upałów nie będzie, ale lot trwa tylko nieco ponad 3 godziny. A na miejscu? Wiosna i to ciepła (prawie zawsze ponad 16 st. C). W wielu miejscach temperatura wody nie spada poniżej 17 st. C. A są miejsca gdzie ma 18 st. C. Mało? To dla porównania Polska AD 2017. W wakacje średnia temperatura Bałtyku w Ustce czy Kołobrzegu nie przekroczyła nawet 17,5 st. C!
Gorącego morza nie znajdziemy na pewno w zachodniej części Morza Śródziemnego. Błędem jest wybieranie się na Costa del Sol czy do Tunezji w styczniu z myślą o plażowaniu. Tak dobrze tam nie jest. Oczywiście to idealny czas na zwiedzanie i aktywny wypoczynek, ale upału nie ma.
Szukając letniego wypoczynku w grudniu, styczniu czy lutym zdecydowanie polecamy Wyspy Kanaryjskie. Lot trwa 5,5 godziny. Południe Teneryfy czy Gran Canarii kuszą gwarantowaną pogodą (na północy wysp może padać!) Aktualna temperatura wody u wybrzeży prawie całego archipelagu to 24 st. C.
W słynnym kurorcie na Teneryfie – Playa de Las Americas - ocean w grudniu nigdy nie ma mniej niż 20 st. C. Nawet w lutym, gdy woda jest tu najzimniejsza, to wciąż ma ponad 18 st. C. Zawsze. Podobnie sprawa ma się na Gran Canarii. Najlepiej wybrać Maspalomas ze słynnymi wydmami. Temperatura będzie podobna. Tak samo na Fuerteventurze – choć tu ciekawostka – na tej wietrznej wyspie woda jest najzimniejsza w marcu i kwietniu.
Wciąż ciepły ocean jest na portugalskiej Maderze – 22 st. C. Kraina wiecznej wiosny kusi także w środku zimy. W styczniu Atlantyk będzie miał tu przynajmniej 18 st. C. Najzimniejsze są zazwyczaj luty i marzec – przeciętna to 17 st. C (wciąż więcej niż Bałtyk w Kołobrzegu latem).
Tyle Europa. Jeśli nie przekonuje nas Cypr, Kanary czy Madera, to musimy wyjechać poza UE. W granicach lotu nie dłuższego niż 6 godzin mamy naprawdę wiele możliwości.
Po pierwsze, jeśli chcemy się kąpać, raczej zapomnijmy o Maroku, Turcji czy wspomnianej wcześniej Tunezji. 15-16 st. C nadaje się co najwyżej do moczenia nóg.
Oczywistym kierunkiem jest Egipt. W Hurghadzie czy Marsa el Alam temperatura wody nigdy nie spada poniżej 21 st. C (najzimniejsza jest w lutym). A spokojnie można liczyć na więcej. W Sharm El-Sheikh mamy aktualnie 24 st. C, a w Hurghadzie 27 st. C.
Kierunkiem, który warto rozważyć jest Izrael. Tu do wyboru mamy wybrzeże Morza Śródziemnego (okolice Tel Awiwu) lub Ejlat nad Morzem Czerwonym. Ten pierwszy kierunek polecamy raczej w grudniu. W tym roku woda wciąż jest bardzo ciepła (24 st. C), ale średnia dla stycznia czy lutego to "jedynie" 17 st. C. Zdecydowanie cieplej jest na południu. W Ejlacie aktualnie morze ma 25 st. C, a nawet w najzimniejszym lutym i marcu temperatura nie spadnie poniżej 20 st. C.
Ostatnim, nieco dalszym kierunkiem, jest Dubaj. Lot z Warszawy trwa niecałe 6 godzin, a pogoda jest w 100 proc. gwarantowana. Aktualnie możemy się kąpać w morzu, którego temperatura to 27 st. C. Woda na pewno będzie tu przynajmniej tak ciepła jak w Egipcie. Średnia nigdy nie spada poniżej 21 st. C.