Złe wieści z Torunia. Wyznaczono obszar zagrożony wścieklizną
O sierpniowych "inwazjach" nietoperzy coraz głośniej jest w wielu polskich miastach, w tym także w Toruniu. Tutaj sytuacja wygląda nadzwyczaj poważnie, bowiem u zwierzęcia potwierdzono wściekliznę. W mieście wyznaczono obszar zagrożony zarażeniem, który objęty jest zakazami i nakazami.
"Od około dwóch tygodni na nietoperzową linię pomocową Polskiego Towarzystwa Ochrony Salamandra dzwoni dziennie po kilkanaście osób, którym w nocy do mieszkania wleciał pojedynczy nietoperz. Jednak 16 sierpnia, później niż w poprzednich latach, dostaliśmy pierwsze zgłoszenie o wizycie grupowej" - czytamy na oficjalnej stronie towarzystwa. Okazuje się, że "inwazje" nietoperzy nie są w sierpniu rzadkością. Zwierzęta wlatują przez otwarte okna, szukając w drugiej połowie nocy jakiejś kryjówki na nadchodzący dzień.
Mieszkańcy Torunia mają powód do niepokoju
W Toruniu sytuacja wygląda jednak wyjątkowo poważnie. Nietoperza znaleziono na posesji przy ul. Bydgoskiej dwa tygodnie temu, ale wyniki badań potwierdzające wściekliznę przekazano dopiero w środę 23 sierpnia br.
W związku z tym, decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii wyznaczono w mieście obszar zagrożony wścieklizną. To teren od północy wzdłuż ul. Krasińskiego do skrzyżowania z ul. Konopnickiej. Od wschodu: wzdłuż ul. Konopnickiej do skrzyżowania z ul. Bydgoską. Od południa: wzdłuż torów tramwajowych przy ul. Bydgoskiej. Od zachodu: wzdłuż ul. Klonowica do skrzyżowania z ul. Krasińskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Paragony grozy" nad morzem. "Wszyscy przyglądamy się lepiej złotówce"
W mieście zakazy i nakazy
"Zakazane jest w tych miejscach wprowadzanie i wyprowadzanie z tego terenu psów i kotów nieszczepionych przeciwko wściekliźnie oraz organizowania targów, wystaw czy pokazów z udziałem psów, kotów i innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę" - poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Mieszkańcom zaleca się unikanie kontaktów z dzikimi zwierzętami. Poleca się także, aby nie wypuszczać z domu kotów, a psy wyprowadzać tylko na smyczy. Nie powinno się również dotykać zwierząt chorych lub padłych. Ponadto lekarze apelują, aby każdy przypadek znalezienia martwego zwierzęcia natychmiast zgłaszać do Inspekcji Weterynaryjnej bądź Straży Miejskiej.
Wścieklizna jest nieuleczalną, śmiertelną chorobą wirusową o ostrym przebiegu, której można zapobiegać poprzez szczepienia. Zaliczana jest do chorób odzwierzęcych.