Zmiany na polskiej Saharze. "Turystyczny zawrót głowy"
Pustynia Błędowska, nazywana "polską Saharą", to niezwykła atrakcja turystyczna, położona na granicy woj. małopolskiego i śląskiego. W wakacje czy słoneczne weekendy poza sezonem widać tam prawdziwe tłumy. Teren przechodzi obecnie sporą metamorfozę, która przyciągnie na pogranicze Wyżyny Śląskiej i Olkuskiej jeszcze więcej turystów.
Pustynia Błędowska jest największym obszarem lotnych piasków w Polsce. Symboliczna "Sahara" ma ok. 10 km długości i do 4 km szerokości.
Pustynia Błędowska kusi turystów
Pustynia znajduje się niedaleko Olkusza, na pograniczu województwa małopolskiego i śląskiego. Rozciąga się od Błędowa (wschodniej dzielnicy Dąbrowy Górniczej) po wsie Klucze i Chechło. Dawniej nazywano ją Wielką Pustynią Błędowską, bo miała aż ok. 150 km kw.
Obecnie zajmuje obszar ok. 33 km kw., ale jedynie w 35 proc. pokrywają go piaski. Zmiany klimatyczne i działalność człowieka przyczyniają się do zarastania terenu, który coraz bardziej traci swój pustynny charakter. Pustynia Błędowska jest objęta ochroną w ramach programu Natura 2020.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku
Nowe atrakcje na polskiej Saharze
Ludzie chętnie tam spacerują, jeżdżą na rowerze, a dzieci bawią się w piasku. Wstęp na pustynię jest darmowy, a na jej terenie znajdują się zarówno ścieżki pieszo-rowerowe, jak i punkty widokowe. Na miejscu nie brakuje też punktów gastronomicznych. W sezonie można tam zobaczyć cały ciąg food trucków i ogródków.
Czytaj także: Pustynia Błędowska. Gdzie jest i jak do niej dotrzeć?
Jak informuje "Gazeta Krakowska" jeszcze w tym roku na turystów czekają nowe atrakcje. Trwa bowiem rozbudowa sieci ścieżek rowerowych. Pętla "Velo Pustynia" ma mieć aż 20 km. Co ciekawe przebiegać będzie częściowo po asfaltowych ścieżkach, a częściowo po drewnianych pomostach nad Doliną Białej Przemszy.
- Zakres prac obejmuje budowę i modernizację ponad 10-kilometrowej trasy pieszo-rowerowej "Velo Pustynia" w większości prowadzonej obrzeżami Pustyni Błędowskiej na jej styku z kompleksami leśnymi. Trasy połączą wszystkie trzy główne punkty widokowe na Pustyni Błędowskiej, czyli Różę Wiatrów, Czubatkę w Kluczach i Dąbrówkę w Chechle – poinformował Kamil Wołek z Pustynnego Centrum Informacji Gminy Klucze, cytowany przez "Gazetę Krakowską".
W poniedziałek 5 maja Norbert Bień, wójt gminy Klucze, udostępnił w mediach społecznościowych wideo, na którym widać postępy prac. "Dzieje się. Jeszcze trochę cierpliwości i będzie ciekawy turystyczny zawrót głowy. Zapraszamy" - napisał.
Karol Wiak z Nocowanie.pl podkreśla, że rozbudowa infrastruktury turystycznej wokół Pustyni Błędowskiej to doskonały krok w stronę zrównoważonego rozwoju tej unikalnej atrakcji.
- Już dziś Pustynia Błędowska cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a dzięki nowym ścieżkom rowerowym i pieszym – w tym trasie "Velo Pustynia" – jej potencjał może zostać jeszcze lepiej wykorzystany - uważa Wiak. - Łączenie walorów przyrodniczych z aktywną turystyką to trend, który wyraźnie widać w preferencjach polskich turystów – szukają oni miejsc nie tylko pięknych, ale też oferujących ciekawe formy spędzania czasu - wyjaśnia.
Ekspert dodaje, że z punktu widzenia bazy noclegowej w regionie, inwestycja w rozwój pustyni może przełożyć się na wzrost liczby rezerwacji, nie tylko w sezonie wakacyjnym, ale też poza nim. - Dobrze przygotowana infrastruktura zachęca do weekendowych wypadów i dłuższych pobytów. To dobra wiadomość zarówno dla turystów, jak i właścicieli obiektów noclegowych – zwłaszcza w gminach takich jak Klucze czy okoliczny Olkusz - podkreśla Wiak.
Źródło: "Gazeta Krakowska", WP