Zmiany na Wyspach Kanaryjskich. Konieczna rezerwacja przed wizytą na plaży?
Hiszpania, jak większość Europy, walczy z kolejną falą koronawirusa. Pandemia nie omija także ukochanych przez turystów Kanarów, gdzie w ostatnim tygodniu notowano średnio 5 tys. przypadków dziennie. Odwiedzający te rajskie wyspy muszą się przygotować na zaostrzone restrykcje.
Na Wyspach Kanaryjskich mieszka 2,2 mln osób, więc liczba 5 tys. przypadków jest bardzo alarmująca. Większość wysp znajduje się na poziomie 3 restrykcji. Najgorzej jest na Teneryfie - tam obowiązują obostrzenia z najwyższego poziomu 4.
Wyspy Kanaryjskie - obostrzenia na Teneryfie
Co to oznacza w praktyce? Zgodnie z ograniczeniami poziomu 4, puby i restauracje na Teneryfie mogą być otwarte do północy.
W transporcie publicznym obowiązuje limit 75 proc., aby zminimalizować ryzyko transmisji w zamkniętych przestrzeniach.
W spotkaniach towarzyskich czy biznesowych może brać udział maksymalnie sześć osób, zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Do limitu nie wlicza się tych, którzy są częścią tego samego gospodarstwa domowego.
Paszporty szczepionkowe są konieczne, żeby wejść m.in. do barów, restauracji i siłowni, a także do klubów nocnych, w których bawić się może jedynie 25 proc. gości
Przepisy oznaczają również, że spa, jacuzzi i sauny muszą być zamknięte, a baseny zewnętrzne mogą działać, ale z limitem 33 proc. obłożenia.
Limit wprowadzono także na plażach (50 proc.), co może oznaczać konieczność rezerwacji - informują lokalne organizacje turystyczne.
Hiszpania - zasady wjazdu
Do Hiszpanii swobodnie mogą wjechać zaszczepieni, ozdrowieńcy, a także osoby, które przedstawią negatywny wynik testu na koronawirusa.
Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (www.spth.gob.es). Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu lub statku pasażerskiego oraz po przybyciu do Hiszpanii.
Pomimo posiadania certyfikatu COVID-19 pasażerowie są zobowiązani także do poddania się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. Mierzenie temperatury będzie się odbywało poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa.
Na terytorium całego kraju obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej nie tylko w przestrzeni publicznej zamkniętej czy transporcie, ale także w przestrzeni publicznej na wolnym powietrzu.
Źródło: Daily Post