Trwa ładowanie...

Zmiany w Trójmieście. Piasek z sopockiego mola powędruje do Orłowa

Zniknie piaskowa łacha z okolic mola w Sopocie. Piasek uzyskany podczas prac zostanie wykorzystany do wzmocnienia osuwającego się klifu w Gdyni Orłowie. Ma ochronić go od niszczycielskiej działalności fal morskich.

Share
Zmiany w Trójmieście. Piasek z sopockiego mola powędruje do OrłowaŹródło: iStock.com
d2wfkiw

Piaszczysta mielizna tworzyła się od 2011 r, kiedy do użytku oddana została przystań jachtowa, znajdująca się na końcu mola w Sopocie.

Jak podaje portal "Trójmiasto.pl", w październiku zeszłego roku władze Sopotu i Urząd miejski w Gdyni podpisały umowę, zgodnie z którą usunięta z Sopotu łacha zostanie wykorzystana do wzmocnienia klifu w Orłowie.

- Celem prac hydrotechnicznych ma być zabezpieczenie przeciwpowodziowe od strony morza. W wyniku realizacji tej inwestycji zwiększy się ochrona istniejących umocnień brzegowych w Orłowie oraz zwiększy się bezpieczeństwo jednostek żeglujących w Sopocie – mówi Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miasta Sopotu w rozmowie z "Trójmiasto.pl".

Urząd Morski w Gdyni informuje, że zasilanie plaży piachem będzie się odbywało między wejściem nr. 16 (w Gdyni Orłowie), a wejściem nr. 18 w stronę Sopotu.

d2wfkiw

Prace mają zakończyć się nie później niż 25 kwietnia br., a zatem nie będą utrudniały turystom wakacji nad morzem. Inwestycja pochłonie ok. 2,5 mln zł., z czego 33 proc. kwoty pokryje sopocki magistrat (ok. 850 tys.), a pozostałą część Urząd Morski w Gdyni.

Klif w Orłowie zmniejsza się średnio o metr rocznie. I choć do osuwisk najczęściej dochodzi jesienią, w trakcie silnych sztormów, to zagrożenie występuje cały rok. Dlatego Urząd Morski w Gdyni ustawił przy klifie tablice ostrzegawcze.

Źródło: "Trójmiasto.pl"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Lądowanie na molo w Sopocie. Pilot musiał idealnie wcelować

d2wfkiw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wfkiw