Trwa ładowanie...

Żmije zygzakowate można częściej spotkać. Zaczęły okres godowy

Od jakiegoś czasu na Podkarpaciu - głównie w lasach Bieszczad i Beskidu Niskiego oraz na pogórzu karpackim - częściej niż zwykle można spotkać żmije. - W maju mają okres godowy - mówi Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Żmija zygzakowata Żmija zygzakowata Źródło: Adobe Stock, fot: Michał S
dymu82n
dymu82n

Jak zauważa rzecznik, żmije zygzakowate to jedyne jadowite węże w Polsce i m.in. dlatego budzą strach. - Wprawdzie liczba ukąszeń jest niewielka, co roku jednak wiele tych gadów ginie z rąk wystraszonych turystów - dodaje Marszałek.

Na Podkarpaciu żyją trzy odmiany barwne żmij: brązowe, srebrzyste oraz czarne. Ich wspólną cechą są zygzak na grzbiecie i znak "X" na głowie. Charakterystyczna u żmij jest też pionowa źrenica oka.

Żmija zygzakowata nie ukąsi człowieka bez powodu

Rzecznik radzi turystom, aby wybierając się do lasu, zadbali o solidne, wysokie buty, ponieważ zabezpieczają one przed ukąszeniami.

dymu82n

- Spotkanie z tym gatunkiem jest możliwe i trzeba zachować ostrożność. Natomiast w miejscach, gdzie gad ten występuje liczniej, leśnicy oznaczyli tzw. żmijowiska. Powinno to zwiększyć czujność spacerujących po lesie - mówi Edward Marszałek i dodaje, żmija jest stworzeniem pożytecznym, pełniącym ważną rolę w naturze.

- Potencjale ofiary żmija ocenia pod kątem własnych możliwości pokarmowych. Nigdy nie ukąsi człowieka, jeśli ten nie da jej powodu. Zwykle atakuje odruchowo, gdy nie ma możliwości ucieczki - wyjaśnił Marszałek.

Ugryzienie żmij zygzakowatej

Warto zauważyć, że początkowo ukąszenie żmii nie boli. Zostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Ból i zawroty głowy zwykle zaczynają się po ok. 15-20 minutach od ukąszenia.

dymu82n

Jad działa przede wszystkim na układ nerwowy, a jego toksyczność jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiar. Zdrowy, dorosły człowiek powinien ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji.Problematyczne - z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu - mogą okazać się ukąszenia w twarz i szyję. Stanowią one zagrożenie dla życia dzieci.

Bezpośrednio po ukąszeniu należy możliwie szybko podać antytoksynę w zastrzyku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS4

dymu82n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dymu82n

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj