Trwa ładowanie...

Znaleziono wrak chińskiego okrętu. Powstał w stoczni w Szczecinie

Archeolodzy podwodni odkryli wrak chińskiego okrętu, zatopionego przez japońską marynarkę wojenną podczas wojny w 1894 r. Krążownik został zbudowany w stoczni Bremer Vulkan AG w Szczecinie.

Znaleziono wrak chińskiego okrętu. Powstał w stoczni w SzczecinieŹródło: Materiały prasowe
d2j7ujz
d2j7ujz

Wrak spoczywa na głębokości 12 m na dnie Morza Żółtego, u wybrzeży półwyspu Liaotung w północno-wschodniej części kraju.

Wnikliwe badania naukowców m.in. z Narodowego Centrum Podwodnego Dziedzictwa Kulturowego wykazały, że jest to wrak krążownika pancernego "Jingyuan". Zbudowano go w 1887 r. dla Cesarstwa Chińskiego w niemieckiej stoczni Bremer Vulkan AG w Szczecinie.

Choć statek został pokryty grubą warstwą osadu, archeologom udało się znaleźć ponad 500 przedmiotów z jego wnętrza – m.in. szkło, porcelanę, skóry i wiele innych materiałów.

d2j7ujz

- Odkrycie wraku krążownika "Jingyuan" ma wielkie znaczenie dla badań współczesnych dziejów Chin, historii chińskiej marynarki i działań wojennych prowadzonych w XIX wieku, a także światowej historii okrętów wojennych - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Sona Xinchao z Narodowego Centrum Podwodnego Dziedzictwa Kulturowego.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Okręt zatopiły jednostki floty japońskiej 17 września 1894 r. podczas bitwy u ujścia rzeki Yalu do Morza Żółtego. Był to czas trwania wojny chińsko-japońskiej, która trwała od 1 sierpnia 1894 r. do 17 kwietnia 1895 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Portugalczycy odkryli wrak sprzed 400 lat. Przewoził cenny ładunek

d2j7ujz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j7ujz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj