Znalezisko na budowie w Krakowie. "Został zbudowany przez hitlerowską Luftwaffe"
Podczas prac prowadzonych na terenie budowy centrum nauki Cogiteon w Krakowie, jeden z operatorów koparki dokonał ciekawego odkrycia. W trakcie przygotowywania gruntu pod przyszłe nasadzenia trafił on na obiekt z czasów II wojny światowej. - Mamy informację, że to jedyny znany schron tego typu w Krakowie - mówi Piotr Koziarz, rzecznik prasowy Cogiteonu.
Schron - który był całkowicie zagłębiony w ziemi - jest w złym stanie technicznym. Ma on ok. 72 m kw powierzchni i składa się z wygiętego korytarza w formie tunelu oraz dwóch pomieszczeń (jedno z nich nie ma stropu, więc możliwe, iż w okresie powojennym przeprowadzono częściową rozbiórkę). Jak przekazał Cogiteon - na podstawie pierwszych oględzin - można stwierdzić, że wzniesiono go w 1944 roku. "Został zbudowany przez hitlerowską Luftwaffe na potrzeby ochrony powietrznej śląskiego węzła rafinerii" - czytamy.
- Mamy informację, że to jedyny znany schron tego typu w Krakowie - powiedział Piotr Koziarz, rzecznik prasowy Cogiteonu. Jak wyjaśniono, o dalszych losach budowli zadecyduje konserwator zabytków.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Jakie będą dalsze losy schronu?
W miejscu, gdzie znajduje się schron, zaplanowano park, więc nie koliduje on z żadną zabudową ani nasadzeniami. Z tego względu dalsza aranżacja terenu przebiega bez przeszkód.
- Jeszcze nie wiemy, czy potrzebne będą dodatkowe działania i jakie będą zalecenia służb konserwatorskich. Wiemy, że istnieją możliwości techniczne, aby wkomponować obiekt w otoczenie parkowe, odsłaniając górne jego części - wyjaśnił Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Zobacz także: Sensacja w Gdańsku. To odkrycie zmienia wiek miasta
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon
Budowę Małopolskiego Centrum Nauki rozpoczęto w marcu 2021 roku. W placówce znajdzie się m.in. wystawa stała "Człowiek i jego marzenia" z setką urządzeń interaktywnych, sześć laboratoriów i pracowni edukacyjnych, Akademia Dzieci oraz przestrzeń konferencyjna. Obok Cogiteonu zaplanowano zasadzenie prawie 300 drzew i kilkuset krzewów. Co więcej, na jego dachu powstanie ogród. Zakończenie budowy planowane jest na sierpień 2023 roku.