Trwa ładowanie...

Znani górale tatrzańscy w fotografii

Już 13 stycznia 2012 roku o godzinie 16.00 w Grand Hotelu w Stary Smokowcu odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej „GÓRALE TATRZAŃSCY: Bartuś Obrochta i Jan Krzeptowski Sabała".

Znani górale tatrzańscy w fotografiiFot: Slovakia.travel
d20ols8
d20ols8

Wystawa prezentuje bogaty zbiór fotografii przedstawiających znanych z literatury, przekazu rodzinnego i legendy górali tatrzańskich i wpisuje się w czas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Bartuś Obrochta (1850 – 1926) zasłynął jako skrzypek ludowy i przewodnik tatrzański. Był również strażnikiem leśnym, gazdą w Kościelisku, a nawet wydawcą gazety. Natomiast starszy o jedno pokolenie Sabała (1810 – 1894) był znanym gawędziarzem, muzykantem, myśliwym, a być może i zbójnikiem tatrzańskim.

Wystawę opracował Adam Kitkowski, a honorowym patronatem objęli ją: burmistrz miasta Wysokie Tatry Ján Mokoš oraz starosta tatrzański – Andrzej Gąsienica Makowski. Zdjęcia po części obrazują czasy, w których obaj górale żyli. Pochodzą one ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, rodziny Obrochtów i autora wystawy. Wernisaż uświetni występ Kapeli Obrochtów, którzy zaprezentują „Sabałową” i „Bartusiową” nutę.

Wystawa będzie czynna do 30 kwietnia 2012 r., wstęp jest bezpłatny.

d20ols8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ols8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj