Trwa ładowanie...

Zoo Wrocław. Na świat przyszły jadowite jaszczurki. Są zagrożone wyginięciem

We wrocławskim zoo urodziły się zagrożone wyginięciem helodermy meksykańskie. Te jadowite jaszczurki żyją jedynie w 76 ogrodach zoologicznych na świecie. W ciągu ostatniego roku wykluły się zaledwie cztery osobniki z tego gatunku.

Jaszczurki znajdują się na liście gatunków zagrożonych Jaszczurki znajdują się na liście gatunków zagrożonych Źródło: ZOO Wrocław
d2l1hdq
d2l1hdq

W czwartek, 8 kwietnia wrocławskie zoo poinformowało, że z jaj, które samica helodermy meksykańskiej złożyła w sierpniu 2020 r., wykluły się młode. Pracownicy zoo zapewniają, że jaszczurki dobrze się rozwijają, a ich płeć ma być znana już za kilka miesięcy.

- Trafiły one do inkubatora na zapleczu terrarium, po pół roku wykluły się z nich maluchy. To drugi przychówek, poprzednie trzy jaszczurki przyszły na świat w 2016 r., a w 2018 wyjechały do zoo w Singapurze - mówiła w rozmowie z agencją PAP Joanna Kij z biura prasowego wrocławskiego ZOO.

We wrocławskim zoo wykluły się jadowite helodermy meksykańskie

Jaszczurki są zagrożone wyginięciem

Helodermy meksykańskie już od 15 lat posiadają status "najmniejszej troski" na Czerwonej Liście Zagrożonych Gatunków IUCN. Gatunek objęty jest Europejskim Programem Hodowlanym w ogrodach zoologicznych. Jest więc szansa, że uda nam się nie stracić tego gatunku.

- Podobnie jak prawodawstwo nie nadąża za rozwojem technologii, tak my nie nadążamy za wymieraniem gatunków. Dziś wiele z nich posiada status LC, czyli najmniejszej troski, choć ostatnie badania terenowe prowadzono 15-20 lat temu. Tymczasem lokalni biolodzy biją na alarm, że zwierząt nie widzą tygodniami czy miesiącami. Tak jest właśnie z helodermami meksykańskimi - mówi prezes wrocławskiego zoo Radosław Ratajszczak.

Mieszkańcy Jakucji zaskoczeni obecnością niedźwiedzia polarnego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2l1hdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l1hdq