Leżajsk. Atrakcje. Co warto zobaczyć
Miasto w województwie podkarpackim, w dolinie Sanu. Jedno z najstarszych miast w południowo-wschodniej Polsce. Prawa miejskie otrzymało od króla Władysława Jagiełły w 1397 roku. Do II wojny światowej było mozaiką religii i kultur. Mieszkali tu katolicy, grekokatolicy, wyznawcy judaizmu (stanowiący ok. 40 proc. mieszkańców), a na przedmieściu, w dawnej kolonii niemieckiej – protestanci. Leżajsk to ciekawe miejsce w Polsce. Co warto tu zobaczyć?
Miasto w województwie podkarpackim, w dolinie Sanu. Jedno z najstarszych miast w południowo-wschodniej Polsce. Prawa miejskie otrzymało od króla Władysława Jagiełły w 1397 roku. Do II wojny światowej było mozaiką religii i kultur. Mieszkali tu katolicy, grekokatolicy, wyznawcy judaizmu (stanowiący ok. 40 proc. mieszkańców), a na przedmieściu, w dawnej kolonii niemieckiej – protestanci.
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia
Powstanie kościoła i klasztoru ojców bernardynów w Leżajsku poprzedziły nadzwyczajne wydarzenia. Dokumenty, znajdujące się w archiwum konwentu, opisują historię piwowara z leżajskiego browaru Tomasza Michałka, który w roku 1590 oświadczył pod przysięgą, że objawiła mu się w lesie Matka Boża ze św. Józefem i przekazała posłanie, aby zbudowano w tym miejscu kościół. Władze kościelne nie tylko nie uwierzyły w słowa prostego piwowara, ale na dodatek oskarżyły go o bluźnierstwo i Michałek trafił do więzienia. Po wyjściu na wolność postawił w lesie krzyż, który dość szybko stał się dla miejscowej ludność przedmiotem kultu. Wkrótce na miejscu krzyża wybudowano kościół pod wezwaniem Zwiastowania NMP a krzyż Michałka umieszczono w oszklonej kapliczce za głównym ołtarzem.
W roku 1608 kościół powierzono opiece ojców bernardynów, którzy w latach 1618–1628, z finansową pomocą marszałka wielkiego koronnego Łukasza Opalińskiego, wznieśli najpierw okazałą murowaną świątynię, a później klasztor i mury obronne. Wsparcie Łukasza Opalińskiego było darem dziękczynnym za odniesione w 1610 roku zwycięstwo nad rezydującym w Łańcucie Stanisławem Stadnickim, nazywanym z powodu licznych gwałtów i profanacji „diabłem łańcuckim”. W ołtarzu głównym nowego kościoła umieszczono obraz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus. Dzieło, o wymiarach 72 cm na 107 cm, namalował przed 1590 rokiem kapłan leżajskich bożogrobców Erazm. Obraz szybko zasłynął z cudownych uzdrowień i w roku 1752 został ukoronowany papieskimi koronami.
W czasie I wojny światowej konwent leżajski, który zamieniono na fortecę wojsk austriackich, stał się celem ostrzału armii carskiej. Powstałe wówczas zniszczenia usunięto dopiero w latach 30. ubiegłego stulecia. W 1928 roku papież Pius XI podniósł kościół ojców bernardynów do godności bazyliki mniejszej. Fakt ten miał duże znaczenie dla dalszego rozwoju sanktuarium, które od początku istnienia do dziś jest ważnym ośrodkiem życia religijnego w południowo-wschodniej Polsce. W roku 1984 miała miejsce powtórna koronacja obrazu, ponieważ pierwsze regalia zostały skradzione. Leżajski zespół klasztorny słynie również z bogato zdobionych barokowych organów z 2. połowy XVII wieku, jednych z najcenniejszych w Europie. Co roku w sezonie letnim odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. W przyklasztornym muzeum ojców bernardynów można obejrzeć bogate zbiory sztuki sakralnej.
Klasztor oo. Bernardynów pl. Mariacki 8 37-300 Leżajsk 017 242 00 06 lezajsk@bernardyni.pl+'?' )www.bernardyni.ofm.pl/klasztor/lezajsk/
Dojazd
Z Rzeszowa na północ drogą krajową nr 19, w Sokołowie Małopolskim skręcamy na wschód, w drogę wojewódzką nr 872, po około 20 km jesteśmy w Leżajsku. Pociągiem dojazd bezpośredni. Sanktuarium znajduje się około 1 km od dworca PKP. Uroczystości 25 marca – Zwiastowanie Pańskie 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP 8 września – Narodzenie NMP
Noclegi
Dom pielgrzyma, 017 242 83 56, W okolicy jest wiele gospodarstw agroturystycznych.
Sanktuaria w pobliżu: Jarosław, Łańcut, Przeworsk, Rzeszów
Okolica
Leżajsk. Cmentarz żydowski (wejście od ul. Studziennej) – znajduje się tu ohel, czyli grobowiec w formie małego domku, w którym pochowano sławnego cadyka Elimelecha Weisbluma, znanego jako Elimelech z Leżajska; w rocznicę śmierci Elimelecha, 21. dnia żydowskiego miesiąca adar (luty–marzec w kalendarzu gregoriańskim), przyjeżdżają do jego grobu tysiące Żydów z całego świata. Kościół Trójcy Świętej i Wszystkich Świętych – parafialna świątynia wzniesiona w pierwszych latach XVII wieku; jednonawowa, otoczona murem obronnym z otworami strzelniczymi; ołtarz główny zdobiony bogatą barokową snycerką i rzeźbami. Łańcut. Zamek Potockich – dawna siedziba magnacka, zbudowana w latach 1628–1641 jako budowla obronna; na przełomie XVIII i XIX wieku dokonano przebudowy rezydencji, która stała się wystawnym pałacem, jednym z najpiękniejszych w Polsce, otoczonym pięknym parkiem; od początku XIX wieku aż do roku 1944 obiekt należał do rodziny Potockich; obecnie mieści się tu muzeum. Zamek jest także miejscem ważnych wydarzeń
artystycznych oraz spotkań na szczeblu państwowym, w roku 1996 odbyło się tu spotkanie 9 prezydentów państw Europy Środkowej.
Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Sanktuaria w Polsce Autor: Adam Sochaczewski