MiastaLidzbark Warmiński - polska Wenecja

Lidzbark Warmiński - polska Wenecja

Lidzbark Warmiński - polska Wenecja
Źródło zdjęć: © PAP/Tomasz Waszczuk

Lidzbark Warmiński - miasto na Warmii założone w I poł. XIII wieku przez Krzyżaków dzięki szybkiemu rozwojowi i wyjątkowo burzliwej historii zyskało miano perły tego regionu. Malowniczo położone w widłach rzek Łyny i Symsarny nazywane jest też czasem polską Wenecją. Nie dziwi to porównanie, bo rzeki wijące się przez miasto oraz kilkanaście mostów i kładek sprawiają, że Lidzbark ma niezaprzeczalny, romantyczny urok. Największym zabytkiem i wizytówką miasta jest imponujący zamek biskupów warmińskich, ale nie brakuje tu też innych, wartych odwiedzenia miejsc, przede wszystkim tych wpisanych do rejestru zabytków. Oto największe skarby Lidzbarka Warmińskiego

Lidzbark Warmiński - miasto na Warmii założone w I poł. XIII wieku przez Krzyżaków dzięki szybkiemu rozwojowi i wyjątkowo burzliwej historii zyskało miano perły tego regionu. Malowniczo położone w widłach rzek Łyny i Symsarny nazywane jest też czasem polską Wenecją. Nie dziwi to porównanie, bo rzeki wijące się przez miasto oraz kilkanaście mostów i kładek sprawiają, że Lidzbark ma niezaprzeczalny, romantyczny urok. Największym zabytkiem i wizytówką miasta jest imponujący zamek biskupów warmińskich, ale nie brakuje tu też innych wartych odwiedzenia miejsc, przede wszystkim tych wpisanych do rejestru zabytków. Oto największe skarby Lidzbarka Warmińskiego

at/if

1 / 8

Lidzbark Warmiński - perła Warmii

Obraz
© Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim

Na wygląd miasta wpłynęła bez wątpienia jego burzliwa historia - wkrótce po założeniu zostało ono odbite z rąk krzyżackich przez Prusów, później swoją siedzibę mieli tu biskupi warmińscy. W XIV wieku Lidzbark uzyskał prawa miejskie, a pół wieku później powstały potężne mury obronne okalające miasto.

2 / 8

Lidzbark Warmiński - perła Warmii

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

Do miasta prowadziły kiedyś trzy bramy - Dobromiejska, Młyńska i Wysoka, które powstały w tym samym czasie co mury miejskie. Do czasów obecnych zachował się fragment trzeciej - tzw. przedbramie, przy którym istniał prawdopodobnie barbakan. Wysoka Brama jest potężną 4-piętrową budowlą w stylu gotyckim z dwiema półokrągłymi basztami.

3 / 8

Lidzbark Warmiński - perła Warmii

Obraz
© Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim

Po wschodniej stronie miasta znajduje się zamek biskupów warmińskich. To najbardziej imponująca i jednocześnie najstarsza budowla w tym regionie. Uchodzi za najlepiej zachowany zamek gotycki w Polsce na terenie dawnego Państwa Zakonnego, mimo że nigdy oficjalnie nie należał do Krzyżaków.

4 / 8

Lidzbark Warmiński - perła Warmii

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

Pierwszy zamek został wzniesiony w poł. XIV wieku na wąskim półwyspie przy ujściu rzeki Symsarny do Łyny. W poł. XIV wieku został rozbudowany, a drewnianą budowlę zastąpiono ceglaną. Od południa i wschodu chroniły go dodatkowo mury obronne i fosy. Charakterystyczną cechą lidzbarskiego zamku jest przepiękny kwadratowy dziedziniec z krużgankami przypominającymi te znajdujące się na Zamku Królewskim na Wawelu. Obecnie część zamku - przedzamcze - została zaadaptowana nahotel.

5 / 8

Lidzbark Warmiński - perła Warmii

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

Na zamku przebywali znamienici goście - mieszkał tu m.in. Mikołaj Kopernik, urzędował poeta Ignacy Krasicki w czasie pełnienia funkcji biskupa warmińskiego, papież Pius II czy Napoleon Bonaparte.

6 / 8

Lidzbark Warmiński - perła Warmii

Obraz
© Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim

Biskup Ignacy Krasicki przyczynił się do intensywnego rozwoju miasta. Z jego inicjatywy rozbudowano zamek, a także odnowiono letnie ogrody biskupie i oranżerię, zwaną obecnie Oranżerią Krasickiego. Jest to zbudowany w stylu barokowo-klasycystycznym pawilon ogrodowy, w którym po remoncie znajduje się filia elbląskiej Biblioteki Pedagogicznej. W planach są jednak kolejne prace renowacyjne, a ich celem jest przywrócenie dawnego blasku temu wyjątkowemu miejscu. Ma tu powstać muzeum wybitnych mieszkańców Warmii oraz gabinet figur woskowych.

Do rejestru zabytków miasta wpisano także bogato zdobione kamieniczki m.in. przy ulicach Wysokiej Bramy, Kopernika, Lipowej, czy Ratuszowej.

7 / 8

Lidzbark Warmiński - perła Warmii

Obraz
© Romek, Licencja Wikimedia Commons

Innym obiektem, który warto zobaczyć jest XIV-wieczna kolegiata św. Piotra i Pawła. Swoim wyglądem nieco przypomina katedrę we Fromborku. W XVII wieku przebudowano ją w stylu barokowym, by w XIX wieku ponownie przywrócić jej gotycki wygląd. Kościół zdobi przepiękne gwiaździste sklepienie, które przetrwało barokowe przeróbki oraz zwieńczona hełmem wieża. Na jej szczycie znajduje się chorągiewka z herbem biskupa Potockiego.

8 / 8

Lidzbark Warmiński - perła Warmii

Obraz
© Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim

Oślepiająco biały budynek z dwoma wieżami to cerkiew prawosławna pw. Apostołów Piotra i Pawła. Pełniła niegdyś funkcję kościoła protestanckiego, a jej budowę w XIX wieku sfinansował król pruski Fryderyk Wilhelm III. Jest cała drewniana, na kamiennej podmurówce, a swój obecny, wyróżniający się na tle średniowiecznego miasta wygląd zawdzięcza renowacji przeprowadzonej w 2010 roku.

at/if

wenecjalidzbark warmińskimiasta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)