Obrzezanie - tradycja, która trwa od pokoleń
Mimo że mamy XXI wiek, wiele ludów na świecie, nie tylko w Afryce, praktykuje rytualne obrzezanie kobiet. Nie jest one związane z żadną religią - to tradycja, w wielu miejscach sięgająca czasów starożytnych.
11.02.2015 | aktual.: 27.10.2016 08:21
Mimo że mamy XXI wiek, wiele ludów na świecie, nie tylko w Afryce, praktykuje rytualne obrzezanie kobiet. Nie jest one związane z żadną religią - to tradycja, w wielu miejscach sięgająca czasów starożytnych. Według szacunków ONZ, na świecie żyje około 140 milionów obrzezanych kobiet, a 2 miliony rocznie, czyli 6 tysięcy dziennie pada ofiarą tej praktyki.
Obrzezanie dziewczynek, choć najpopularniejsze jest w Afryce, praktykuje się także w Stanach Zjednoczonych i w Europie wśród imigrantów, którzy przywożą ten zwyczaj ze sobą. Jak przypuszczają specjaliści, europejską stolicą obrzezania dziewczynek jest Londyn, mimo że jest ono nielegalne na Wyspach od 1985 r.
Kobieta nieobrzezana traktowana jest jako nieczysta, w dodatku uważana jest za dziecko, które nie przekroczyło progu dorosłości. Ma także małe szanse na znalezienie męża w swojej społeczności.
Polecamy materiał Marty Legieć o tej okrutnej tradycji, która okalecza miliony kobiet.