Panama - raj nie tylko podatkowy
Mały kraj na styku Ameryki Środkowej i Południowej, położony między Kolumbią i Kostaryką, a oblewany wodami Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego to Panama. Od jesieni będzie można spędzić tym raju urlop również wylatując czarterem z Polski. Taka oferta pojawiła się po raz pierwszy w polskich biurach podróży u już można ją rezerwować. Zobaczcie więc, co ma do zaoferowania najlepiej rozwinięty kraj w Ameryce Środkowej.
Panama to mały kraj na styku Ameryki Środkowej i Południowej, położony między Kolumbią i Kostaryką, a oblewany wodami Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego. Znamy go głównie za sprawą słynnego kanału, a w ostatnich dniach zrobiło się o nim głośno za sprawą afery znanej jako "Panama Papers", a wynikającej z faktu, że jest to tzw. raj podatkowy. Jednak sprowadzanie tego miejsca do roli bezpiecznej przystani dla zarabiających duże pieniądze jest krzywdzące. Panama to raj nie tylko dla finansistów. Od jesieni będzie można spędzić w nim urlop również wylatując czarterem z Polski. Taka oferta pojawiła się po raz pierwszy w polskich biurach podróży i już można ją rezerwować. Zobaczcie więc, co ma do zaoferowania najlepiej rozwinięty kraj w Ameryce Środkowej.
udm/ik
Atrakcje Panamy - Bocas del Toro
Nieco ponad 74 tys. km kw. powierzchni, stanowiącej wąski pasek lądu (50-200 km), łączący Amerykę Północną z Południową, zamieszkują niespełna 4 mln mieszkańców. Panama może się poszczycić linią brzegową mierzącą prawie 2,5 tys. km, z urokliwymi zatokami i przepięknymi plażami. U wybrzeży, zwłaszcza od strony Morza Karaibskiego, znajdziemy rafy koralowe i ponad 1600 wysp. Kraj w połowie zajmują góry (Kordyliery Centralne) i okalające je wyżyny - na zachodzie występują wulkany, z Chiriquí, najwyższym szczytem kraju (3478 m n.p.m.), na czele. Panama położona jest w strefie klimatu równikowego, dzięki czemu na nizinach przez cały rok średnie temperatury wahają się w okolicach 26-28 st. C. Występują też częste opady, zwłaszcza na północy, a na południu głównie w okresie letnim oraz burze. Na wybrzeżu Morza Karaibskiego występują lasy namorzynowe. Znajdziemy tam piękne kompleksy hotelowe z bogatą infrastrukturą.
Atrakcje Panamy - Panama City
Panama to kraj z burzliwą historią. Obszar ten, zamieszkiwany pierwotnie przez Indian, głównie Czibczów, został odkryty przez Hiszpanów w 1501 roku i do 1819 roku był pod ich panowaniem. Od tego czasu aż do 1903 roku należał do Kolumbii. Dzięki wsparciu USA, któremu zależało na budowie kanału, Panama stała się republiką - podpisano wówczas traktat, na mocy którego Stany Zjednoczone uzyskały wieczystą dzierżawę Strefy Kanału Panamskiego. Mogły również mieć na terenie kraju swoje wojsko. W 1968 roku miał miejsce zamach stanu, przez rok władzę sprawowała junta wojskowa, a od 1969 roku krajem rządził gen. Omar Torrijos Herrera (1972-1978 premier z nadzwyczajnymi pełnomocnictwami). Był to okres prosperity, odnotowywano wzrost gospodarczy. Zaogniał się konflikt z USA, aż doprowadzono do traktatu z 1977 roku, według którego w 1999 roku miała wygasnąć dzierżawa Amerykanów. W 1981 roku Torrijos zginął w wypadku, dwa lata później rozpoczęła się dyktatura gen. Manuela Noriegi. Jego rządy doprowadziły do inwazji
wojsk Stanów Zjednoczonych w grudniu 1989 roku, której następstwem był głęboki kryzys gospodarczy. Spokojniejsze czasy nastąpiły dopiero w 1994, kiedy prezydentem został Ernesto Pérez Balladares, a panamskie wojsko zostało rozwiązane konstytucyjną poprawką. Przyjęto również prawo o Władzy Kanału Panamskiego, autonomicznej i niezależnej finansowo, które obowiązuje od grudnia 1999 roku. Od tego czasu kraj jest w rozkwicie.
Atrakcje Panamy - Panama City
Panama City *to stolica i główny ośrodek kraju. To bardzo nowoczesne miasto, którego nowa część w niczym nie ustępuje centrom amerykańskich czy chińskich metropolii. Znajduje się tu największy port w kraju, stocznie, a także centrum finansowe. Siedzibę ma tu ponad 100 banków. Wielkie firmy przyciągane są do kraju niskimi podatkami. Dzięki temu również ceny importowanych produktów są niewysokie. Jednak największą atrakcją stołecznego miasta jest *Stara Panama. To tu znajduje się katedra z 1619 r. wpisana na listę UNESCO oraz pozostałe zabytki: kościoły, domy mieszkalne w stylu plateresco, mosty - Paita z XVI w. i Puente del Rei z XVII w. czy pozostałości sądu królewskiego, ratusza i więzienia z XVI w. Warto też odwiedzić historyczne centrum Nowej Panamy, czyli Casco Viejo. Tamtejsze specyficzne wąskie uliczki, architektoniczne pamiątki z czasów kolonialnych, neokolonialne budynki i urocze kamienice również zostały wpisane na listę UNESCO. Znajdziemy tam także liczne zabytki z XIX i początków XX w.
Atrakcje Panamy - Kanał Panamski
W XVI wieku, podczas intensywnej eksploracji nowo odkrytego przez Europejczyków kontynentu, aby dostać się na jego zachodnie wybrzeża, trzeba było opływać całą Amerykę Południową. Już wówczas zrodził się w głowie Karola V Habsburga pomysł, aby przekopać ląd w najwęższym miejscu, w celu utworzenia kanału między Morzem Karaibskim a Pacyfikiem. Marzenie żeglarzy czekało na realizację do początków XX wieku. W 1903 roku Amerykanie wydzierżawili od Panamy teren pod budowę konstrukcji znanej nam jako Kanał Panamski. Po 10 latach prac, w 1914 roku mierzącą 80 kilometrów trasą z 12 śluzami przepłynął pierwszy statek, co zmieniło całkowicie transport morski. Powstała wokół przekopu Strefa Kanału Panamskiego aż do 1999 roku znajdowała się pod jurysdykcją USA. Od czasu przejścia tego terenu z powrotem pod władanie Panamy, kraj przeżywa ekonomiczny rozkwit. Od 2007 roku prowadzone są prace nad powiększeniem kanału (na szerokość i głębokość), dzięki którym podwoi on swoje możliwości, jeśli chodzi o przepływ statków.
Otwarcie nowego kanału planowane było na rok 2014, czyli setną rocznicę powstania tego konstrukcyjnego cudu (tu przeczytacie o nim więcej)
. Jednak rozbudowa się nieco przedłuża - "nowy" kanał ma zostać udostępniony w czerwcu 2016 roku.
Atrakcje Panamy - grobla Amador
Jedną z największych atrakcji kraju jest zachwycająca grobla Amador. Łączy ona stolicę z czterema wysepkami na Pacyfiku - Naos, Perico, Culebra i Flamenco. Powstała w 1913 roku i była początkowo falochronem Kanału Panamskiego. Docierała wówczas jedynie do Naos. Później falochron rozbudowano i przekształcono w przeprawę ułatwiającą komunikację między wyspami. Obecnie ma on 6 km długości i stanowi atrakcję turystyczną - można stąd podziwiać całe miasto, a także statki wpływające do Kanału Panamskiego.